Eskici Hikâyeleri- BUZ PATENİ (Schlittschuhe)
GÜNÜN YAZISI

   BUZ PATENİ (Schlittschuhe)

   Bir kadın bana buz pateni sordu. Patenlerin olduğu dolabı döktük beraber. Kadın için olan beyaz, erkek için olan siyah oluyormuş. Beyazlar çok zarif, ince boyunlu. Siyahlar biraz kalın ve biraz daha destekli sanki... Nasıl olursa olsun buzun üstünde bir metal çubukla kayıyorsun, kalın kalın giysen ne olacak ki... Kadın dedi ki "Olur mu, o zarif kızların ayağını yerden kesip havalara atıp tekrar yakalayacaklar, tabii ki farklı olacak, yoksa beraber düşerler." 

   Elime daha büyük, kocaman takoz gibi patenler geçti. Dış yüzeyi koruyuculuydu. Buzun üstünde dans etmek için değil de buzda savaşmak için sanki... "Buz hokeyi patenleri" dedi. "Savaşmaya yelteniyorsan önce kendini sağlama alacaksın. Ayakkabıların seni düşürmeyecek ama hızlı ve çevik hareketlerini de sınırlamayacak.  

   Elime değişik bir paten geçti. Kayan tarafı ayakkabıdan daha uzun olan bir paten... Değil dans etmek veya savaşmak, bunu giyen ancak hızla kaçar. Bu defa "Sürat pateni... En hızlı kayan kazanır." dedi kadın.

   Aradığı numarada pateni bulduk ama onun da tekini bulamadık. Belki başka dolaplara kaçmıştır diye kayak ayakkabılarını, kaskları, tenis raketlerini de döktük. Bulamadık... Kadın, "Biraz büyük numara olur mu diye kızıma sorayım." dedi. "Toplamana yardım edeyim mi?" diye devam etti. "Hayır teşekkürler. Ben hallederim." dedim. "O hâlde, kızımla gelip, deneterek alayım, hoşça kal" dedi. 

   Dolapları yerleştirirken patenleri branşlarına göre ayırdım.

Çift olarak yaşıyorsan eşine destek olmalısın yoksa beraber düşersiniz.

Savaşacaksan güçlü ve korunaklı olacaksın yoksa yenilirsin.

Yalnızsan, sorunlarla mücadele etmekte zorlanıyorsan kaçmasını bileceksin.

   Ama... Buz pateni tek ayakkabıyla kayılmaz. Tekini bulamadıklarımı çöpe attım. 

 

 Nurcan Ören

 

Seferi (Nurcan Bedir Ören)Admin / Kadın / 6/19/2016