MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Watership Tepesi Romanı Hakkında Richard Adams
Ekleyen : ESA , 07 Ağustos 2015 Cuma Beğen
 Watership Tepesi, Orijinal ismi ile Watership Down İngiliz yazar Richard Adams'ın  yazmış olduğu ve ilk baskısı 1972 yılında yapılmış olan yazarın en çok satan ve  en popüler romanıdır.  

Roman 2003 yılında BBC tarafından düzenlenen “Tüm Zamanların En İyi 100 Kitabı anketinde 42. sırayı almış”[1] , The New York Times tarafından "Olağanüstü... Büyülü bir şekilde yazılmış ve unutulmayacak bir eser." şeklinde lanse edilmiş,  Dünya çapında en çok satan kitaplar listesinde  2006 yılına kadar 50 Miyon kopya satarak tüm zamanların en çok satan kitapları arasında yer almıştır. [2]

Richard Adams’ın en önemli eseri kabul edilen bu romanı Richard Adams ‘a “Carnegie Madalyası'nı “ kazandırmış, bu ödülünü Hayvan Hakları Koruma Derneği Başkanı tarafından kendisine takdim edilmiştir.  

Eser en çok satan kitaplardan biir olmakla kalmamış, tüm dünyada en çok izleyici dizi filmlerden biir olan “ Lost “ dizisine   Stephen King'in “ Kara Kule” adlı eserine de ilham ve esin kaynağı olmuştur.  Edebiyatta yarattığı bu yankı eserin Animasyon olarak film ve dizi haline getirilmesine de yol açmıştır. Eserin 1978 tarihli çizgi film uyarlaması  animasyon film tarihinin en iyi örnekleri arasında sayılır . [3]Eserin yayınlandığı yıllarda esere  adını veren “Watership Tepesi” oldukça popüler olmuş  o tepe o yıllarda ülkenin belli başlı turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir.  

Çocuk edebiyatının en gözde eserleri arasında olan bu ser, yazarın dilimize çevrilen tek eseri olma özelliği de taşır.  Eserin konusu yazarın kendi çocuklarına anlattığı tavşan hikayelerinden oluşmaktadır. Yazar kendi çocukları için tavşan öyküleri oluşturmuş ve anlatmış yazarın çocukları bu öyküleri bir kitap halin egetirmesini isteyince yazar bu eserini 18 ayda yazarak yayıncıya yollamış, eser, yazarın kendisinin de  hiç ummadığı kadar beğenilmiş ve popüler olmuştur. Yazarın çocuklarına ithaf ettiği bu roman pek çok ülke diline çevrilmiş, pek çok  ülkede best Seller, en çok satanlar listesindeki yerini korumayı başarmıştır.

 

Konusu

Eserin ana kahramanı olan uçarı bir  yavru tavşan olan Fiver, bir gün çimenlikte dolaşırken   büyük bir levha görür. Gördüğü bu büyük levha onların artık artık bu  koloniyi terk etmeleri gerektiğini anlatmaktadır. Bu araziya büyük bir inşaat yapılacaktır. Fiver Kardeşiyle birlikte gelerek  şef tavşanı ziyaret ederler, durumu anlatırlar ve köylerinin taşınması gerektiğini söylerler.

Tavşanların şefi hiç oralı olmaz. Yerleştikleri araziden çıkmaya pek hevesli olmayan tavşanlar onu ciddiye almazlar Küçük Fiver ise  Hazel ve diğer dört arkadaşıyla beraber koloniyi terk etmeye karar verir. Zira büyük makineleriyle insanoğlu, onların kolonisininde bulunduğu arazide büyük bir "site" inşa edecek ve tavşanlara yer kalmayacak belki de tavşanların büyük çoğunluğu bu inşaat sırasında öleceklerdir.

Bunun üzerine Fiver ve arkadaşları pek çok tehlikeyi atalatarak  Watership Tepesi’ne gelirler. Daha sonra eski yuvalarından birkaç tavşan haber getirir. Kahramanımızın düşü gerçekleşmiştir ve eski köyleri insanlar tarafından yok edilmiştir. Yeni yuvalarına yerleştiklerinde fark ederler ki onlarla beraber gelen hiç dişi tavşan bulunmamaktadır. Yuvalarının geleceği bu nedenle tehlike altındadır. Dişi tavşanları ararken farklı bir köyle karşılaşırlar. Köyün çok sayıda dişi tavşanı vardır fakat diktatörlükle yönetilmektedir….
 
  • [1] https://tr.wikipedia.org/wiki/Watership_Tepesi
  • [2] https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_%C3%A7ap%C4%B1nda_en_%C3%A7ok_satan_kitaplar_listesi
  • [3] http://www.edebiyadvesanatakademisi.com/Yazi.aspx?id=2005

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...