MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Trendeki Kız Paula Hawkins
Ekleyen : ESA , 19 Mayıs 2015 Salı Beğen


Trendeki Kız Paula Hawkins

 Trendeki Kız  özgün adı ile  (Author of The Girl on the Train)  adlı roman  Zimbabwe’ de  doğan ve 1989 yılında Londra’ ya taşınarak orada yaşamaya başlayan İngiliz romancı  Paula Hawkins ‘in  romanlarından biridir. On beş yıl kadar gazetecilik yapan  Paula Hawkins  daha sonra romancılığa başlamış birkaç denemesinden sonra en tanınmış  romanı olan  Trendeki  Kız  adlı romanını yazmıştır.

Trendeki  Kız  onun Türkçeye çevrilen ilk romanıdır.  [1] Trendeki Kız kitabı Paula Hawkins’in gerilim polisiye türündeki ilk romanı olmaktadır.  Yazar bu romanı ile de oldukça  sükse yapmış,  onun bu romanı Atlantik’ in iki yakasında çok satanlar listelerinin tepesinde kalmıştır. [2] Kitabın yurt dışı hakları 33 ülkeye satılmış ve eser bu ülkelerde de oldukça ilgi görmüştür.  Eserin gördüğü ilgi üzerine  eserin film hakları Dreamworks tarafından alınmıştır. [3]

Bu roman yazarın en çok satan romandır.  Roman  yayınlandığı ilk ay içinde  en çok satanlar - best seller  listelerine girmiş,  yayınlandığı ilk hafta içerisinde sadece Amerika’da 230.000 adet satmıştır. Romanın o yıl ki satış rakamı milyonlara ulaşmış,  [4]  roman New York Tımes’in ’in Çok Satanlar listesinde uzun müddet liste başı kalmıştır.  Amazon ve Goodreads’de  Ocak 2015 yılının  En iyi Kitabı seçilmiş,  Washington Post Books,  Çok Satanlar listelerinde 1. Sıraya yerleşmiştir.

 

Rachel her gün aynı trene binip aynı çifti izliyordu. Çiftin başına gelenleri bütün ülke duyduktan sonra, hayatlarına dahil olmaya karar verdi.
“ Nefesleri kesen bir ilk roman. En dikkatli okurlar bile, Hawkins olayları teker teker açığa çıkarıp, aşkın ve takıntının şiddetle olan kaçınılmaz bağını ortaya koyarken şaşırmaktan kendilerini alamayacaklar.” Kirkus
“ Trendeki Kız, her şeyi anladığınızı düşündüğünüz an sizi farklı bir sürprizle karşılıyor.”
Entertainment Weekly  ( Arka Kapak
)

 

ÖZET

Rachel eşi tarafından aldatılmış ve bu yüzden alkolik olan işsiz bir kadındır. Yaşadığı bunalım ve alkol nedeni ile hafızasında sürekli gitgeller yaşıyor ve her gün aynı tren ile yolculuk yapmaktadır.  Bu yolculuklar sırasında sürekli trenin penceresinden aynı mutlu çifti görmekte ve onların hayatı ile kendi hayatını  karşılaştırmaktadır. . Her gün işine gidip gelirken pencereden gördüğü bir ailenin hayatı hakkında tahminler yürütmeye  kafasında kurgular. Kurmaya da başlar.  Hatta onlar için  kendikafasından biryaşam çizmişve onlaraadlar davermiştir.

 Bir gün yine bu tren yolculuğu sırasında o ailenin evine baktığında, bu ailenin  hiç de  mükemmel bir hayatları olmadığına tanık olur.  Bir gün sonra o ailedeki kadının kayıp olduğunu öğrenir. 

Daha sonra ise demir yolunun yakınında bir kadın öldürülür . Rachel, boşandığı eşinin çok yakınında oturan bu kadının öldürülmesi ile işin içine dahil olur. Rachel yalnızca kendisinin bildiği bu sırrı polislere ve üzgün eşe bildirmek için çare bulmaya çalışır.  Ancak O gün çok fazla alkol aldığından olanları hatırlayamamışbu yüzden de olanları anlatamamıştır.  Ama yavaş yavaş kadının kaybolduğu gün kendisinin de onların evlerinin olduğu sokağın yakınlarında  olduğunu hatırlamaya başlar.
  • [1] http://kitap.yazarokur.com/trendeki-kiz.html
  • [2] www.standard.co.uk/lifestyle/london-life/runaway-success-paula-hawkins-autho
  • [3] http://mirielenda.blogspot.com/2015/03/blog-tur-trendeki-kz-paula-hawkins.html
  • [4] http://www.standard.co.uk/lifestyle/london-life/runaway-success-paula-hawkinSitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...