Zaman Tertemiz Yüzü İle Bize Gülerken

                           
 
    Dünyaya ait olan zaman ve saat arasında sıkışarak koşturmalarla hayatına devam eden bizler, zamanı unutarak, saatin arasına sıkışarak, dünya meşakkatinin azgın sularına kapılarak, ahiret hayatı için çalışmayı unutan insanlarız artık. Zaman ömrümüzü süresi başlangıç ve son an süresi olarak bildiğimiz zamanı, hoyratça gereken değeri vermeden hatta unutarak, ömrün bir zaman sonra bu zaman dilimiyle sona ereceğinden habersiz, sadece dünya işlerine yetişmek için saati kullanan ve boşa geçen zamanın farkına varmadan, sadece kendimiz ailemiz için yaşamaya devam ediyoruz.
    Oysa zaman, içini dostluklarla komşuluklarla hal hatır ve Salih amellerle doldurulması gereken aynı zamanda dünyaya esir olmadan, ahiret için çalışmamız için bize verilen süreden ibarettir.Saatimizi dünya için harcarken bari zamanı da Allah yolunda, ahiret yurduna harcayarak harcamamız gerekmez mi acaba? Dünyayı güzellikler ülkesine çalışmalarımızla saate uyarak rızkımızı helalden kazanırken, vaktimizi de günde beş vakit okunan ezan ile Yüce Allah’a kul olarak bu güzel zamanı değerlendirmeliyiz öyle değil mi? Zaman akıp giderken onu yakalamak yerine kaçırmamak adına, kapısını açarak içinde bağdaş kurup kendimize ait olan köşesinde oturarak, hem dünya hem de ahiret hayatı ve insanlığın yararına olan güzelliklerle donatmamız gerekir. Yoksa elimizden kaçan giden zamanı geri döndürmek, pek mümkün değil.
    Yüce Rahman saat ve zamanla ilgili olarak onu nasıl kullanacağımız bize söylerken Yüce Nur Kur’an’ı Keriminde, zamanı nasıl verimli ne zaman doldurup doldurmayacağımızı da bizim elimize bırakmış iken, onu gerektirdiği gibi iman dostluk kardeşlik Salih ameller ile insanların mutluğuna yarayacak kolaylıklar ile doldurmalıyız, yoksa zaman elimizden kayıp giderse, pişmanlığın kamçısı sırtımızda her vuruşu ile derin izler bırakırken, zamanı gerisin geriye getirmek hiç mümkün değildir.
 
“Andolsun asra / zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir. Ancak, iman edip de Salih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir).”  (ASR SURESİ – 1/3. AYETLER)
 
    Zaman tertemiz yüzü ile bize gülerken haydi gel otur gönül tahtıma derken, gereken ne ise sana Yüce Allah C.C sana bildirdi, gereğini yap yoksa pişmanlıkla baş başa kalır üzülürsün derken, onun bu sözüne kulak verelim, Yüceler Yücesi Allah C.C. bize bahş ettiği zamanı gerektiği gibi emir ettiği gibi kullanalım. Selam ve dua ile.
Mehmet Aluç-Kul Mehmet

Mehmet AluçGold Üye / Erkek / 1/20/2016