Anlayan Ve Bilen Olmamak Veya Olmak!
Anlayan bilen değilsen, çaresizliğin için anlayan bileni bekleme gelmez, gelmesini beklemen aptallıktan başka bir şey değil, sana zaman kaybı, uzun süre yaşayacağın ancak hayal kırıklığı olacaktır. Anlaman lazım çaresizliği, anlamanın, bilmenin ne olduğunu, yoksa insan nasıl neyi, ne olduğunu nasıl bilir ve öğrenir. Rahat anında vur patlasın çal oynasın, nasılsa keyif senin,  dertli olanların hali seni ilgilendirmesin ve sonunda sende onlar gibi ol, ondan sonra hatanı anla bil, anlayan bilen olmamanın sızlayan yüreğe derman yüreği olmamak!

Güneş herkes için aynı anda doğarken, hayat herkes için devam ederken, insan denilen varlık olarak içi buruk, elinde burukluğunun giderecek hal yok iken ve o burukluğu gidermek şu an senin elinde iken, sen aman boş ver salla gitsin diyerek kötülüğün kapısını nefretin kapısın açar elinden tutarak koşarsan, kendi nefretine kendi umursamazlığına koşarsın ve kaybeden sen olursun.Yaşadığın bu anlamasız ama senin için anlamlı ve sonu gelmez sandığın hayat, bir anda elinde alınınca çaresiz kalınca bu yanlışlığın edepsizliğin fikirsizliğin, sana hatırlatılır. Anlayan bilen olmamanın, sızlayan yüreklere derman yüreği olmamanın anlam ve manasını, sana kazandıran ve hayatı dermanlı yürek olmak ile hayatın anlam kazandığı, anlama ve bilmenin hayatı sevimli kılan olduğunu sana bu darbe ile hatırlatılır. Yüreğinde merhametin kodlarını çözmek anlamak ve bilmenin sırrına ermemek, insana bu hayatta hatırlatılır, anlamak için karşına çelikten çıkmaz sokaklar çıkartılır! Yoksa herkes kendi huzuru için çalışır, karşısındakinin huzuru ile ilgilenmezse, bu ilgisizlik anlayan ve bilmeyen olmamanın edepsizliği kendisini ve toplumu, huzursuzluğa kavuşmanın kucağına götürecek, bitmeyen yok olmayan sorunların altında ezildikçe ezileceklerdir. Toprakta yetişen çiçekleri kopararak yok edebilirsin ama toprağın yeniden çiçek yetiştirmesine asla mani olamazsın ve bunda gücün yetmez.

 Anlayan ve Bilen olmanın güzelliğini yaşamak her insana nasipte olmaz. Yaşadığımız bu âlemde insanlar farkı inanç ve kültürlere sahip olan kişilerden oluşmaktadır. Birlik içinde birbirini anlayan halden anlayan, yürekler bir dert ile sızlandığın da koşanların huzur içinde yaşadığı gerçeği inancımız Olan İslam dininde mevcuttur. Kul ister bunu kabul eder huzuru yaşar, ya da kendi fikirsizliği ile sadece kendini düşünür yalnızlık ve ıstırap anında çare bulamadan feryat eder durur. Paylaşan anlayan bilen olmak barışı huzuru toplumu kalkındıran yarınlara huzurla götürendir. İnsanların huzurlu bir hayata doğru yürümesi gönüllerin el ele omuz omuza olması ile yeniden hayat ve huzuru bulur. Anlayan ve bilen olmak huzuru yaşamak ve yaşatmaktır, huzurla yarınlara bakarak gülümsemektir. Her zaman anlayan bilen ol hayret etsinler kıskansınlar anlayan ve bilmenin ne demek olduğunu kıskansınlar, seni anlamaya çalışsınlar, sen gibi olmak için sana yaklaşsınlar.Selam ve dua ile.
Mehmet Aluç (Kul Mehmet)

Mehmet AluçGold Üye / Erkek / 1/20/2016