RADBRUCH FORMÜLÜNÜN SİYASAL İKTİDARLA OLAN İLİŞKİSİ”

ÜCRETSİZ PDF KİTAP ÖNERİSİ

 

Şiir okuyorum, öykü/roman okuyorum, felsefe, mantık, sosyoloji, denemeler ve tarih kitapları okuyorum. Fakat dönüp dolaşıp yine hukuk bilincini pekiştiren kitap ve bilimsel makalelere yöneliyorum.

 

Ekteki 146 sayfalık Yüksek Lisans tezi, 2019 yılında kabul edilmiştir.

https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/ adresinden temin ettim.

 

“Okuduğum tezlerin, en iyilerindendi” diyebilirim.

“RADBRUCH FORMÜLÜNÜN SİYASAL İKTİDARLA OLAN İLİŞKİSİ” konulu bu çalışma ayrıca

Seçkin yayıncılık tarafından da kitaplaştırılmış.

 

Dikkatten kaçmaması gereken yerleri işaretlemiş olduğum bu PDF

Metine, https://docdro.id/ItZMgWu  adresinden ulaşıp, okuyabilirsiniz veya indirebilirsiniz.

Gustav Radbruch, bir Alman hukukçusu, politikacı ve düşünürüdür.

 

Thomas Hobbes; Francis Bacon, John Stuart Mill, İmmanuel Kant ve Emile Zola gibi ahlak ve adalet mücadelesi verenler arasındadır. Bizim yerli dünyamızda da benzeri şahsiyetler çıkmıştır. Elbette bir çırpıda elli isim sayabilirim fakat unuttuklarıma haksızlık olur.

Neden yukarıda saydıklarım kadar etkili olamadıkları ve evrensel kabul göremediklerine gelince; ihmal ve suç bizlerden kaynaklanıyor diyebilirim.

 

Kaç tanesini okuduk, bir şeyler öğreneyim diye, ne kadar uykusuz kaldık, okuduklarımızın ne kadarını anladık, anladıklarımızı ne kadar hayatımıza katabildik. Çok kitap okuyanı, kütüphanesinde çok kitap olanı, sorgulayanı, soru üreteni, eleştirel yaklaşım sergileyeni; hain ve terör örgütü üyesi olarak suçlamaktan vazgeçebildik mi, her ay en azından okuyamasak bile üç kitap satın alabildik mi, anladıklarımızı not edip, bir deneme yazısı yazmaya kendimizi zorladık mı, doğru bildiklerimizin mücadelesini verebildik mi, Magazin, popüler kültür, haz ve keyif dünyasına ayırdığımız vaktin onda birini, bilim/kültür/sanat/düşünce ve edebiyata ayırabildik mi?

 

Verdiğimiz cevaplar çoğunlukla “hayır” ise, söyleyeceğim bir şey yok.

Havanda su dövmeye, elekle su taşımaya, karlı dağdan kar bağışlamaya, mazeret üretmeye, Halep’te üç arşın atlamaya, atalarımızla övünmeye, günahlarımıza abdest aldırmaya, suç ve ihmallerimize inanç dayanağı/sığınağı üretmeye devam(!)

Selam, saygı ve sevgilerimle

Samsun, 16.12.2021

Ali Rıza Malkoç

Ali Rıza MalkoçÜye / Erkek / 1/5/2021