ÇOBAN—REİS

ÇOBAN—REİS

 

Evinin imamı, müezzinidir, çoban,

Evinin polisi, askeridir, çoban,

Evinin doktoru, hemşiresidir, çoban,

Reis, çobandır—çoban, reis,

 

       Ailesinin hâkimi, savcısı, avukatıdır, reis,

       Ailesinin aşçısı, bulaşıkçısıdır, çoban reis,

       Ailesinin hizmetçisi, temizlikçisidir reis,

       Çoban, reistir—reis, çoban,

 

Yuvasının edep, terbiye hocasıdır, çoban,

Yuvasının öğretmeni, eğitmenidir, reis,

Yuvasının her şeyidir, her şeyinden sorumludur, çoban,

Reis, çobandır, çoban reis,

 

       Aile devletin temeli, çekirdeğidir,

       Aile devletin, minyatürüdür, sorumluluğu çoktur,

       Ailesini iyi yetiştiren reis çoban-reis vatanseverdir,

       Çoban, reistir—reis çoban

 

      Evet! Reis- Çobandır, Çobanda- Reistir. Reisliği Yüce Yaratıcı Erkeklere vermiştir. İster beğenirsiniz ister beğenmezsiniz. Müslümanım diyorsanız buna uymak mecburiyetindesiniz. İşinize geldiğini sandığınıza evet, işinize gelmediğini sandığınıza hayır demekle olmuyor. Nasıl bir kuruma işe girdiğinizde yapmakla mükellef olduğunuz görevleri yapma mecburiyetiniz varsa. Buda öyle bir mecburiyet. Yapmıyorum, yapamıyorum diyorsanız sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsınız.

       Bu hayat mecburiyetlerle, kurallarla, sorumluluklarla yaşamasını başara bilme azim ve kararlılığını gösterenlere güzeldir, huzurludur. Bunları başarma azminiz yoksa! Hayat size pek hoş görülü davranmaz! Çevrenize baktığınızda bunu görmeniniz anlamanız zor değil. Bir Ailede iki Reis-çoban olmaz, bugün iki olursa yarın üç, öbür gün 4 derken, Aile olma kavramı, yok olur. Avrupalılar gibi

Ailenizde çocuk büyüteceğinize, Kedi, Köpek, Kurt, Kokarca gibi hayvanlar beslemek zorunda kalır. Sonrada başkalarının çocuklarına göz dikersiniz. Kendinizi de hayvanları çok seviyorum ayağıyla kandırırsınız. Hayvanları insan olan herkes sever. Bu hayvanları insanlardan üstün görme hakkı ya da yalanı uydur izni vermez. Hayvan sana hizmet edebilir mi? Bir derdine derman olur mu? Seninle dertleşebilir mi? Sana yemek yapabilir mi? Hayvanları seviyorum ayakları kokuyor artık. Aile olma, çocuk yetiştirme Sorumluluğundan kaçmanın en kısa yolu. Hayvanları seviyormuş. Bakalım hayvanlar seni seviyor mu? Mecbur kalmasalar o hayvanlar senin yanında bir dakika dururlar mı?

Hayvanların özgürlüklerini kısıtlamışsın, koymuşsun bir kafese veya kapatmışsın bir daireye, canın isterse gezdirirsin istemese gezdirmezsin, senin keyfine kalmış, hayvan severmiş. İnsanları sevmeyen hayvanları sevemez. Aile hayatı, çocuk sevgisi bilmiyorsan öğreneceksin kaçmayacaksın. Kaçamazsın zaten, Yerine getirmediğin sorumlulukların cezasını hem bu dünyada, hem de öbür Âlemde ödeyeceksin, ödeyeceğiz. İnsan bu dünyaya boşuna gönderilmedi. Aile kurmak, yaşadığı topluma ve tüm insanlara faydalı evlatlar yetiştirmek sınavımızda başarılı olmak için gönderildik. Efendim ben çalışıyorum, Kariyer yapacağım, Çocuk, Aile bunlar sonraki işler acelemiz yok. Der kedinizi kandırırsınız. Asıl sorumluluklarınızdan kaçarsınız bunu bilenler bilir. Hadi sen kariyer yaparken Azrail(a.s.) seni almaya geldi. Süren bitti. Ne diyeceksin? Bugün git, Yıllar sonra gel mi diyeceksin. Sen kendini herkesten akıllı sanıyorsun. Sanmakla Ömür terazisine hiçbir şey konmuyor. Eğer Müslümanım diyorsan, Müslüman gibi giyinmek, Müslüman Gibi yemek-içmek, Müslüman gibi Edepli yaşamak zorundasın. Aksi günahlarını çoğaltmaktır.

       Müslümanım diyenler Helaller, iyilikler, güzellikler peşinde koşanlardır. Aksi yönde koşanlar sıkıntılara, dertlere uğrarlar da farkına varamazlar. Çünkü “HELALLER SADECE HELAL DEĞİLDİR”. Şifadır, dertlere dermandır.

Şahin Ecdat SeverÜye / Erkek / 6/2/2021