MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Olasılıksız Romanı Özeti ve Adam Fawer Hakkında
Ekleyen : ESA , 23 Mayıs 2015 Cumartesi Beğen 1

 

Özgün  adı “ Improbable “ olan ve dilimize  Olasılıksız adı ile çevrilen roman ,  ABD li romancı Adam Fawer tarafından yazılmış ve 2005 yılında yayımlanmış  bir tür bilim kurgudur.  

BU roman  tanınmış romancı  Adam Fawer’in  İlk romanı  olma  özelliği taşır.  Olasılıksız , on sekiz dile çevrilmiş ve en iyi ilk roman dalında 2006 International Thriller Writers Ödülü'nü kazanmıştır. [1] En iyi roman kategorisinin de aralarında olduğu çok sayıda ödülün de sahibi olmuş, tüm dünyada uzun süre çok satanlar listesinde yer almayı başarmıştır.[2]
1970 yılında New York’ta doğmuş olan Fawer, Pennsylvania Üniversitesi'nde lisans ve istatistik bölümünde yüksek lisans derecelerini tamamlamış,[3] Stanford Graduate School of Business'ta MBA'ini yapmıştır.  Kariyeri boyunca Sony Müzik, J.P Morgan, yakın zamanda da About.com gibi çeşitli firmalarda çalışmış  olan [4]Fawer,  halen eşive çocukları  ile  New York'ta eşi Meredith ve çocukları; Phineas ve bir sürü akvaryum balığıyla [5]birlikte Brooklyn'deki evinde yaşamaktadır.[6]

2008 Nisan ayında  yazarın ikinci kitabı olan Empati  piyasaya çıkmış,  Empati, 2008 yılında Almanca, Japonca ve Türkçe  olarak yayımlanmıştır. Olasılıksız Romanı bir çok dile çevrilmiş oldukça ilgigörmüştür. Olasılıksız  adlı romanının  gördüğü bu ilgi üzerine roman, filme de alınmıştır.

Kitap, David Caine'in bir takım deneysel tedaviler sonucunda kazandığı gelişmiş olasılıkları hesaplama yeteneği sayesinde, tahminlerinin geleceği görmek haline geldiğini anlamasıyla başından geçenleri konu almaktadır. Özet olarak kitabın kahramanı, Pierre-Simon Laplace'in yarattığı bir teori olan Laplace'ın şeytanı haline dönüşmüştür.

 

ÖZETİ

David Caine bir üniversitede olasılık ve istatistik derslerine giren bir eğitim görevlisidir .  Bir gün ders anlatırken pis bir koku hissederek bayılmış ve ders anlatmayı bırakarak  iyi bir poker oyuncusu olmuştur. Yine bir gün  poker oynamak için  podvall’a gitmiş,  yaşlı  bir oyuncu olan Walter’la masaya oturmuştur. Bu defa süreklikaybeden o’ dur.  Mekan sahibi Vitaly Nikolaev’in  sürekli ve güvenlir bir müşterisi olan  David Caine ‘ye  15.000 dolar kredi açmış  krediyi ortaya koymuştu.Kartları iyi olan ve olasılık hesaplarına göre kazanacağını düşünen David Caine, oyun oynarken midesi de bulanmaya ve beyni iğrennç bozuk yumurta ve et kokusu algılamaya başlamıştı.  Bilinci yavaş yavaş kapanıyordu, çünkü epilepsi nöbeti geçirmek üzereydi. Kusmamaya gayret ederek elindeki kartları açmış ama Walter ‘ın elindekikartlar   floşroyal di ve olasılık hesaplarına göre  en son ihtimal gerçekleşmişti. Caine’in elindekilerini yenebilecek tek el  de budur ve  artık her şeyini kaybetmiş olan David Caine  mekan sahibi ve mafya lideri Nikolaev’e 15.000  dolar borçlanmıştı. Caine şuurunu kaybedip  baygınlık geçirir ve kendisini  bi hastanede  bulmuştu.

Caine uyandığında karşısında ikiz kardeşi Jasper’ı  bulmuştu. Jasper,  şizofreni teşhisi ile akıl hastanesinde kalmaktaydı.  Caine, Jasper’ı görünce mutlu olmuş onunlakonuşurlarken  içeriye Dr.Kummar girmişti. Dr.Kummar , Caine’ye  Temporal lob epilepsisi  adlı bir hasatalığa yakalnamışolduğunu söyledi.  Dr.Kummar, Caine’e’ye bu hastalığının henüztam tedavşiisnin olmadığını ama dokuz aydır denemekte olduğu bir ilaç için kobay  olmasını önermişti.  Caine, bu tedavinin yan etkilerinin yan etkilerinden korkarakbu teklifi  reddetti.  Ancak, Caine nin rahatsızlığı için doktorlar başka bir şey yapamayacaklarını ama  kabul ederse onu bir deneyde kullanmak istediklerin söylemişlerdi. Paraya da ihtiyacı olan Caine  bu teklifi kabul etmek zorunda kalmıştı.

Artık başka şansı da  yoktu çünkü nöbetler devam ederse bitkisel hayata girmesikaçınılmazdı. Kumarborcunu ödemek için  de aklına  bir fikir gelmişti. E ski tez danışmanından kendini bir danışmanlık projesi için  onu işe almasını isteyecekti.

