Bir Şiir (“Huşu”)Tahlili İle Gülümseme 2

Bir Şiir (“Huşu”)Tahlili İle Gülümseme 2
Gelelim kardeşimin muhteşem hecelerle süslediği ikinci kıtaya.
Gölgemizin yarası hududumuzda izdir
Bölgemizin arası tevhit kokan filizdir
Boydan boya süzülür rabıtamızda sırlar
İnci mercan misali safa durur asırlar
Biz göğün kameriyiz Kehkeşan’ı dünyanın
Kıskacında huşuya dem vururuz her anın
 
“Gölgemizin yarası hududumuzda izdir” Bazen olur ya olurda insan başaramaz başarmak için çabalamak için vakit kazanmak için çalışır, çalışırken ayrı bir bölgede, daha öncesinde kazandığı şanı zaferi kahramanlığıyla dolu mazisinin heybetinin, bu gölgesi ve şanındaki heybet yara almış gönlündeki izleri taşısa da hudutları korur. Bir izdir kendisinden kahramanlığından şanında, yaklaşanlar dün ne olduğunu bilir, bugün az yaralı olsa da yaklaşamazlar.
 
“Bölgemizin arası tevhit kokan filizdi r” İman ki gönlümüzde hanemizde şehrimizde ise arasında,       tevhit kokan,( Kelime-i tevhit Allah’tan başka hak mabut yaratıcı hüküm koyucu olmadığı anlamına gelmesiyle birlikte, bu kelamda geçen Allah ismi, bütün İlâhî isimleri de içine aldığından, “Allah’tan başka Muhyi (hayat verici) yoktur, Allah’tan başka Halik (yaratıcı) yoktur, Allah’tan başka Malik yoktur.” gibi manaları da içinde saklar. Böylece bu tevhit içinde İlâhî isimler adedince tevhitler saklıdır. ) Âlemlerin Rabbinin gönüllerde açtırdığı iman güllerinin kokusu yeşermiş filizlenmiş, mazlumu ezenler ezilmiş, Rabbimiz hak olan Allah’ın insana verdiği bu önemin neticesinde kötülükler yeryüzünde silinmeye başlamıştır.
 
“Boydan boya süzülür rabıtamızda sırlar” Bu sebepten dolayı imanla, iman kokan gönüller merhametiyle âlemi kaplamıştır, süzülür gönülden gönüle bu imanın bağı bağlar bizi, kardeş olduğu muzu hatırlatır.
 
“İnci mercan misali safa durur asırlar” İnci gibi değerlidir imanı taşıyan veya gayrı Müslüm olsun, dine insana imana saldırmayan herkes. Gören bu imanlı gönülleri anlar ilk bakışta değerini, gayesi insanın mutluluğu için yaşadığını anlar. Asırlar boyunca ecdat bu şekilde yaşamış, hakkın önünde günde beş kez, secde için safa durur hakka secde eder, hakkın emrini yerine getiriler…
 
“Biz göğün kameriyiz Kehkeşan’ı dünyanın” Bizler geceyi aydınlatan ay gibi karanlığı aydınlatırız, ayız gökyüzünde yol gösteren Kehkeşan (saman yolu yıldızıyız) yıldızlar gibi gökyüzünde âlemde bizi izleyen doğru yolu muhakkak bulur, mazlum ise biz onu buluruz. Arayan her kimse bizi muhakkaka bulur.
“Kıskacında huşuya dem vururuz her anın” Bağlanır hakka teslim oluruz, bu teslimiyet huşu özgürlüktür, herkes kıskaç bilse de, biz buna talibiz, demlenir asıl özümüzü rengimiz buluruz hak huzurunda yolunda, her anın içinde, damgasını vururuz hakkın zamana ve ana…
Mehmet Aluç

Devam edecek  inşallah

 
 

Mehmet AluçGold Üye / Erkek / 1/20/2016