MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Grinin Elli Tonu E L James
Ekleyen : Adem , 06 Mayıs 2015 Çarşamba Beğen
Grinin Elli Tonu E L James

 

Özgün adı “Fifty Shades of Grey,” olan roman  yazarı Erika Mitchell’in  E.L James takma ismiyle yazdığı ve  dilimize Grinin Elli Tonu adıyla çevrilerek basılan bir  eseridir.  Roman  erotik konusu ve anlatımdaki başarısı ile dikkat çekmiş,  ilk önce dijital ortamda yayınlanan eser[1],  dijital ortamda büyük ilgi görünce  matbu olarak da basılmış,  yayınladığı ülkelerde  satış rekorları kıran kitaplar arasında yer almıştır.

Eserin ulaştığı satış  Harry Potter’ın üçlemesinin son kitabının  satış rekorunuda kıracak kadar yüksek olmuştur. 34 dile çevrilen eser,  Fransa’da satış rekoru kırmış,.  Kitap yayınlandığı ilk yıllarda  Dünya çapında 40 milyondan fazla kopya sayısına ulaşmıştır. [2] Fakat sonraki yıllarda bu sayı çok daha artmış Kitap 37 ülkede 70 milyon kopya satışına ulaşmıştır.  satmıştır.  Yazarın eseri çok büyük bir ilgi görünce yazar  Grinin Elli Tonu adlı romanının devamı olacak şekilde iki roman daha yazarak romanını üçlemiştir.  Eser, Harry Potter serisinin oluşturduğu satış rakamalarını da  aşarak en hızlı satılan kitap serisi olma başarısını kazanmıştır. [3][4]

Eserin gördüğü ilgi  üzerine romanın Film uyarlaması  da yapılmış,  bu film 13 Şubat 2015'te vizyona girmiştir.  Filmin senaryosunu Kelly Marcel, Patrick Marber ve Mark Bomback yazmış, Sam Taylor-Johnson’un  yönetmenliğini yaptığı filmin baş rollerinde Dakota Johnson, Jamie Dornan, Eloise Mumford, Luke Grimes, Rita Ora gibi oyuncular rol almıştır.

“Edebiyat ögrencisi olan Ana Steele, genç girişimci Christian Grey'le röportaj yapmaya gittiğinde son derece çekici, zeki ve sinir bozucu bir adamla karşılaşır. Toy ve masum Ana, bu adama duyduğu arzu karşısında şaşkına döner ve adamın gizemli doğasına rağmen ona yakınlaşma arzusuyla yanıp tutuşur. Ana'nın güzelliği, zekâsı ve özgür ruhuna direnemeyen Grey de onu istediğini kabul eder, ancak şartları vardır...

Grey'in sıra dışı erotik istekleri karşısında şoka uğayan ama bir yandan da heyecana kapılan Ana tereddüde düşer. Büyük başarısına rağmen -çokuluslu şirketleri, uçsuz bucaksız serveti ve sevgi dolu bir ailesi vardır- Grey şehvete esir olmuş ve hükmetme hırsı olan bir adamdır. Çift, cüretkâr ve tutkulu bir fiziksel ilişkiye yelken açarken, Ana, Christian'ın karanlık sırlarını ve kendi gizli arzularını keşfeder
Arka kapak

 

KONUSU

Genç, güzel ve masum bir edebiyat öğrencisi olan  Ana Steele, röportaj yapmak için Grey adında çekici bir  adam ile  bir araya gelir. Grey, derece çekici, zeki ve sinir bozucu bir adamdır ama genç kız adamın cazibesine kapılmış ve onunla her şeyi yapmaya hazır hale gelmiştir.

Üstelik Grey’in bir çok erotik fantezileri de vardır.  Buna rağmen genç kız karşı koyamadığı bu adamın her türlü isteğine  evet demek zorunda kalacaktır.  Grey’in  erotik fantezileri  genç kızı şaşkına çevirmiş  fakat  içindeki arzuları daha da arttırmıştır.  Zaman geçtikçe genç kız adamın karanlık  ve gizli dünyasını fark etmeye başlar  ama bu karanlık ve kötü emlleri olan adam artık kendini kaptırmıştır.

 

Grinin 50 Tonu Özeti

Edebiyat öğrencisi  genç ve güzel bir kız olan Ana Steele, genç  ve ünlü bir  girişimci Christian Grey’le röportaj yapmaya gider.  Adam  son derece çekici, zeki  oldukça kendini beğenmiş, sinir bozucu bir kişidir. Genç kız  ilk önce bu adamdan hiç hoşlanmaz.  Toy ve masum bir genç kız olan Ana Steel ,  adamın sinir bozucu tavırlarına rağmen adama  karşı dayanılmaz bir arzu duymaya başlamıştır.  Adama karşı duymaya başladığı  cinsel arzu  nedeni ile adama yakınlaşamaya başlamıştır. Grey  genç kızın  çekiciliği , zekâsı ve özgür ruhuna karşı direnmez.  Grey de Ana’nın isteklerini kabul etmiştir., ancak şartları vardır… Grey’in koyduğu şartlar  pek çok erotik fanteziler içermektedir.

Genç kız Grey’in sıra dışı istekleri karşısında şaşırmış  ama bu istekler onu ilişkiden kaçırmak yerine arzularını kırbaçlamış, üstelik dayanılmaz bir heyecana da kapılmıştır. Ana önce tereddüte düşer . Grey şehvete çok düşkün  ve  şehvette de hükmetmeyi seven bir adamdır.  Grey ve Ana  arasında çok cüretkar ve tutukulu bir  cinsel hayat başlamıştır.  Ana,  bu ilişki sürecinde  Christian’ın karanlık dünyasına da girmiş onun sırlarını da öğrenmeye başlamış,  ama  kendi gizli arzularını  ve cinsel isteklerinin sınırlarını da keşfetmeye başlamıştır.

Gray,  kötü bir çocukluk geçirmiş, zor şartlar altında büyümüş ve bu olumsuzluklar  ile  dengesi bozulan  hasta ruhlu bir adamdır. İlk gençliğinde annesinin bir arkadaşı  sado-mazo eğilimi  biri tarafından kullanılıp yönlendirilmiş, normal bir  sosyal ilişki kurmayı beceremeyen kişilik proplemleri ve cinsel sapmaları olan bir adamdır.

   • [1] http://www.rediko.com/grinin-50-tonu-kitap-ozeti
  • [2] http://www.rediko.com/grinin-50-tonu-kitap-ozeti
  • [3] http://tr.wikipedia.org/wiki/Grinin_Elli_Tonu


 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...