Eski hocası Doc,  analizlerinin bir kısmını yaptırmayı kabul edebilir diye düşünmekteydi.. Hatta şansı yaver giderse Doc  daha  işe başlamadan ona  para bile verebilir  olasılığını da göz önünde bulundurmaktaydı.

Carie doktorların teklifinikabul etmişilaçları almaya başlamıştı. Fakat ilaçaları almaya başladıktan sonra akıl almaz birşey gerçekleşmiş, Caine  ütün ihtimalleri önceden görmeye başlamıştı.

Nava o gün izlendiği hissine kapılmıştı. Kendisini takip etmeye çalışanı kestirmeye çalışıyordu. Nava takipçileri metronun içine sürükledi ve evsiz kılığında olan CIA ajanını etkisiz hale getirirken onu deşifre etti. Gizlibir ajan olan  Nava Vaner, Koreliler için yapması gereken son işi için yüklü bir para almış, ama Korelilere verdiği cd’lerinden biri çizilmişti. Nava, Rus asıllı Amerikan Gizli Servisinde görev yapan bir ajandı.

Bunun üzerine Koreliler , Nava’dan cd’yi ve parayı geri istemekte  Ama artık Nava için bu imkansız bir işti.   Çünkü Nava çalıştığı CIA’den UGA’daki Bilim ve Teknoloji Araştırma laboratuarına (BTAL) transfer olmuş, Eski  işindeki  şifreler  değiştirği için  Korelilere  bu  bilgileri ulaştırması mümkün değildi. Artık Nava’nın tek ümidi BTAL’den Korelilerin ilgilenebileceği  farklı  bilgi bulmaktı. Şansı da yaver gitmişti.   BTAL’de çalışan bir bilim adamı olan  Dr.Tversky’nin bilgisayarında bilim kurgu romanlarında olabilecek bir şey dikkatini çekmişti. Dr.Tversky ‘in iddia ettiği  bu  proje doğru çıkarsa  , Nava  bu bilgileri çok yüksek para ile Korelilere pazarlayabilecekti .

Nava, bu projeyi  Korelilere  anlatır. Koreliler  Nava’dan, Dr.  Tversky’nin projesini ve deneğini isterler ve anlaşırlar.

Fakat Dr.  Tversky’nin araştırmasının farkında olan ve bu bilgileri ele geçirmek isteyen biri daha vardır. NSA’in başkanı Forsythe de bu bilginin peşindedir. James Bilgisayar korsanı Steve Grimes’eyardım ederek  yardım  ederek senatörlerden birinin açıklarını bulmaya çalışmaktadır. Eğer  Forsythe  bir ay içinde BTAL’deki en muhteşem projeyi bulamazsa yerine  başkasının geçeceğini fark etmiştir.. Dr. Tversky insan beynini geliştirerek geleceği görülebileceği doğrultusunda  bir  öğrencisini denek olarak kullanmaktadır.  Fakat son denemesinde işler ters gider ve  denek  ölür .

Fakat Caine diğer kızdan çok farklı olarak  nasıl olduğunu anlamadığı bir şekilde olacakları görebilmektedir. Tversky,Forsythe ve Nava ‘nın hepsi birden  Caine’in peşindedir.  Caine bir patlama sırasında bu yeteneğini kullanarak haytta kalmayı başarmışve bu olay sayesinde Nava ile tanışmıştır. . İkisi birlikte kaçmaya başlamışlar ama hem FBA hem de NSA ajanları  peşlerine düşmüşlerdir.

Nava ilk başlarda olanlara anlam verememiş fakat  Caine’e tamamen güvenmeye başladığı için  bu kadar ufak olasılıkların nasıl olduğunu kavrayamadan Caine’nn dediklerine uymaya başlamıştır.

Caine , tüm bunların şizofreni sonrası kendi hayal gücünün yarattığına inanmaktadır. Bu yüzden şizofren olan kardeşi ile konuşmaya karar verir. Kardeşi ona olanların gerçek olduğunu ve beyninde geçenleri detaylı bir şekilde anlattığında Caine artık kaçmanın bir anlamı olmadığına karar vermiş ve mükemmel bir kaçış planı hazırlamıştır.  Eğer olma olasılıkları yüksek olan tüm tahminleri gerçekleşirse hayatta kalacaktır. En ufak bir şansızlık yada olasılıksızlıkta ise hayatı sona erecektir.

Palnını  hazıralyarak  peşindekilerin onu yakalaması için beklemeye başlar. Peşindekiler sonunda onu yakaladıklarını zannederken bazıları mektup alır, bazıları telefon, bazıları ise sadece sesi dinler. İmkansız olduğunu düşündükleri tek tek gerçekleşir. Kusursuz bir kaçış planı uygulamaya konmuştur.  • [1]http://www.vikitap.com/kitap/Olasiliksiz-2785
  • [2] http://kitap.yazarokur.com/adam-fawer-kitaplari.html
  • [3] http://www.sinemalar.com/sanatci/358921/adam-fawer
  • [4] http://www.sinemalar.com/sanatci/358921/adam-fawer
  • [5] http://eksisozluk.com/adam-fawer--1557411
  • [6] http://www.vikitap.com/kitap/Olasiliksiz-2785


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...