HELALLER SADECE HELAL DEĞİLDİR

 HELALLER SADECE HELAL DEĞİLDİR

 

helal kazanç, kişinin kendisine ve ailesine duasıdır.

helal kazanç, kişinin kendisine ve ailesine dermandır,

helal kazanç, kişinin kendisini ve ailesini kötülüklerden korur,

helal kazanç, sadece helal değildir, duadır, dua,

 

       helal kazanç, insanı bütün dertlerden uzaklaştırır,

       helal kazanç, insanı bütün kazalardan uzaklaştırır,

       helal kazanç, ınsanı cehennemden uzaklaştırır,

       helal kazanç, duadır, dua, sadece helal değildir,

 

helal kazanç, insanın ruhunu besler, ona moral verir,

helal kazanç, insanın bedenine sağlık, güç-kuvvet verir,

helal kazanç, insanın çevresine düzen-intizam verir,

helal kazanç, sadece helal değildir, duadır, dua,

 

       helal kazanç, aileye şefkat-merhamet getirir,

       helal kazanç, aileye huzur-mutluluk getirir,

       helal kazanç, sizi iyiliklerle, iyilerle karşılaştırır,

       helal kazanç, duadır, dua, sadece helal değildir,

 

helal kazanç, yüzünüzü hep güldürür,

helal kazanç, günahlarınızı, sildirir,

helal kazanç, kalbinize ferahlık, sevinç doldurur,

helal kazanç, sadece helal değildir, şifadır, şifa,

 

       helal kazanç, sabrınızı, azminizi artırır,

       helal kazanç, kanaatinizi- şükrünüzü artırır,

       helal kazanç, hayattaki yükününü azaltır,

       helal kazanç, şifadır, şifa, sadece helal değildir.

          

          Helal kazanç öyle kolay kazanılmıyor, Kolay kazanılmaya kolay harcanmamalı, haramlara asla harcanmamalı. Harcarsanız vebalinden asla kurtulamazsınız. Sizden çıkar, ailenizden çıkar. Ama mutlaka çıkar. Kazalar belalarda boşa değil, bu dünyada her şeyin ama! Her şeyin bir karşılığı mutlaka vardır. Ve de haktır.

       Okumadığımızdan öğrenmek istemediğimizden bilmiyoruz. Neden bunlar başıma geldi, ben nerede yanlış yaptım ki, demeyi isyanı biliyoruz. Neremiz doğru ki, misali geliyor aklımıza istesek de, istemesek de. Helal kazanmak için yola çıkarken, Besmele ile başlarsak, Helal kazanır helal yerlerde harcarsak, bizim Sağlığımız ve Huzurumuz kolay, kolay bozulmaz. Ne bulursak yersek, helali-haramı gözetmezsek! Hastalıklardan ve Huzursuzluklardan kurtulamayız.

Zaten öyle değil miyiz? Her kesler hasta veya Huzursuz. Sağlığı, Huzuru yerinde olanlarımız çok az. Çünkü Helal- Haram ayıranımız çok az. Doktorlarımızda şaşırıyorlar bu halimize. Şehirlerde yaşayıp ta yediği önünde, yemediği arkasında, Her zaman Doktor kontrolünde, Sözde sağlıklı besleniyor. Ama hastalıklardan kurtulamıyorlar. Geçen elli yıla göre, zenginliğimiz beş kat arttı ise, hastalıklarımız ve huzursuzluğumuz elli kat, yüz kat artmadı mı? Fazlası var eksiği yok. Her gün Televizyonlarda her kesler konuşuyor, Şunu yerseniz daha sağlıklı olursunuz, yok bunu yerseniz daha sağlıklı olursunuz. Bizce bunlar boş laflar, Haram yiyorsanız, Haram giyiyorsanız, Haramlara bakıyorsanız, Haram söylüyor, haram dinliyorsanız ve haram yerlerde geziyorsanız, bunca haram ve günahlardan sonra sağlık huzur beklemek, pek sağlıklı düşünce değil. Ha bire yiyoruz, sağlıklı besleniyoruz, daha çok şişmanlıyoruz, daha çok hastalanıyoruz. Kimileri açlıktan, Kimileri tokluktan ölüyorsa! Bu işlerde bir yanlışlık var demektir. Bu Yanlış düşüncelerden, Yanlış yollardan Doğrulara, oradan da Sağlık ve huzura gidilmez. Gidilmiyor da Şiirlerimizin tamamını okuyup üzerinde o kaybettiğimiz düşünme süzgecinden geçirirsek, anlayacağız inşallah. Anlayınca da kurtulacağız inşallah.

       Aklımızı, Düşünme süzgecimizi tekrar kullanmak zahmetinde bulunabilirsek, Telefonlar da internetlerde zamanımızı, boş hatta zararlı şeyler için öldürmekten, vazgeçebilirsek, Salığımıza ve huzurumuza kavuşuruz. Bizimki sadece temenni ve tedbir! Harama sadece haram deyip geçmekle, Haramı hafife alma, Haram cehennem ateşi demek, Aman ha! “HARAM SADECE HARAM DEĞİLDİR”. Neden? Derseniz nedeni şiirimizde?

 

Şahin Ecdat SeverÜye / Erkek / 2.06.2021