Şok! Şok! Şok! Korona Virüs Oturmuş Ağlıyor!Şok! Şok! Şok! Korona Virüs Oturmuş Ağlıyor!

GözyaşıCoronavirus (Korona Virüsü) Hakkında | Güven Hastanesi


-Sayın seyirciler şok! Şok! Şok! Şok, şok derken şoku yaşıyoruz! İnsanları ağlatan çaresiz bırakan Korona, oturmuş ağlıyor! Sorduğumuz da, ben bu âleme bir şeyler anlatmaya geldim anlatamadım ona ağlıyorum diyor!

-Sayın Korona ağlamayın boşa, biz akan gözyaşını umursamaz olduk, sizi dikkate alacaklarını sanmıyorum! Ama sizi anlıyorum anlarken de kıvranıyorum, bizim anlamamak için kıvırdığımızı sen bilmiyorsun sen yenisin alışırsın boşuna geldiğini anlar çeker gidersin. Kaynağına göre anlamama, yapılarına, sınıflarına, coğrafi konumuna göre anlamamak bizde çoktur. Bizde eklemeli dil vardır anlamamaya anlatmama anlamamaya dili, söz kelime olarak aynı sınıf kategorisinde olsalar da, bunlar sınıfsızlar grubuna girer ki öğrendikçe kahrolursun kavrulur yanarsın. Anlama kelime kapasite sayısı sınırlı olduğundan, yazılı ve sözlü anlatımda bizlerde yazarlarda şairlerde senin gibi güçlükleri yaşıyor. Bazılarımız söz ve kökten özden gözden izden anlamaz, anlayan az çıkar, yani eklemeli sekmeli eşmeli düşmeli dillerde türetme üretme görme sezme arama sakın, anlayışın varışın çekim gücü olsa da, sıradanlıklarından bir değişim olmaz kökte özde bir değişme olmaz.

Korona şaşkınlık içinde

-Bu kadar vahim bir durum mu?

-Günümüzde ülkemizde, Balkanlar, Orta Asya ve Orta Avrupa ülkeleri başta olmak üzere geniş bir coğrafyada bu anlayamamak mevcuttur. Tanılanmamış tanınmış geride kalmış ileriye koşmuş bölgesel bölgelerde, bu anlaşılamaz durum aynı durumundadır. Yine Uzak Doğu, Avrupa ve Amerika’ya kadar büyük bir coğrafyada, yüz binlerce insanın anlayamadığını varsayarsak gerisini sen düşün yok düşünme içinden çıkamazsın vakit kaybı olur senin için.

-Bu geniş coğrafyada siz neden anlarsınız?

-Her geçen gün senin gibi ağlatmaktan çaresiz bırakmaktan, yıkmaktan, sömürmekten, değerlerin içini boşaltmaktan, yansıyan güzellikleri karatmaktan, çocukların hayallerini salındıkları salıncaklarını uçurtmalarını almaktan gerisini de az sen anla.

-Nesilden nesile aktaranlarınız olmazsa, güzelliği aktaran yok galiba? Her millet, yaşantısıyla dilini ve kültürünü bakış açısını anlayışını yüzyıllar boyunca kendi eliyle yoğurur analar ise bu yoğuranları doğurur büyütür bilirim. Bu sırada bu güzellikler, akan nehirde içinden geçtiği her toprağı sular toprağın içine katar var olanı da alır içine katar. Siz bu bazı anlamazlar dan çektiğinizi ben size çektirtmedim! Allah yâr ve yardımcınız olsun işiniz çok zor gerçekten, çok zor hem de yakan bir kor.

-Bak sen ne güzel anladın. Bizim anlamazların özetleyemediğini sen özetledin bravo. Demek ki herkes anlayamazmış sözcüklerin anlamını bu grup içinde yer alan manasını anasını danasını akmasını anlayan kişiler bilebilir sen var git bu âlemden anlayanlar anladı, zaten gerisi de çekerek anlar. 

Mehmet Aluç


Mehmet AluçGold Üye / Erkek / 1/20/2016