Fuaye Nedir Fuaye Alanı

 

Fuaye Nedir

 

Tiyatro ve benzeri, gösteri ya da toplantı yapılarında, temsil ya da toplantı aralıklarında kullanılan, sigara, çay kahve içilen dinlenme yerine denilir.

Özellikle tiyatro da kullanılan bir terimdir. Tiyatro da perde aralarında oyuncuların ve seyircilerin dinlenmek için çekildikleri yere fuaye denmiştir.

Çağdaş mimaride çok katlı ve çok bölümlü apartmanlar, rezidanslar ve kalabalık insan topluluklarının yaşadığı veya gelip gittiği çok amaçlı yapılarda özel toplantı, davet gibi etkinliklerden önce veya etkinlik aralarında etkinliğe katılanların veya bina sakinlerinin dinlenmek, kaynaşmak ve tanışmaları için yapılmış olan alana da denmektedir.

Bu tip amaçlar için yapılmış, hol, aralık veya alana da fuaye alanı denir. Fuaye alanına dinlenmelik, dinlenme yeri de denir.

Ana yapı ile salon ve fuaye alanı arasında mimari ve intizam yönlerinden iyi bir irtibat bulunmalıdır. Fauye alanı ferah, iyi dizayn edilmiş, insanları kaynaştıracak ve birleştirecek şekilde tasarlanmış, danışma, büfe, cafe gibi ek işlevlere de sahip olmalıdır.  Fuaya alanının fiziki görünümün etkileyici olması da önemlidir.

Özellikle bilimsel toplantılar sempozyumlar ve  ileri dzeyde devlet adamlarının katıldıkları diğer önemli etkinlerde fuaye alanının dış görünüşü, intizamlı ve etkileyici olması çok önem kazanır. Fuayae alanının dekorasyon ve fiziki özelliklerinin  hem tanışma hem de dinlenme taleplerine karşılık vermesi beklenir.KAYNAKÇA / İLGİLİ LİNKLER
1 Tiyatro Çeşitleri ve Terimleri
2 TİYATRO YAZARLARIMIZ LİSTESİ
3 Tiyatronun Tarihi Tragedyalardan Dramlara Kadar
4 Tiyatro Nedir Eseri Oyunu ve Unsurları
5 Dram Nedir Tarihçe Özellikleri Temsilcileri
6 Dram Nedir ve Özellikleri
7 Drama Nedir Özellikleri Türleri
8 Müzikli Tiyatro : Opera Operet Bale Revü Skeç
9 Trajedilerin Konusu
10 Opera Nedir Özellikleri Türleri Tarihçesi

EsaAdmin / Erkek / 8/24/2016