Durpnisa Mağrası Kırklareli

Dupnisa Mağarası - Kırklareli- Demirköy -

 

https://www.mavielmas.gen.tr/gezi/marmara-bolgesi/dupnisa-magarasi-kirklareli

Coğrafik Konum ve Ulaşım

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyünün sınırları içersindedir. Köyün 5-6 km güneybatısındadır. Mağaraya kuzeyden Kırklareli-Dereköy-Sarpdere, Kırklareli-Üsküp-Çukurpınar-Sarpdere veya güneyden de Vize-Poyralı-Demirköy-Balaban-Sarpdere yollarıyla gidilebilir. Durpnisa mağrası Istıranca Dağları’nı derin vadilerle yardığı, vahşi görünüme sahip bir bölgede yer alır. Kırklareli’nin 58 kilometre kuzeydoğusunda Demirköy İlçesi Sarpdere Köyü yakınındaki mağaraların İstanbul’a uzaklığı 230 kilometredir.

Özellikler

Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü sınırları içerisinde, köyün 5 - 6 km güneybatısında yer almaktadır ve Trakya'nın turizme açılmış tek mağarasıdır. Üç girişe sahip bir yeraltı sistemi olan mağaranın toplam uzunluğu 2750 m'dir. Fakat kimi kaynaklara göre bu rakam 3200 metreye kadar ulaşmaktadır. Mağranın uzunluğu hakkında oluşan bu çelişkilerin sebebi mağrada yapılan ölçümlerin ve her yıl mağranın uzunluğunu çoğaltan keşiflerin olmasıdır. Mağra üzerinde yapılan incelemeelrin henüz tamamlanmamış olması muhtemelen bu rakamı da değiştirebilecektir. (1)

Mağranın girişinen itibaren ilk 1000 m'si suludur. Bu su mağranın içinden çıkan bir kaynak suyudur. Mağra Rezve deresinden akan suyun kaynağını teşkil eder. Mağaradan çıkan kaynak Türk-Bulgar sınırı olan Rezve Deresini oluşturmaktadır.

Mağra ikinci Jeolojik Zaman'da yaklaşık 180 milyon yıl önce oluştuğu söylenen , birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan meydana gelmektedir. Dupnisa Mağarası mermerler içerisinde gelişen, birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşmuştur. Üç katlı Girişlerden birincisi Dupnisa Dolin girişidir. İkincisi kuru mağara olup iki ayrı girişle başlar. Kollardan biri 456 m, diğeri 363 m'dir. Üçüncü giriş Kız Mağarası olup 60 derecelik bir eğimle başlar. Mağaranın yan kolları fosil, ana sistemi aktiftir. İçinde boyutları 150x 60 m çapında bir salon vardır. Mağranın girişleri ve galerileri mermer yataklarından oyulmuş doğal oyuntulardan oluşur. İçinde devamlı su akışının olduğu, bir yer altı nehri akan ve  mağradeniz yüzeyinden 345 metre  yüksektedir. Mağra girişinden  son noktasıa kadar sürekli yükselmektedir. Mağranın girişi ile son noktası  arasındaki yükseklik farkı girişten 61 metre daha yukarıdadır. (2)

Son noktası ise girişten 61 metre daha yukarıda bulunuyor. Kız Mağarası içinde yaşayan yarasaların yoğunluğu nedeniyle turizme tamamen kapalıdır. Sulu mağaranın 250, Kuru Mağara'nın ise 200 metresi turizme açıktır. Yarasaların olmadığı Kuru Mağara ise yılın 12 ayı turizme açık bulunur. (3)  Dupnisa'nın Kız Mağarası olarak bilinen bölümünde yaşayan 11 türden yaklaşık 60 bin yarasanın kış dönemini geçirmesi ve üremesi için 15 Kasım ile 15 Mayıs arasında ziyarete kapalı tutulur.
Dupnisa mağara sisteminde 11 yarasa türü ile 184 mağara omurgasızının yaşaması önemli bir yer altı habitatı olduğunu gösterir. (3)

 70 metrelik bir yükselti içinde gelişen bu mağaraların hidrolojik özellikleri, gelişim dönemleri, damlataş çökelleri birbirinden son derece faklıdır. Birbirine tezat üç mağaranın üst üste bulunması son derece ilginçtir. Üstte yer alan kuru mağara, damlataş birikimi yönünden son derece zengindir. Özellikle sarkıt, dikit, sütun ve duvar damlataşları büyük boyutlara ulaşmıştır. Buna karşılık altta bulanan Dupnisa mağarası , içindeki yer altı deresi ve gölleriyle saçaklar şeklinde göllerin üzerine inen duvar ve perde damlataşları mağarayı daha cazip bir hale getirmiştir. (4)

Sulu mağaranın girişinde karstik olarak oluşmuş bir kemer yer almaktadır.ortalama sıcaklık kuru mağarada 17 derece sulu mağarada ise 10 derecedir. Sulu mağaradaki bu oluşumlar halen devam etmektedir.

