Kavramlar Üzerine Kısa Bir Çalışma-1


Kavramlar Üzerinde Az Kafa Yoralım İnceleyelim Yorumlayalım-3-

Kaderle İlgili Kavramlar - Ömür ve Ecel - İsmail Lüleci


Pekiştirmek                                              Çekiştiremek
Kardeşler arası Sevgiyi pekiştirmekEteğini çekiştirmeye başladı ve indirdi altından çıkanlar...
Kavramların dilde kolay ifadesini de anlamak açısından mümkün oluyor bazen, aksi söylemi ile kolay ifade edilse de etkileyici güzelliği sergileyici geliştirici sevdirici bir etkisi kolaylığı olmuyor. Bu konuda bazı kavramları beraberce inceleyelim, içine bir şeyler katalım, bakalım ne olacak bir katkı sağlayabilecek miyim, sizlerde yorumlarınızla katkı sağlayabilecek misiniz anlam açısından? Haydi, kavramların daha güçlü ifade edilmesi, anlamın anlaşılır yalın kapın sarılın halinden yoğunluğuyla anlaşılır duygusal bir sarılışla hayatımıza geçmesi için de haydi buyurun.

Pekiştirmek için çekiştirmek mi gereklidir? Çekiştirmemek için güzelleştirmek mi gereklidir? Etkili kılmak için etki altına mı almalı? Yoksa bozkırlara mı salmalı?

A-Ben yazılarımı sizler için pekiştirmek sağlamlaştırmak için size hitap edecek şekilde yazmaya gayret ediyorum. Kelimeleri çekiştirmemek için çekme fiilini ayrı bir odaya bırakarak yazımın başına geçerken, güzel olan sözleri kelimeleri seçmeye gayret ediyorum, yazdıktan sonra sizlerin gönül bozkırına yaylasına gönderiyorum yeşermesi için. Benim kavrayışlarımla kavrarken, sizin karşılaştırmanızı karşılaştırarak anlatımı anlatım mekanizmam olan aklımla fikrimle tartarak aktarıyorum.

B-Çevikliğin verdiği çeviklikle çekiştirmeyi es geçerek pekiştirmek şekilleştirmeden öte güzelleştirmek gerekir. Gerekirken anlayışı etkin zengin kılması için ifadelerin ifade etmesi için çaba sarf etmeliyiz.

C-Cümlenin bozuk yapısını düzelterek tek anlatımlıktan çok anlatımın ovasına atlayarak yeşillikler içinde gezinmek, yeşilliği doğayı fark etmek lazım.

D-Damda hala gezmekte olan Leman’ı aşağıya bir köy halkı indiremedi.

E- Kim tarafından söylendiği henüz tam anlamıyla bilinmeyen çekiştirmek, halkın ortak malı olamaz değildir, pekiştirmek sıkılaştırmak safları sık tutmak bize aittir bilginize sunarım.

F- Ferhat dağı delerken ağızdan ağıza dolaşan Şirin öldü ya da Ferhat öldü çekiştirmesi yani kısaca dedikodusu sonucu üzüntülü olana götürüyor, kokmuş ağızdan ağıza aktarılarak yayılmış olan çekiştirme işte bu kadar kötü sonuca götürmüş sonucu ölümle sonuçlanmıştır, aman dikkat!

G- Yazıya başlamadan önce yazının kurgusundaki duruşundaki yanındaki kimi boşlukları aşkla sevgi dostlukla komşulukla hoşlukla doldurmak gerekir ki hayatla yaşam kıymetli olsun. 

Ğ-

“Bana düşmez can vermek, yumuşak bir kucakta
Ben bu kaldırımların emzirdiği çocuğum
Aman sabah olmasın bu karanlık sokakta
Bu karanlık sokakta bitmesin yolculuğum

Bu alıntı şiirde hayatın bir yolculuk olduğu hayatın bitmeyen aramasının yürümesinin bitmediğini insanın niyeti iyi olunca kaldırımlar dahi dostluk edebileceğini pekiştirmektedir.

H-
Artık demir almak günü gelmişse zamandan
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan
Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol
Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol

Geride kalanının olmasının sancısını şair mısralarında anlatırken, çekiştirmenin sonucunda insanda yalnız kalır ne dostu ne bir arkadaşı kalır.
I
“Gözlerimde parıltısı bakır bir taşın
Kulaklarım komşuların ayak sesinde
Varsın yine bir yudum su veren olmasın
Başucumda biri bana “su yok” desin de”
Şair kardeşim söylenecek olanı söylemiş.

Son olarak iyi olanı yerleştirmek anlamında pekiştirmeyi sağlamlaştırmayı bilinçli olarak zihinde saklamayla saklayarak çekiştirmeyi yok edelim diyorum, bilmiyorum sizler ne dersiniz bu konuda hususta duruşta anlatılışta varışta ve kalışta, selamlarımla.
Mehmet Aluç 
DEVAM EDECEKTİR İNŞALLAH

Mehmet AluçGold Üye / Erkek / 1/20/2016