Hakkımızda

Bu site Türk edebiyatının en kapsamlı Edebiyat Portali olsun diye kurulmuştur. Mevcut haliyle de Edebiyat ve Sanat dallarlı, edebi bilgiler, Dilbilim, Türk Şiir Antolojisi ( ŞİİRSTAN), Türküler, Diivan Nesri, yerli ve yabancı kitap özetleri ile ülkemizdeki en ciddi ve en kapsamlı kaynak, kültür sitesidir. 2008 ‘den itibaren istinasız her gün sekiz on saat emek verilerek mevcut birikime ulaşan sitemiz hiçbir resmi kurum, tarikat veya siyasetin güdümünde değildir.


Hiçbir, özel, tüzel, resmi; kurum, kuruluş, üniversite, dershane dernek, tarikat, parti örgüt ile maddi ya da manevi hiç bir ilgimiz yoktur. Bu birikim ve emek kâr, kazanç, mevki, paye, ödül, teşekkür dahi ummadan inşa edilen mazimizin kapsamlı bir arşivi, atimizin rehberidir. Bu arşiv ve hafızamız ecelimizden sonra bu devlet ve millete emanet edilmiştir.


Her ülkenin maddi kaymakları üzerine kapananlar o ülkenin çoğu siyasetçileri, iş insanları, dalkavuk ve işgüzar çıkar şebekeleridir. Lakin milletleri devlet yapan kudret sadece kültürüdür. Kültürün anası edebiyat, babası sanat, bilim de icraatıdır. En gerçek vatanseverler kültür inşa edenlerle cephede can verenlerdir. Kültür: alınıp satılmaz, kalpten başka saray bilmez. Kazanç için vatan sever, çıkar için vatan satar.


Edebiyat, kültür, sanat kaynak bilgi ve paylaşım sitesi olan ESA; ücretsiz bilgi alma, şair, yazar ve sanatçıların tanışma, kaynaşma, ücretsiz eser ve ürün paylaşma ortamıdır. Bu portalin gideri ve maliyeti az değildir. Sadece bir öğretmenin boğazının artığıdır.


Esa, tam on yıl boyunca hiç bir gelir elde etmeden, reklam almaya da teşebbüs ve tenezzül etmeden dayanmayı sürdürmüş, lakin artan trafiği ve çok artan giderleri nedeniyle reklamlar almaktan başka çaresi de kalmamıştır.


Edebiyat, Dilbilim, Güzel ve Geleneksel Sanatlar, Şiiristan ve Türküler bölüm dal ve kategorilerindeki bilgiler uzmanlar tarafından hazırlanan güvenilir kaynaklardır. Bu alanlarda paylaşım yapabilmeniz için bu dallarda yetişmiş uzmanlar olmalı ve Esa için editörlük başvurusu yapmanız gerekmektedir. Sitenin tüm hakları sitenin sahibi ve baş editörü Şahamettin Kuzucular’a aittir.


Misyonumuz

Edebiyat ve Sanat Akademisi ( kısa adıyla ESA ) üç bin yıllık Türk Kültürünün en kapsamlı, en detaylı, en sağlıklı ve en nesnel yazılı hafızası ile arşivi olsun diye kurulmuştur. Bu muazzam hacmiyle de önder kalmak ahdindedir.


ESA, edebiyat dalları, edebiyat, konuları, terimleri, türleri, biyografiler, edebiyat tarihi, gramer, dil bilim mevzularında muazzam bir külliyat meydana getirmiştir. Esa’daki “Şiiristan” Türk şiirinin en hacimli şiir antolojisidir. Esa’daki “Türküler” bölümünün de ülkedeki en ciddi Türkü kaynakçası olduğu fikrindeyiz. Esa mevcut hali ile Divan, halk, tasavvuf, âşık ve çağdaş edebiyatların mevcuttaki en muazzam hatta yegâne sanal Edebiyat Ansiklopedisi haline dönüşmüştür.


ESA, aynı zaman da ve Google'nin verdiği rütbelere göre de Türkiye’ deki en itibarlı kitap tanıtım ve kitap özetleri sitesidir. ESA'da Dünya ve Türk Edebiyatının en kalburüstü roman, öykü ve kitaplarının pek çoğunun özetlerini, basım, yayım, ödül, konu ve içerikleri ile ilgili bilgileri bulunur. Kitaplar ile ilgili hemen her yazımız Google’ün ilk sayfasında ilk sırada çıkmaktadır. Bu konumu sürdürmek de hedefimiz olmaktadır.


ESA, geleneksel ve güzel sanatlar açılarından da sizlere küçümsenemeyecek kaynakçalar sunmaktadır. Hatta bu dallarda da iddialı olabilmek için resim, heykel, minyatür, hat, sanatçı ve uzmanlarına her türlü paylaşım olanağı sağlamak azmindeyiz. Güzel ve Geleneksel sanat insanlarına her türlü desteği sağlamaya gönüllüyüz. Hatta onlardan biz de destek bekliyoruz.


