MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Ve Çeliğe Su Verildi Nikolay Ostrovskiy
Ekleyen : ESA , 07 Ağustos 2015 Cuma Beğen

 

 “Ve Çeliğe Su Verildi” 1. Veya   “Ve Çelik Böyle Sertleşti” 2. Adları Türkçeye tercüme eidilen roman serisi  Ukraynalı  kör ve felçli  bir yazar olan  Nikolay Ostrovskiy’in yazmış olduğu bir roman serisidir.

Roman ( Rozdennıye burej, 1932 -1935) de  iki cilt halinde basılmış,  Yazar bu romanaları ve yarım kalan Fırtına çocukları adlı romanları ile Ukrayna edebiyatının en popüler romancısı olmayı başarmıştır.

Ukrayna'nın Rovno bölgesinde bir köyde dünyaya gelen yazar,  yoksulluk içinde geçen çocukluk günlerinden sonra,  pek çok işte çalışmış,  Kızıl Ordu saflarında iç savaşa katılmış,  yaralanmış felçli ve kör bir adam haline gelince de kendisini yazmaya  vermişti.[1] Yazarlık hayatına başladıktan sonra  “Ve Çeliğe Su Verildi” adlı romanı ve diğer yazıları sayesinde  1935 yılında Lenin Nişanı alan yazar,  İç savaştan kalan yaralar ve hastalıklara karşı verdiği mücadeleyi 32 yaşında kaybederek hayata gözlerini yummuş, ama  yazdığı  romanları ile Dünyada en çok satana romancılar[2] arasına girmeyi başarmıştır. “Ve Çeliğe Su Verildi “ adlı romanı sadece SSCB'de  2010 yılına kadar 36,4 milyon satış rakamına ulaşmış, SSCB dışında da pek çok ülkenin diline çevrilmiş, ve yüksek satış rakamları elde etmiştir.

Romanın baş kahramanı olan  “ Pavel Korçagin”  büyük ölçüde yazarın biyografisini yaşayan  bir roman kahramanıdır. Roman büyük ölçüde yazarın otobiyografisini oluşturur.  Yazarın Rusyadaki devrim ve devrim sırasındaki  mücadelesini  anlatan roman” üretimin ve savaşın inançla kazanılacağıni  ifade eden ” ana fikri ile  Rus Devrimin hikayesi gibidir.

Ve Çeliğe Su Verildi, Ostrovskiy'nin en ünlü yapıtıdır ve bu romanda  yazarın otobiyografik niteliklerini barındıran Pavel Korçagin,  sosyalizm ülküsüne, proleter ahlaka ve çalışma disiplinine sahip ideal bir devrimci hüviyetinde bir ana kahramandır. Roman anlattığı olaylar  kadar önerdiği Devrimci İnsan modeli ile  de Rus halkına  çizilen ideal bir portre olmuştur. Pavel Korçagin karakteri o dönem Sovyetler Birliği'nde  “çok popüler olmuş ve sosyalist emeğin ve çalışma azminin sembollerinden birisi, fedakarlığın, dayanıklılığın simgesi, özgürlük savaşıcısı  olarak  devrimci insan tipinin ideal bir kahramanı olarak “ Rus halklarına önerilen model bir devrimci olmuştur. Ve Çeliğe Su Verildi yazarın otobiyografisini, Ve Çelik Böyle Sertleşti ise yoldaşların hikayesini anlatan bir romandır.

Nikolay Ostrovski daha yirmi yaşındayken Budenniy'in ordusuna katılmış, içsavaş cephelerinde  ağır yaralanmış  kötürüm ve kör kalmış, 1926 yılında hareket yeteneğini, 1929 yılında görme yetisini kaybetmiştir.[3]  Bu hale düşünce yazarlığa başlamış,  “Komünist Gençlik Birliği üyesi “ yoldaşları  ve silah arkadaşların hayatına anlatan romanlar yazmaya başlamıştır. Yazarın diğer  eserleri Fırtına Çocukları ve Selam! Yaşam Ateşi (Mektup derlemesi) dir.

1956 yılında kitaptan yola çıkılarak Pavel Korçagin adlı bir de film çekilmiştir.

  • [1] https://tr.wikipedia.org/wiki/Nikolay_Ostrovskiy
  • [2] https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_%C3%A7ap%C4%B1nda_en_%C3%A7ok_satan_kitaplar_listesi
  • [3] http://www.insanokur.org/inancin-sonsuz-bir-enerjinin-ve-inadin-romani-ve-celige-su-verildi-nikolay-ostrovskiy/


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...