MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Günün Şiiri: Haftanın Şiiri: Ayın Şiiri: Günün Yazısı: Haftanın Yazısı: Ayın Yazısı:
Kartal Kondu Romanı Hakkında ve Özeti Jack Higgins’
Ekleyen : ESA , 01 Temmuz 2015 Çarşamba Beğen

 


Özgün adı The Eagle has Landed  olan ve dilimize Kartal Kondu adı ile çevrilen bu roman 1929 doğumlu İrlandali kraliyet ailesi üyesi macera romanı yazarı Jack Higgins’in yazmış olduğu bir romandır.

Yazar bu romanın oldukça ilgi görmesi üzerine  özgün adı  The Eagle has Flown olan dilimize Kartal Uçtu adı ile çevrilen devamını da yazmıştır.  Higgins’in  1991 yılında  yazmış olduğu "Kartal Uçtu" (The Eagle Has Flown) adlı  romanı ilki kadar ilgi görmediği gibi   filme de çekilmemiştir.

Sheba, Drink With the Devil, Touch the Devil, Cold Harbour,gibi  romanları ile yirmiden fazla roman yazarın en popüler romanlarından birisi Kartal Kondu adlı romanıdır. Bu roman ayrıca yazarın en çok satan romanı olarak da dikkatleri üzerine çekmiştir.  Roman  1975 yılında yayımlanmış bir çok dile çevrilmiş ve çok yüksek satış rakamlarına uşamış bunu üzerine hemen ertesi yıl romanın filmi çekilmiş, 1976'da John Sturges tarafından sinemaya uyarlanan bu film[1] de oldukça sükse yapmıştır. Romanın ulaştığı kopya satış sayısı elli milyon adete ulaşmıştır. [2]

 

Romanın Konusu ve Kısa Özeti

Romanın kahramanı İngiltere'nin kıyı bir kentini gezerken, bir mezarlığa girmiş  mezarlıkta bir şey dikkatini çekmiştir.  Mezarları incelediğinde bu mezarların  İkinci Dünya Savaşın'da ölen Alman paraşütçülerin  mezarları olduğunu fak eder. Mezar taşlarının üzerindeki isimlerin hepsi Alman’dır.

Yazar II. Dünya Savaşında ölen Alman askerlerinin  mezarlarının İngiltere'nin bu kıyı kasabasında ne aradığını merak ederek  konuyu araştırmaya başlar. İlk başta kasabanın sakinleri bu durumdan oldukça  rahatsız olur ve yazarın sorularına cevap vermek istemezler. Yazar  kasaba halkının güveninin kazanmayı başarır. Kasaba halkı da Alman paraşütçüleri ile ilgili hikayeyi  anlatmaya başlarlar.

Olay; İkinci Dünya savaşının sonlarına doğru ve 1943 yılında yaşanmıştır. Yenilmeye başlayan Hitler  çılgınca bir plan yapmış ve  Churcill'i kaçırmak istemiştir.
Bu görevi gerçekleştirmesi için de  Babası Alman, annesi Amerikalı olan bir paraşütçü komando albayı Kurt Steiner görevlendirilmiştir.

Albay Kurt Steiner, Naziler tarafından fazla sevilmeyen biridir ve bu operasyona da zaten ölmesi için görevlendirilmiştir.  Bu ölüm görevi bu albaya ve onun sadık adamlarına verilir.  Onlara yardımcı olan kişi ise Sean Dillon' dır. Sean Dillon ise  eski bir İRA  militanıdır.  Sean Dillon, sürekli içki içen , edebiyat uzmanı bir İrlandalıdır.

Sean Dillon' un yardımcılığı ile  operasyon başlar fakat her şey planlandığı gibi olmayacaktır.  Alman Paraşüt komutanı Kurt Steiner esir düşmüştür.


  • [1] http://www.sinemafilm.org/kartal-kondu-the-eagle-has-landed-1976/43533/
  • [2] https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_%C3%A7ap%C4%B1nda_en_%C3%A7ok_satan_kitaplar_listesi


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...