MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Günün Şiiri: Haftanın Şiiri: Ayın Şiiri: Günün Yazısı: Haftanın Yazısı: Ayın Yazısı:
Kedi Beşiği Romanı Kurt Vonnegut ( İroni Bilim Kurgu)
Ekleyen : ESA , 07 Temmuz 2015 Salı BeğenROMAN HAKKINDA 

 'Son Bir Milyon Yılın Deneyimleri Göz Önüne Alındığında Düşünceli Bir İnsan İnsanlık İçin Ne Umut Besleyebilir?'

Kedi Beşiği adlı roman Kurt Vonnegut tarafından yazılmış   ve ilk kez 1963 yılında yayınlanmış   kara mizah örneği ve ironilerle örülmüş   bir  bilim kurgu  romanıdır. Bu roman piyasaya sürüldüğü 1963 yılında en iyi üç kitap arasına girmiş ve yılın en iyi kitabı seçilmiştir.

Kedi Beşiği, dünyanın  geleceğinin  sonu aceba nasıl olabilir  sorusu hakkında ilginç bir cevap arıyor. Kitaba adını veren kedi beşiği  oyunu ise  iki ucu birbirine düğümlenmiş ipler ile yapılan  anlamsız şekiller yapılarak oynan bir oyundur.  Bu  oyunu oynayan çocuklar   kedi ve  beşik görmeye uğraşır göremedikleri için de  sinirlenirlermiş.

Kitabın  ana karakteri olan John , Hristiyan iken   Bokonon dinine giren bir adamdır.  Bu din Tuhaf yolculuk önerileri, Tanrı’nın gönderdiği dans dersleri ve zararsız yalanları öğütleyen tuhaf bir dindir. Peygamberi de bir o kadar tuhaftır.  Bokonon dini  San Lorenzo adasında doğar ve yayılmaya başlar.  San Lorenzo’da  ortaya çıkan peygamberi nin öğretileri her yere yayılmaya başlayınca  bu din yasaklanır. Hatta  bu dine inanaların veya girenlerin idamına karar verilmiştir.  Bu yasağa rağmen Bokononculuk’un kitapları  kalipsolar şeklinde yazılmış ve yayılmaya devam eder.  Bokononism tamamen zararsız yalanlardan oluşan bir dindir. Aslında bu yalanları n bir kısmını önceki  hükümetler de insanlara her zaman söylemiştir.

Kitap bu tuhaf peygamberin düşüncelerinden ve bakış açısından da bakarak  bilim adamları ile birlikte  dünyanın sonunu  hazırlamaya başlamıştır.


Yani ben çok genç bir adamken, adına 'Dünyanın Sona Erdiği Gün' denecek bir kitap için malzeme toplamaya başlamıştım. 


KİTABIN TANITM BÜLTENİ 

Kitap, gerçeklere dayalı olacaktı.
Kitap, ilk atom bombasının Japonya'daki Hiroşima'ya atıldığı gün, önde gelen Amerikalı şahsiyetlerin neler yaptığının bir anlatımı olacaktı.
Bir Hıristiyan kitabı olacaktı. O zamanlar Hıristiyan'dım.
Şimdi ise; Bokononcu'yum.
Bokonon'un buruk tatlılıktaki yalanlarını bana öğretecek biri olsaydı, daha o zamandan Bokononcu olurdum. Fakat Bokononculuk, Karayip Denizi'ndeki San Lorenzo Cumhuriyeti isimli küçük adayı çevreleyen çakıl taşlı plajların ve keskin mercan kayalıklarının ötesinde bilinmiyordu henüz...
Biz Bokononcular, insanlığın takımlardan oluştuğuna inanırız; ne yaptıklarının farkına varmadan 
Tanrı'nın İradesi'ni yerine getiren takımlardan.
Bokonon, bu takımlara 'karass' adını verir ve beni kendi karass'ıma getiren araç, yani kan-kan, adına 
'Dünyanın Sona Erdiği Gün' denilecek ve hiçbir zaman bitirmediğim bir kitap olmuştu.

(Tanıtım Bülteninden)


 

ROMANIN  ÖZETİ  

John    Hiroşima'ya atılan iatom bombası ile ilgili bir kitap yazmak istemekte ve bunun için araştırma yapmakta ve veriler toplamaktadır.  Yazar, Hiroşima’ya atom bombası atıldığı gün insanların neler yaşadıklarını ve hissetiklerini öğrenmek istemektedir. Örneğin Hiroşima’ya ilk atom bombası düştüğünde Amerikalır ve Hristiyanlar ne düşünmüşler, neler hissetmişlerdir. Bunları  da merak etmektedir.

Bunun için   bu bombaya maruz kalanlarla konuşmak amacındadır. Fakat bu bombaya maruz kalanların hiç birisi hayatta değildir. Bu defa onların yakınlarını araştırıp onlara ulaşmaya çalışır. Ayrıca Bombanın mucitleri ile de  konuşmak istemektedir.

Fakat bu bombayı hazırlayanların da  hiç biri hayatta değildir. Bu yüzden bombayı yapanlarla değil  ancak çocukları  ve aileleri ile yazışarak bilgi edinebilmektedir. Atom bombasının mucitlerinden  biri olan  Profesör Hoenikker ile bağlantı kurmaya çalışır. Ancak kendisi öldüğü için çocukları ile bağlantı kurabilir.   Profesörün çocuklarına ulaşmak isteyince  yolu, Bokononculuk diniyle tanıştığı San Lorenzo adasına düşer.

Profesör Hoenikker’in çocukları, uçakta ve adada tanıştığı birkaç kişi onun karass’ını oluşturur.   Krass Bokononculukta, kozmik bir amaca hizmet etmek için bir araya gelen insan topluluklarına verilen isimdir. John da böylece bu Krass’a girmiş olur.  “Bokonon ve McCane yıllar önce bu sefil ülkeyi ele geçirdiğinde, papazları adadan kovmuşlar. Sonra da Bokonon gayet alaycı ve eğlenceli yepyeni bir din yaratmış.”lardır. Kitap aslında bir Hristiyan kitabı oalcaktır. Ama yazarBokononcu olunca kitap da Bokonuncu olur.

Bokononculuğu, Bokonon adında bir keşiş (  Bokonon Peygamberi ) icat etmiştir.  Bu din  uyduruk kelimlerden ve sürekli eklediği kalipsolarla geliştirilen bir dindir. Bu dinin kuralları  da oldukça  eğlencelidir.  

 Bu arada, Profesör Hoenikker’in, küçük bir hamleyle dünyayı yok edebilecek güçte bir başka keşfi olan Buz Dokuz molekülünden de  haberdar olur. Bu madde su ile karşılaşır karşılaşmaz hem buz kesmektedir.

Bu maddednin adı Ice Nine (Buz dokuz)  dur. Ice Nine ise donma sıcaklığı normal buzdan  çok çok daha yüksek  ve süratli olan bir maddedir.  Bu madde  bir buz parçası ve su ile temas ettiğinde derhal donmasına sebep olmaktadır.

 'Son Bir Milyon Yılın Deneyimleri Göz Önüne Alındığında Düşünceli Bir İnsan İnsanlık İçin Ne Umut Besleyebilir?' “Hiç”

Sonunda beklenen olur. İce  Nine görevine başlamıştır. 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...