MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Günün Şiiri: Haftanın Şiiri: Ayın Şiiri: Günün Yazısı: Haftanın Yazısı: Ayın Yazısı:
Hite Raporu Shere Hit’e
Ekleyen : ESA , 12 Temmuz 2015 Pazar Beğen

 Hite Raporu- Shere Hit’e

 

Dilimize  ‘‘Hite Raporu’’ adı ile çevrilern  eser Amerikan asıllı kadın romancı Sehre Hite’nin (d. 2 Kasım 1942) yazmış olduğu bir eserdir.  Orjinal adı "the hite report" olan kadınların cinselliği konusunda ( Masters ve Johnson ile Kinsey'den sonra) en kapsamlı araştırma olarak bilinen  bu eser ebnzerlerinden çok daha meşhur olması ve daha çok satması ile dikkat çekmiştir. Bu eser  ülkemizde “ HITE RAPORU KADINLARIN CİNSELLİĞİ KONUSUNDA EN KAPSAMLI ARAŞTIRMA” adı ile  yayınlanmıştır.

Bu eser pek çok dile çevrilmiş,  bu güne kadar  otuz milyondan fazla satarak[1] dünyada en çok satan yüz kitap arasına girmiştir.  ABD doğumlu  olan Shere Hit’e  daha sonra  Alman vatandaşlığına[2] geçen  seksolog ve feminist bir yazardır.

Shere  Site bu eserini yazmadan önce bir sosyolog ve sexsolog olarak toplam üç bin kadınla  yaptığı söyleşilerden  sonra bu eserini yazmış tır. Shere Hite’yi bu kitabı yazamaya iten eser ise Dr. Kinsey’in erkeklerin cinsel hayatlarını sorunlarını ve, beklentilerini anlatan eseri olmuştur.  Site “ kadınların  bu türdeki sorunların anlatan kitabı ile çok daha büyük sükse yapmış eser  Dr Kinsey’in  erkekleri anlatan eserinden  çok daha fazla ilgi çekmiştir.

 ‘‘Kadın olmaktan gurur duymak çok önemli’’ dir diyen Shere Hite,  bu eserini   ‘‘Kadın haklarını korumak da hepimizin görevi. Ve bir tarihçi olarak da, ilerlemek için geçmişi bilmemiz gerektiğine inanıyorum.’’ Düşüncesi ile yazmıştır.  Bu kitabı ile dünyanın en popüler seks uzmanı sayılan Hite bu eseri ile oldukça mühim bir servet yapmıştır.

Shere Hite,  bu eserini yazdıktan sonra ölüm tehditleri  de almaya başlamış.  kitabı müstehcen bulanlar  onu ölümle bile tehdit etmişlerdir.

Aynı zamanda  ‘‘Sürgünde Yaşayan Bir Kızın Sesi’’ adlı  eserin yazarı da olan Shere Hite, [3]annesiz büyüyen bir kadın olarak  büyükannesi ve teyzeleri tarafından yetiştirilmiş kendisini terk eden annesini de suçlamayan bir yazar olarak dikkat çeker . Bir ara mankenlikte yapan kadın yazar  koyu dindar bir aile ortamında büyümüş,  1960 yılında  başladığı üniversite öğrenimi yapabilmek için mankenlik te yapmıştır. [4]  Bu dönemde vücuduyla gurur duyan Site  çevresindeki mankenlerin her birinin seks sorunlarının olmasına dikkat etmiş ve eserinin temelini de bu yıllarda atmıştır.[5]  Böylece kadınların ve erkeklerin ses sorunları ilgilenmeye başlayan Shere Hite , gece gündüz çalışarak bu kitabını yazmaya koyulur  ve   tam 3 bin kadın ve erkeğin cinsel sorunlarını inceleyerek kitabını oluşturur.

Hite, 1985 yılında kendisinden 19 yaş küçük Alman piyanist Friedrich Horicke ile evlenmiş ama   bu evlilikten çocuğu olamyan Shere Hite ve Friedrich Horicke 1999 yılında boşanmışlardır.[6]

1989'dan beri Paris'te yaşayan Hite araştırmalarını sürdürürken bir yandan da birçok Avrupa gazetesine yazı yazıyor; Florida'da seksolog yetiştiren kurslarda ders veriyor; iffet, yeni küresel terörizm, savaş, kadın ve seks gibi konularda konuşmalar yapıyor, internetten müşterilerine özel danışmanlık hizmeti veriyor. Kadın orgazmı konusunda ilk kez cesur sorular sorarak gerçeği araştıran "Hite Raporu" ile ortalığı karıştıran Shere Hite, yıllardır bu konu üzerinde bıkmadan çalışıyor. Kadın ve erkekleri seksle ilgili sorunlara ilişkin uyarmasının üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen insanların bu sorunlarını henüz çözemediklerini söylüyor Hite. Geçen yıl 12'nci kitabı "Ülke Çapında Kadın Cinselliği ile İlgili Araştırma"da, 2000'li yıllarda insanların hâlâ seks sorunlarını çözememiş olduklarını, bu yüzden dünyayı değiştirmeyi başaramadıklarını belirtiyor ve ekliyor: "Kadın orgazmı politik değişikliğe benzer. Cinsellik ve onun nasıl yapılması gerektiği hakkında düşüncelerimizi değiştirmek toplumu değiştirmenin anahtarıdır.”[7]ESERDEN ALINTILAR

" Yatar ve en sevdiğim düşü kurmaya başlarım. Beş dakika hayal kurduktan sonra iyice ıslanmış ve hazır olurum. Bir dizimi hafiçe kırıp, yana kaydırırım. Orta parmağımla klitoris ve çevresinde daireler çizerim. Sonra da, seviştiğimi ve bana harika şeyler yapıldığını düşlerim. Bu hayali uzatmaya çalışırım ama iki dakikada orgazm olurum. herşey kafamda olup biter. İlk orgazmdan sonra fantaziye son veririm”  

 

   • [1]https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_%C3%A7ap%C4%B1nda_en_%C3%A7ok_satan_kitaplar_li
  • [2] The New Statesman, November 17, 2003
  • [3] http://www.kitapdenizi.com/kitap/6425-Hite-Raporu-Kadinlarin-Cinselligi-Konusund
  • [4] http://www.kitapdenizi.com/kitap/6425-Hite-Raporu-Kadinlarin-Cinselligi-Konusund
  • [5] http://www.kitapdenizi.com/kitap/6425-Hite-Raporu-Kadinlarin-Cinselligi-Konusund
  • [6] https://tr.wikipedia.org/wiki/Shere_Hite
  • [7]http://www.milliyet.com.tr/Pazar/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetayArsiv&KategoriID=26&ArticleID=21784


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...