AHLAKLI DEVLET

AHLAKLI DEVLET

Başbakan özel yaşama oldukça müdahale etmeye başladı. Özel yaşamın ahlaklı (!) olması için kendi anlayışını dayatmak istemektedir. Ahlak nedir, neye göre ahlak tanımlaması yapıyor? Ya da net bir soru soruyorum AKP içindeki tüm milletvekilleri ahlaklı mıdır? Böylesine bir soruya vicdanen cevap verebilir mi? Ben bilirim, tabii hepsi ahlaklıdır diyecektir, ama kendisi de bilir ki verdiği cevap salt politik anlamda olacaktır. Hac’ca gittikten sonra başını örten milletvekilleri ahlaklı mı oldular, ya öncelerinde neydiler? Başını örtmeyenler ahlaksız mıdırlar? Böylesine abes ve saçma sorularla insanların kafalarını darmadağınık edebiliriz. Kime ne kadar yarayacak bu?

Bu ülkede kim kızının ya da oğlunun fuhuş yapmasını, illegal evlilik ilişkilerinde olmasını ister? İsterse de bunu engelleyebilir misiniz? Bir tugay askerle nöbet tutsanız da gözler kararmışsa orta yerde sevişeceklerdir. Devletin böylesine namus bekçiliği yapması ülkede teokratik-faşist bir yönetim kurma amacıyla olabilir ancak. Hem sonra ahlak sadece bu ülkenin yönetim kadrosunda sadece seks ile mi tanımlanacak? İhalelerdeki rüşvetler, bakanlıklarda ve diğer alt kurumlarda dönen rüşvetler, iltimaslar, torpiller, kayırmalar seks konusunu taşımadıkları için ahlak tanımı dışında mı sayılacaklar? Karakollarda devrimci Kürt-Türk kadınlarına yapılan işkenceleri, tacizleri ahlaklı polisler ve jandarmalar mı yapıyor? Ya geçin bunları, sizlerin ahlak anlayışında kapanma ve tecrit etme yatıyorsa bunu ahlakla değil de ahlakı tehlikeye sokan davranışlarla anlatmanız gerekirdi.

Bu konulara fazla müdahale ederseniz altından kalkamazsınız, hem söyleyeyim, arkanızda AKP dahi kalmaz. Çünkü Pozantı Hapishanesi’nde Kürt çocuklarına yapılan taciz ve tecavüzü kimseye anlatamazsınız? Lafa bak: Ahlak devletin güvencesi altındaymış... Sorarım o zaman eyy devlet Pozantı’da sen devlet değil miydin, nerdeydin? Ey devlet tv’lerde popstar ve biri bizi gözetliyor, evlilik programlarını yaptıran yoksa sen değil misin ha? Eyy devlet severim senin ahlak anlayışını, gözlerimi yaşartıyorsun? Başbakan neden kızlı erkekli ayırımı yapmış ki: Halbuki Türk Polisi kız erkek ayırımı yapmadan copu (jop’u) basıyor(du) zaten.

Birkaç eşi (karısı) olan milletvekillerini, parti yöneticilerini, varlıklı ya da varlıksız insanları hiç kimse ne İslam adına ne de başka bir din/dinsizlik adına açıklayamaz. Eğitim sistemine yapılan müdahalelerle çocuk gelinleri yaratmayı İslam ve sosyal yaşam (sekülerlik) adına da kimse açıklayamaz. İran’da, Pakistan’da, Afganistan’da olduğu gibi 80’lik bir mollaya 80. karısı olsun diye 9-10-12 yaşlarındaki kızları karı (burada ‘eş’ demek istemiyorum) yapan devletler var, biliyorsunuz bunları. Yoksa bu uygulamaları benimsiyor musunuz? İslam adına bu ince işlerin yapılabilirlik fetvaları bir gün (gelecekte) bu devletin projeleri içinde midir? Dilerim tüm bu yazdıklarım benim abartılarım ve karamsarlığımdır, devlet masum ve temizdir, ne dersiniz?

Size çok tuhaf bir olay anlatayım: Bir duyarlı vatandaş mezarlıklar için valileri (sakın Adana valisi duymasın?) göreve çağırmış: “İhbar ediyorum, inceledim ve ispatladım ki, bunların alayı kızlı erkekli yatıyorlar!” demiş. Evet sevgili okurum, ben de mezarlıklarda yatanlarının tümünün erkekli kızlı yattıklarına inanıyorum. Bu anlayışı mezara kadar indirgeyecek miyiz?

Bülent TekinÜye / Erkek / 1/20/2016