“Akdeniz Sohbetleri”nden Yansıyanlar

Bu Eser 15.07.2013 Tarihinde Günün Yazısı Seçilmiştir

Vatanî görevimizi yaptığımız Kütahya’dan yıllık iznimizin bir bölümünü kullanmak için geçtiğimiz günlerde memleketimiz Anamur’a gelmiş, Değerli Ağabeyimiz, Gazeteci Vedat Çelikbaş’ın 100.6 Türkmen FM’de hazırlayıp sunduğu “Akdeniz Sohbetleri” programına konuk olmuştuk.

Programda “Anamur”u masaya yatırmıştık. Programın yankıları bir süre devam etti. Anamur’da iken sokakta, cadde gördüğümüz kişiler programın çok güzel olduğunu, isabetli noktalara parmak bastığımızı, dile getirilmesi gereken konuları dile getirdiğimizi, tarafsız bir gazeteci olarak bizimle gurur duyduklarını ifade ettiler. Programın bu kadar ilgi göreceğini hiç tahmin etmiyorduk. Açıkçası gösterilen ilgiden çok memnun olduk. Anamur’un çiçeği burnundaki genç, dürüst, ilkeli meslektaşımız Gazeteci Leyla Ay, çalıştığı Anamur Haberci Gazetesi’nde 3 Temmuz’da programımızı haber yaparak “Akdeniz Sohbetleri”nde konuşulanları özetlemişti.

İşte Leyla Ay’ın “Akdeniz Sohbetleri” haberi: “Gazeteci Vedat Çelikbaş’ın 100.6 Türkmen FM’de hazırlayıp sunduğu Akdeniz Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Gazeteci-Yazar Mehmet Şahincileroğlu’ydu.

Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda vatanî görevini yapan Gazeteci-Yazar Mehmet Şahincileroğlu, bir süre önce yıllık izninin bir bölümünü kullanmak için Anamur’a gelmişti. “Gazetecinin izni olmaz.” diyen Şahincileroğlu, ayağının tozuyla Akdeniz Sohbetleri programına konuk oldu. Programda ağırlıklı olarak Anamur masaya yatırıldı.

“Anamur, tarihi, doğası, deniziyle insanları mest eden bir yer.” diyen Şahincileroğlu, “Ne yazık ki, Anamur’un bu potansiyelini kullanamıyoruz. Bunun için hepimiz elimizi artık taşın altına koymalıyız. Anamur, hak ettiği yerde olmalıdır. Kent Konseyi diye bir konsey var ama, nedense bir etkinliğini göremiyoruz. Kent Konseyi yeniden çalışmalarına başlamalıdır.

            Anamur Kaymakamımız Sayın Cengiz Cantürk’ün öncülüğünde kaymakamlık basın bülteni hazırlanarak yapılan çalışmalar paylaşılmalıdır. Geçmişte bunun örneklerini var. Kaymakamlık basın ve halkla ilişkiler, aktif olmalıdır. İkili ilişkilerin ötesine geçilmelidir. İnternet çağındayız. Örneğin kaymakamlığın internet sitesi yoluyla duyurular yapılabilir. Davetler, illaki elden olacak diye bir şey yok. Mail yoluyla da gazetecilere iletilebilir. Bir gazeteciyi davet edip bir başka gazeteciyi çeşitli toplantı vs. yerlere davet etmemek yakışık olmuyor. Kaymakamlığın internet sitesinin sürekli güncel tutulması Anamur için artı bir kazançtır. Bunun en güzel örneği Mersin Valiliğimizin internet sitesidir. Geçmişte Anamur Kaymakamı olarak görev yapan kaymakamlarımız ve yaptıkları çalışmalara kaymakamlık sitesine konularak Anamur hakkında araştırma yapacaklara kolaylıklar sağlanması çok yararlı olacaktır.

Anamur’u tanıtan geniş kapsamlı bir kitap maalesef yok. Bunun için bir çalışma yapılabilir. Anamur, dergilerde, broşürlerde, araştırma yapılan tezlerde kalmamalıdır. Böylesi bir kitap Anamur için ihtiyaçtır.

Anamur Meslek Yüksekokulu’nun varlığını Anamur’da hissetmek istiyoruz. Yüksekokul, Anamur’da daha aktif olması gerekirken nedense kabuğuna çekilmiş bir durumda. Bu da bizi üzüyor.

Özellikle dışarıdan gelip de Anamur’da yatırım yapmak isteyenler, desteklenmelidir. Bu konuda hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız. Yatırım yapacaklara gerekli yer tahsisleri sağlanmalıdır.

Geçmişte olduğu gibi festivaller tekrar yapılmalıdır. Turizm ve Kültür Festivali olarak bir önceki Belediye Başkanı tarafından yapılan festival, daha sonra adı Muz Festivali olarak mevcut Belediye Başkanı tarafından değiştirildi. Ne yazık ki, bu festivalin devamı getirilemedi. Bunun Anamur ekonomisine kaybı çok büyüktür. Festivallerin tekrar yapılması Anamur ekonomisi için bir kazanç demektir.

Özellikle Mamure Kalesi, Ören Anemurium Antik Kenti, Köşekbükü Mağarası gibi gezilip görülmeye değer yerlerimiz kendi kaderine terk edilmemelidir. Bu gibi turizm mekânlarımıza sahip çıkmalıyız. Örneğin Mamure Kalesi geçtiğimiz yıl UNESCO’nun geçici listesine alındı ama, ne yazık ki, hiçbir yerden bu konuda destek gelmiyor. Kale kendi kaderine terk edildi. Bu bizler için yüz kızartıcı, utanç verici bir durumdur.” dedi.

Mehmet ŞAHİNCİLEROĞLUÜye / Erkek / 1/20/2016