“Arz-I Hal” Şiirine Bir Gülümseme İle Tahlil Ve Gülümsemeyle Bir Eleştiri.

“Arz-I Hal” Şiirine Bir Gülümseme İle Tahlil Ve Gülümsemeyle Anlaşılır Kılamak İçin Bir Eleştiri.
 
Uzun bir aradan sonra yine bir şiir tahlili eleştirisi ile biraz şiiri anlaşılır ve şiirindeki gülümsemeyle, biraz gülümsemek ve sonunda izniniz olursa köşeme çekilmek istiyorum. Bugün Murat Ölmez kardeşimizin” Arz-ı Hal” yani halini bin bir güzellikle gülümseme ile arz ettiği şiirine gülümsemeler bırakacağız. Önce kardeşimizi tebrikler ederek, bu güzel gönlü ile bizleri gülümsettiği ve halimizi kendi haliyle bize hatırlattığı ve bu eserini bize arz ettiği için öncelikle teşekkürler ederim, sizlerin adına. Bu kubbede geriye bir gülüş anlamlı bir hayat bırakmanın, insan olarak gönüllere koşmanın sarmanın varmanın güzelliğine dilindeki gönlündeki bu güzel duaları sözleri okuyarak başlayalım isterseniz.
 
Temizdir alnımız sürmeyiz kara
Harama uzanmaz elimiz bizim
Kötü kaderimiz taşırız yara
Dosttan yana eser yelimiz bizim 
 
Bizi derin bir gülümseme ile her şeyi tekrar düşünerek, kendimizi sorgulayan ve ne olmamız gerektiğini güzel bir gülümsemeyle anlatan” Temizdir alnımız sürmeyiz kara” nefret kin haset nedir bilmeyiz, herkesin hakkını koruyarak yaşar alnımıza leke sürmeyiz, çünkü alnımız paktır, secde ederken pak olan alnımıza leke sürerek hakkın huzuruna çıkamayız bunu da biliriz.”Harama uzanmaz elimiz bizim” Haram yüce Allah c.c. ve nur Peygamberi ve yüce kitabımızda yasaktır haramdır, bizde dinimizin emir ettikleri yasakları bilir elimizi uzatmayız.” Kötü kaderimiz taşırız yara” kötülükler içinde yaşasak ta, kaderimizle buna razı olur içimizdeki bu yarayı kaşımadan deva olmak için çabalar çalışır taşırız.” Dosttan yana eser yelimiz bizim” dost, gönülden seven sevdiği gelmese de gelen koşan iyiliğini isteyen dost doğru olan hakkın yolunda giden saadet kapılarını açarak gülümseyen, dostun kadir kıymetini bilen ona doğru gideriz dost gelmese de.
 
Herkesin sevdiği güzel bellidir
Kaptırır kendini aklı yellidir
Şimdiki güzeller fena dillidir
Kötü kelam bilmez dilimiz bizim
 
Öğrendiğimiz bildiğimiz güzelliklerle dolu doğrularla yaşamanın güzelliği ile “Herkesin sevdiği güzel bellidir” diyerek, hakkı bilerek nuruyla yaşayarak onun güzelliğinin yansıması ile herkesin sevdiği bellidir. “Kaptırır kendini aklı yellidir”,bu güzellik bir canan olur, bir bakışı olur, açan bir çiçek olur yolda kalmışa koşanın güzelliği saygı sevgi tatlı dil olur ve insan bu güzelliğe ister istemez kendini kaptırır ve hayran kalır, kim kalmaz ki hakkın yarattığı tüm güzelliklere hayran?. ” Şimdiki güzeller fena dillidir” geçmişteki kızların kendilerini ağırdan alarak, fazla sözle nazla insanı yormadığını özleyerek, günümüzdeki kızların her sözü tartmadan diline geldiği gibi söylediğinden yakınarak, söylenen her sözün tartılarak gönülden dilden süzülerek çıkmasını hatırlatıyor bize kardeşimiz.” Kötü kelam bilmez dilimiz bizim” etrafımızda kötülükler olsa da, gönlümüz aşkla sevda ile kaplanmıştır kötülükleri almaz içine o nedenle de kötü kelam söz bilmez söylemez dilimiz derken, insanlığın ve imanın gereği olan Müslüman’ın elinden ve dilinden emin olduğu hadisini bize hatırlatarak bizlere gülümsemektedir kardeşimiz.
 
Bizler de güleriz yüze gülene
Hatrını sorarız  hatır bilene
Yardım ederiz biz altta kalana
Fenalık düşünmez ilimiz bizim
 