Dupnisa ( Bulgarca'da delik anlamına gelmektedir.Birbirine bağlı iki kat ve gelişim özellikleri farklı üç mağaradan oluşan 70 metrelik bir yükselti içinde gelişen bu mağaraların hidrolojik özellikleri, gelişim dönemleri, damlataş çökelleri birbirinden son derece faklıdır. Birbirine tezat üç mağaranın üst üste bulunması son derece ilginçtir. Üstte yer alan kuru mağara, damlataş birikimi yönünden son derece zengindir. Özellikle sarkıt, dikit, sütun ve duvar damlataşları büyük boyutlara ulaşmıştır. Buna karşılık altta bulanan Dupnisa mağarası , içindeki yer altı deresi ve gölleriyle saçaklar şeklinde göllerin üzerine inen duvar ve perde damlataşları mağarayı daha cazip bir hale getirmiştir. (5)

Türkiye mağara literatüründe en bilinen mağaralar arasında yer alan Dupnisa mağrası 2003'de ziyarete açılmıştır.  Üst üste üç mağradan oluşan ağaralarının içinde, sürekli akışa sahip olan bir yer altı  yer altı nehri ve bu nehrin oluşturduğu, derinliği yer yer 2 metreye ulaşan göletler bulunmaktadır. Kuru ve sulu mağaralarda süt beyazdan kırmızı ve kahverenginin her tonunda renge sahip dev sarkıtlar, dikit ve sütunlar ile perde bayrak taşları ve damla taş havuzları yer alır. (6)

Dupnisa Mağarası'nın ziyaretçisi oldukça fazladır. Köklü geçmişiyle ve sarkıt, dikitleriyle görülmeye değer bir yer olan bu mağarayı günü birlik bir geziyle ziyaret edebilirsiniz. Sulu mağra yaz aylarında
ışıklandırılmış olarak bazı kesimleriyle ziyarete açıktır. Kış aylarında içi su dolduğu için ziyarete kapatılmaktadır. Yarasalı mağra ise yarasaların üreme mevsimlerinde girişilere kapatılır.

Sulu mağranın girişinden bir kaç yü metre çıktıktan sonra mağaradaki sular azalmakta mağradan yukarı çıkıldıkça mağra kurumaktadır.

Mağranın çok az bir kesmi ziyaretçiler tarafından gezilebilmekte daha derin olan diğer kısımları normal ziyaretçiler atrafından gezilememktedir. Derinlere uzannan kıısmlara ziyaretçileri ulaştırabilme olanağı yoktur. Ziyaretçilerin ualamadıkları kesimlere  sadece özel izinleri olan  mağaracılar girebilmektedir. Alt kat olarak adlandırdırılan ve yer altı sularını barındıran kesim   bol suludur ve her yanından  sular çıkmakta ve damlamaktadır. Alt kattaki sulu kesimde sıcaklık on dereceye kadar düşer. Üst kata merdivenlerle çıkılmaktadır ve en üst kata çıkınca sıcaklık 17 dereceye kadar yükselmektedir.


kaynakça
 

 1. https://www.ktbyatirimisletmeler.gov.tr/TR,10362/dupnisa-magarasi---kirklareli.html
 2. https://kirklareli.sehriweb.com/2009/12/dupnisa-magaras-hakknda.html
 3. https://www.cnnturk.com/2009/yasam/gezi/05/12/yer.alti.cenneti.dupnisa.magarasi/526173.0/index.htm
 4. https://www.ktbyatirimisletmeler.gov.tr/TR,10362/dupnisa-magarasi---kirklareli.html
 5. https://tr.wikipedia.org/wiki/Dupnisa_Ma%C4%9Faras%C4%B1
 6. https://www.haberler.com/dupnisa-magarasi-turizm-sezonuna-acildi-2730336-haberi/
 7. Resim alıntı: https://www.mavielmas.gen.tr/gezi/marmara-bolgesi/dupnisa-magarasi-kirklareli

https://imageshack.us/photo/my-images/101/910131jn.jpg/sr=1


https://www.mavielmas.gen.tr/gezi/marmara-bolgesi/dupnisa-magarasi-kirklareliTürkiye'nin Başlıca Gezilecek Yerleri

 • Abant Gölünü gezelim
 • Alaçatı'yı Gezelim - İzmir-Çeşme
 • ALANYA'YI GEZELİM Mİ ?
 • Amasra: "Çeşm-i Cihan Bu mu Ola?"
 • Assos- Behramkale-Aristo'nun Aşk Beldesi
 • Aspendos Tiyatrosu ve Antik Kenti
 • Antalya'da Çağlayanlar
 • Ayas'ı Hiç Gördünüz mü? ( Yumurtalık- Adana )
 • AĞVA'YI GEZELİM Mİ?
 • AYDER YAYLASI VE GÜZELLİKLERİ
 • AYVALIK'TA GEZİNELİM
 • AVANOS'TA GEZİNELİM
 • BERGAMA, PERGAMON'DA GEZİNELİM
 • BODRUM'UN GÜZELLİKLERİ
 • BOZBURUN VE GÜZELLİKLERİ
 • BOZCAADA'YI GEZELİM
 • Çukurpınar, Anamur ve Mamure Kalesi
 • DATÇA VE KNİDOS ANTİK KENTİ
 • Demre ve Noel Baba
 • Efes ( Ephesus ) Antik Kenti İzmir -Selçuk
 • Edirne'de Dolmenler
 • Eğirdir Gölü ve Doğal Güzellikleri
 • Fethiye ve Ölü Deniz
 • Dalyan ve İztuzu Plajı
 • Gediz Deltası ve İzmir Kuş Cenneti
 • Girlevik Şelalesi - Erzincan
 • Göbeklitepe- Cihanda İlk Yerleşke ve Gizemleri
 • GÖKÇEADA VE GÜZELLİKLERİ
 • Göreme'nin Turizm, Doğal ve Tarihi Özellikleri
 • Gülşehir Nevşehir
 • GÜRÜN GÖKPINAR GÖLÜ ALLAH' IN AKVARYUMU
İliniz, ilçeniz hatta köylerinizin, doğal güzellikleri hakkında yazılar yazabilir, Turistik, tarihi ve doğal güzellikleri fotoğraflarınız ile  paylaşabilrisiniz. 

 BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya [email protected]