ESA, divan, anonim, aşık, tasavvuf, çağdaş edebiyat bilgileri, şair, yazar, sanatçı biyografileri, edebiyat türleri, sahaları; edebiyat, terimleri, söz sanatları, mazmunlar, motifler; divan, halk, aşık ve çağdaş edebiyat şiiri ve nesir eserleri açılarından muazzam bir külliyat oluşturmuştur.


Uygurlardan başlayarak, divan, mesnevi, tarih, seyahat, halk hikâyesi, destan, gazavat, fetih, siyer, tezkire, kitapları ile sur name, şehrengiz, sefaretname, minyatür eserlerinin pek çoğu hakkında bilgi takdim etmektedir.


Dilbilim, Gramer, edebiyat türleri, sanat akımları, edebiyat, sanat ve gramer sözlükleri sitemizde mevcuttur. Eski veya çağdaş şair, yazar, akademisyen biyografileri ve eserleri üzerinde gelişme ve genişleme azmimiz devam ediyor.


Edebiyat Terimleri Mazmunlar kategorimiz -eski ve çağdaş edebiyat dahil - en hacimli, detaylı ve çok özel bilgilerle teçhiz edilmiş edebiyat terim, mazmun ve kavramlar bilgi alanı olmuştur. ESA, edebiyat , sanat ve kültür amaçlı her maddeyi benzerlerin en kapsamlısı, en özlüsü, en günceli olsun, akademik kriterlere uysun diye hazırlamakta , bir cümle alıntı yapsa kaynakça göstermektedir.


Edebiyat araştırmacılarına, tez çalışmalarına, öğretmenlere, edebiyat bölümü öğrencilerine, lise öğrencilerine ve edebiyat meraklılarına hitap eden sitemiz; şair, yazar ve sanatçılara da hitap etmekte, ürünlerini tanıtma ve paylaşım zemini de sağlamaktadır.


ESA, Azerbaycan ve diğer Türk Cumhuriyetleri ile diğer ülkelerden de okur bulan bir sitedir. Esa global bir site olmak yolunda ilerlemekte; dünya çapında bir sanal ortam haline gelmek de istemektedir.


Vizyonumuz

Edebiyat ve Sanat Akademisi, başka benzeri olmayan bir Edebiyat, Kültür ve Sanat bilgi portali ile paylaşım sitesidir.


Alexa ‘ya göre okurlarımızın yüzde 85’i yüksek lisans ve üstü akademisyenler ile uzmanlar olmaktadır. Alexa’nın bu nesnel tespiti ile Google robotlarının ESA ya verdiği itibar, ESA içeriklerinin ne kadar değerli, ESA’nın da bu ülke kültürü için ne kadar mühim bir site olduğunun en somut göstergesidir.


“ Sükût ikrardan gelir” diyerek devlet, hükümet, üniversiteler ve basın tarafından görmezlikten gelinsek de, bunu hiç umursamıyor, yolumuzdan gidiyoruz


Esa, günümüzde özgün ve nitellikli içerikleri sayesinde Google’nin bu alanlarda otorite kabul ettiği en itibarlı saydığı birkaç siteden biri hatta birincisidir. Yerli yazılımcımız Eyüp Can Yeten’in yazılım, program ve tasarım ekibi tarafından hazırlanan modern ara yüzü ile Google’nin arzu ettiği güncelliğe ve yeteneklere de kavuşmuştur. Bu nedenle bu konumu daha üste çıkacaktır.


Bu güncel ESA ile eski duruşumuzu devam ettirirken, yeni hedeflerimiz; akademisyen, sanatçı, şair, yazar ve sanatçıların en gözde, tanışma, kaynaşma, ürünlerini kültür ve sanat haberlerini iletme, gözde bir paylaşım mekânı olmayı amaçlıyoruz.


Saygılarımızla


 • ESA-SHOPÇok Yakında...
  Kitaplar, Sanat Eserleri
 • KİTAPLIKTürk Edebiyatı
  Kaynak, Özet, Eleştiri
 • KİTAPLIKDünya Edebiyatı
  Kaynak, Özet, Eleştiri
 • ESA-SHOPÇok Yakında...
  Kitaplar, Sanat Eserleri
 • YARIŞMAŞiir Yarışması
  İki Devlet Tek Millet
 • E-DERGiESA E-Dergi
  7 sayı Tam İçerik
 • YAPI VE KREDİInternet Bankacılığı
  Hemen Hesap Açın...
 • FORUMFikirler, Tartışmalar
  Aktif Katılım Sağlayın