Kardeşimiz, bizde güleriz gülen yüze hatrını sorarız hatır gönül bilene, yardım ederiz muhtaç olana fenalık kötülük bilmeyiz düşmez gönlümüze şehrimize ilimize dilimize bizim. İşte İslam’ın tertemiz anlattığı insan modeli, bizden istenilen çok şey değil ki, bir gülümseme bir hatır bilme hatrını sorma bir lokmayı paylaşarak doyma, kötülüğü silmek yok etmek el ele gönül gönül’e, hepsini yapamıyorsan da bir gülümse yeter… İnsan sessizce bazen de habersiz Rabbine gidince ecel ile geride neler bırakır bırakabilirse bunları bırakır ve gider, ne güzel bir gidiştir insanlıktır… Kardeşim yine bize batının yüzünü
Sözlerinin tam tersini bize düşündürerek, bizlerin batılılar gibi insanlıktan uzaklaşarak, insanları Sömürmeye açık ve insanı insanlıktan çıkararak malına hayatına hülyalarını istediğimiz gibi şekillendirilmeye müsait bir insan kitlesi ortaya çıkararak toplumu dünyayı insanı bozarak yıkmadığımızı onu kaldırarak sararak değer kıymet verdiğimizi söyleyerek, toplum sadece insanın kendi çıkarı için, kurduğu çarkın dönmesi için kullanılan daha sonra paçavra gibi bir kenara atılan insancıklar topluluğu haline getirmediğimizi, onu yaşantımıza soframıza gönlümüze alarak bir kardeş dost yaparak insanlığımızı ortaya sergilediğimizi söylüyor, sağ olsun var olsun kardeşimiz.
 
Her derde her zaman çare buluruz
İhtiyaç duyana destek oluruz
Namusumuz için yaşar ölürüz
Her zaman sağlamdır belimiz bizim
 
İşte gönlün insanın güzelliği dünyaya geliş var oluş amacı, derdi olana çare olur arar buluruz, ihtiyacı olana destek olur paylaşır doyarız, namusumuz olan kendi namusumuz vatan namusu olan düşmanların eline geçmemesi için gerekirse hala şimdilerde şahadete koşarak koruruz ölürüz, asla eşimize ihanet etmez o bir emanettir haktan onu biliriz üzmeyiz asla başka namuslara göz dikmeyiz belimiz sağlamdır harama uçkur çözmeyiz.
 
Çalışırız yazda pişer aşımız
Bükülmez boynumuz diktir başımız
En küçük hatada kalkar kaşımız
Güneşte kararır kelimiz bizim
 
Hala köylerimizde ekmekler saç üzerinde topluca pişirilir ve paylaşılır, çalışırız hakkımızla hakkımız olanı alırız yayla da toplarız mahsulümüzü hazırlarız pişiririz kış için, çünkü kışlar köylerde çetindir dışarıya bir metre ye yakın kar altında çıkmaz zordur. Boynumuzu bizler suç işleyerek haksızlıkla haksız kazançla eğmeyiz, hakkın huzurunda boynumuz bükülür, onun dışında aktır yüzümüz gönlümüz dilimiz sözümüz. En küçük hata olsa onun tekrarlanmamasını söyler anlatır, kaşımızı az kaldırır bunun insana yakışmadığını da çekinmeden söyleriz. Benim gibi kel olanlarda güneşte kararır kelimiz bizim derken, çalışarak sıcak soğuk demeden insanlık için çalışmanın güzelliğini bir gülümseme ile anlatmaktadır.
 
Düğün dernek olur başta koşarız
O güzel günlerde dostla coşarız
Destek verip kötü günler aşarız
Herkesten akıllı delimiz bizim
 
Yardıma koşmak dinimizde vardır bize emreder yüce Allah c.c. Âlemlere Rahmet nur Peygamber, düğün olur yardıma koşar coşkuları paylaşmaya yardıma koşarız o güzel günlerle dünya evine girenlerin coşkusunu dostlarımızın arasında dostça coşarak birazcık elimizden gelen destekle onlara destek olur birbirimize yardım ederek aşarız, her toplumun mahallenin içinde bir tane deli vardır hatta deli değildir ama o saflığı ile aklındaki az noksanlıkla sevilen sayılan delimiz değil bizim en akıllımızdır diyerek, onu kucakla sever sayar değer kıymet veririz, kapıdan kovmayız, böylesi gönül güzellikleri ne güzeldir bir özlemdir uzun zamandır görmediğimiz bir güzelliktir.
 
Son bulur çilemiz, ömür de geçer
İnsanlar kendine, arkadaş seçer
Ölmez’im elini, Rabbine açar
Ebediyen solmaz, gülümüz bizim
 
Gelelim son dizelere son güzel sözlere gülümsemelere. Hayat bizim için biraz çile dert içinde olsa da bizler imtihan dünyasındayız biliriz sabırla yol alırız dercesine, son bulur çilemiz hayatımız taşıdığımız yükün ağırlığı, ömür gelir bu güzelliklerle yük olsa da geçer, insanlar kendine arkadaş dost yaren seçer onunla yaşar yaşatır, elimizi her sıkıntıda dertte çilede zorda kendimiz için, hem de komşularımız dostlarımız için açarız, bize bu solmaz gönlü solmaz imanı solmaz merhameti veren Âlemlerin Rabbinin emaneti ruhumuzla taşır onu solmasına izin vermeyiz, zaten solmazda ,biz bu güzelliklerden ayrı kalırsak bizler solarız yok oluruz, o nedenle solmaz gönlümüzde kapımızda komşumuzda şehrimizde açan güllerimiz, çünkü bizler güle kıymet değer veririz, kokmasına izin veririz aslında gül insandır burada yarendir arkadaştır dosttur çocuktur dünyadır, kardeşime bize bu duyguları yeniden hissettirerek bana da yazmayı vesile kılarak yazdığı için tekrardan teşekkürler ediyorum, umarım bir gülümseme bıraka bilmişimdir arkamda, vesselam, selamlarımla.
 
                                                                                                 Mehmet Aluç
 
                                                                        
 
 

Mehmet AluçGold Üye / Erkek / 1/20/2016