MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Günün Şiiri: Haftanın Şiiri: Ayın Şiiri: Günün Yazısı: Haftanın Yazısı: Ayın Yazısı:
Kane ve Abel Jeffrey Archer
Ekleyen : Adem , 11 Eylül 2015 Cuma Beğen 1


KaneAndAbel.jpg


Kane ve Abel, İngilizce özğün adı ile  Kane and  Abel,  İngiliz Romancı ve Yazar Jeffrey Archer’in  1979 yılında ilk baskısı İngilterede  yapılan romanıdır. Roman 1980 yılında ABD de  de baskı yapmış daha sonra uluslarası bir başarı kazanmıştır.

Roman 1985 te New York Times’ın en çok satanlar listesine girmiş[1]Roman TV filmi haline de gelmiş,  başrollerinde  Peter Strauss ( AbelRosnovski) ve   Sam Neill (  Kane ) ‘in olduğu mini bir  dizi  film ahlinde oynatılmıştır. 

 Kane and  Abel adlı romanı  yazar Jeffrey Archer’in  kariyerindeki en önemli   eseri olduğu gibi yazarın en çok satan kitabı dır.  Diğer eserleri de oldukça çok satan yazarın   bu eseri dünyanın en çok satan kitapları arasına da girmiş, Best Seller olmuştur.  [2]  Rekabet konulu  bu romanı basıldığı yıl olan 1979 yılından 2015 yılına kadar eser 34 milyon kopya satmış  [3]yazarına  da önemli bir servet  ve şöhret kazandırmıştır.

Kane ve Abel pek çok yayıncı listelerinde tüm zamanların en iyi Yüz Eseri arasında da gösterilmiş,  dünyanın pek çok diline ve dilimize de çevrilmiştir.

Abel ve Kane ‘nin kimlikleri ve kişilikleri  Hâbil ile Kâbil’i anımsatmaktadır.  Habil ve Kabil  ikilisinin  ismi ile  Abel ve Kane ikisinin isim benzerliği de dikkat çekicidir. Kısaca Abel ve Kne Habil ve Kabil’in çağdaş versiyonudur.  Habil ve Kabil  kıssası Kur’an-ı Kerim’de isimleri anılmadan anlatılır. “Kim bir insanı öldürürse bütün insanları öldürmüş, kim birini (ölmekten kurtarır) diriltirse bütün insanları diriltmiş olur” (MâideSûresi: 32) Habil ve Kabil  hırs için ilk cinayeti işleyen Hz Adem’in  ve insanlığın ilk çocuklarıdır. Romandaki temel mesajlarda bu kıssaya dayanır. Habil ve Kabil’in başlattığı  fitne  çağımızda da devam etmektedir. Başarı ve rekabet hırsı için işlenen cinayetler insanın fıtratındadır.

ABD Boston’da bir bankerin oğlu olan William Lowell Kane ile,  yoksul bir Polanyalı göçmen olan Abel Rosnovski, , aynı gün de doğmuşlardı... Dünyanın  iki ayrı ülkesinde iki ayrı yerde ama aynı  günde doğan   bu iki ayrı kişi farklı koşullarda dünyaya gelmişler farklı iki dünya da büyümüşlerdi.  Bu iki farklı  adam  para ve başarı hırsıyla kamçılanmışlar, aynı rüyanın ve hayalin peşinden koşturarak büyümüşlerdi.

William Kane zengin, iyi eğitimli bir Amerikalıdır. William genç bir adam olarak olağanüstü disiplin ve zekaya sahiptir. St. Paul Okulu ve daha sonra da Harvard’ı bitirir.  William başarılı bir bankacı olmak için babası Richard Kane’nin yolundan gitmekte babasından devraldığı bankayı büyütmeye devam ettirmektedir.  Kane Zengin olarak doğmuş zenginliğine ise zenginlik katmaktadır.

Sonradan Abel Rosnovski adını alacak olan Abel ise  Sibirya’da doğmuş ve nice  çilekeş ve maceraluı yıllardan  sonra kapağı Amerika’ya atmış  hırs küpü bir Polonyalıdır. ABD’deki hayatında,  garson olarak başlayan  Abel, zekâsıyla sivrilmiş ve kocaman bir otel zincirinin  devasa bir patronu olmuştur.

Her ikisi de  büyük bir imparatorluk kurmak hedefine kilitlenmişlerdi. Evlilik , servet , başarı ve amansız mücadeleler sonuucnda her ikiis de önemli bir mesafe almışlardı.  Her ikisi de  üç kuşaktır ve altmış yıldır kendi imparatorluklarını kurmak için nefret ve kinle büyüyerek gelmişlerdi.

 Kader  bu iki insanı, giriştikleri  bu amansı mücadelede  karşı karşıya getirdi. İki benzer amaç iki aynı hedef  için onları biribiirlerine amansız bir ik rakip yapmıştı. Kane ve Abel ‘in birbirlerine karşı duydukları nefreti kaderleri ortaya çıkarmıştır. Birbirini yok etmeye ant içen Kane ve Abel`ın arasındaki mücadele romanın ana vakasını teşkil eder.  Kane ve Abel’in savaşları sonraki kuşaklara da miras  kalacak savaş devam edecektir.

Abel , Kane’i faka bastırmak için çalışır  gösterdiği çabalarının sonucunu alacak ve sonunda başaracaktır. Fakat  büyük  bir pişmanlık  da duaycaktır.

 

“İyi hikaye anlatma Nobeli olsaydı   Archer kazanacaktı”  The Dailiy Telegrap

“ Muhtemelen Çağımızın en iyi öykücüsü  Mail On Sunday

  • [1] https://en.wikipedia.org/wiki/Kane_and_Abel_(novel)
  • [2] https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_%C3%A7ap%C4%B1nda_en_%C3%A7ok_satan_kitaplar_listesi
  • [3] http://jeffreyarcher.co.uk/books-and-plays/fiction/kane-and-abel/


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...