YANA DOĞRU

YANA DOĞRU

bu vatan şehitler, gaziler yurdu,

şehitliğe, gaziliğe adayların yurdu,

değildir ki korkaklar, köleler yurdu,

korkaklar, köleler, yana doğru, yana doğru,

 

        madem ölmekten çok korkarsınız,

        ne diye?  bu vatana göz dikersiniz,

        bilmedin mi? bu vatan kefenle gezenler yurdu,

        yana doğru, yana doğru, korkaklar, köleler,

 

bu vatan haksızlıklar karşısında dik duranlar yurdu,

değildir ki miskinler, pısırıklar yurdu,

sadece hak yolunda secdeye varanların yurdu,

korkaklar, köleler, yana doğru yana doğru,

 

        bu vatan, vatanı için ölümü baş tacı yapanlar yurdu,

        değildir ki abdestsiz namaz kılanlar yurdu,

        bu vatan nice yiğitler doğuran analar yurdu,

        yana doğru, yana doğru, korkakla, köleler,

 

bu vatan peygamberler, veliler yurdu,

masumlara, gariplere kucak açanların yurdu,

dualar, ezanlar, selalar yurdu,

korkaklar köleler, yana doğru, yana doğru,

 

        bu vatan, vatan namustur diyenler yurdu,

        değildir ki edep, namus bilmeyenler yurdu,

        asla değildir, münafıklar, gavurlar yurdu,

        yana doğru, yana doğru, gavurlar, münafıklar, yana doğru.

 

ırmaklarımız, derelerimiz var. deli dolu akan,

yiğitlerimiz var. deli dolu bakan, vatan için yanan,

hak yol dedin mi, kendini aşan, kefensiz koşan,

gavurlar, münafıklar, yana doğru, yana doğru.

 

       Yana doğru demek içinde; Helal kazanıp, helal yerlerde harcamak, Aileni ve çocuklarını helallerle beslenmen, Edepli, Dinine ve Vatanına bağlı evlatlar yetiştirmek için emek harcamak azimli ve kararlı olmak gerek.

       Lafla değil bununu özünde-kendinde yaşayarak, yaşatarak göstermekle olur. Biliriz ki lafla peynir gemisi bile yüzmüyor. Oysa bizler yolcu gemisi yürütmeye çalışıyoruz. Yürütemiyoruz çok kişi kendi aile gemisini batırdı batırıyor, akıllanmıyor, demek idrak edemiyoruz. Hala! Üstümüzden savaş uçakları, tanklar, toplar geçti, Hem de kimimizi ezerek, kimimizi füze ile kimimizi kurşun ile, her ne ile vurdularsa vurdular. En hafifi Vatana ihanet, Millete ihanet. Öyle amma! Suç kimde? Sende, bende, bizde, Hepimizde! Şunda, bunda, onda diyerek! Suçu hep başkalarında aramakla Hiç kimse kendini Veballerden, Sorumluluklardan kurtaramaz. Vatan hainleri, hırsızlar, gaspçılar, Canavar sürücüler, dolandırıcılar, torpilciler daha kimler,  kimler nereden geldiler. Uzaylı mı? Bunlar, Hayır. Bizim memleketin iyi eğitilememiş-öğretilememiş, Hele Edebi hiç tanımamış görmemiş, gösterilmemiş. Sana ne? Bana ne? Bize ne? Yok, Sizden, bizden, iyi ise bizden, kötü ise kesin sizden. Tarlaya atarsın geven tohumu, biçmeye gidersin buğday başağı. Birde şaşırır, Hayret edersin! Hayretliğine.  Çoğu zaman rastlaşırız geleceğimizi yetiştiren, bir öğretmene-eğitmene. Elinde sigarası, temiz havayı çeker, kirletir dışarı salar, birde bu işi okul önünde yapar, çöpünü yere atar. Sonra gider çocukları, gençleri eğitmeye-öğretmeye. Belki altmışında kendisi öğrenememiş ki öğrete, eğitilmemiş ki eğite. Kendine faydası olmayan kime faydası dokunur. Uyarsan sana ne diyecek biliyorum. Uyarmazsam sinirleniyorum, mecburen lafı vurup yanından geçerken gözlerinin içine bakıyorum.  Ariflik beklemiyorum zaten, kendime teselli işte. Çoğumuz böyle bu küçücük bir örnek. Her kurumda, her vatandaş var böyle kötü örnekler. Bizler yetiştiremiyoruz, yetiştirmiyoruz, yetiştirmek isteyenlere de mani oluyoruz. Daha çocuk, Gençtir, Askerden sonra veya evlenince akıllanır, hele çocuk sahibi olsun anlar derken. Geldi son bahar. Ne ektin ne biçesin? Tarlayı nadasa bırakmışsın ürün beklersin Ey Vatandaş! Uyanmazsan, Uyandırırlar, Ey vah'lara daldırırlar, Ocağın söndürürler. Acı ama seni vatansız, yuvasız bırakırlar. Ey vah! Demeyiz bir daha inşallah.

       Sön dürelim sigaramızı, kurtaralım, aslımızı, neslimizi, Sağlığımızı, hatta vatanımızı- milletimizi. O kadar da değil deme, Bir düşün, beş düşün şiirimizi oku bir daha düşün. Sadece bir “SİGARA PARASI” deyip geçme. Bir düşün verdiği zararları.

 

Şahin Ecdat SeverÜye / Erkek / 2.06.2021