MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Günün Şiiri: Haftanın Şiiri: Ayın Şiiri: Günün Yazısı: Haftanın Yazısı: Ayın Yazısı:
Düşünce Gücüyle Tedavi, Louise L. Hay
Ekleyen : Adem , 11 Eylül 2015 Cuma Beğen


dusunce-gucuyle-tedavi-louise-l-hay


Düşünce Gücüyle Tedavi,  Louise L. Hay

Düşünce Gücüyle Tedavi , Özgün adı ile You Can Heal Your Life , Louise L. Hay’in ilk baskısı  1 Ocak 1984  yılıjnda yapılan ve günümüze kadar 30 . milyondan fazla kopya satan Best Seller  olmuş bir kitabıdır.

Türkçeye  “kendi kendine yardım ve yeni düşünce “  olarak tercüme edilebilecek olan bu  kitap  Louise L. Hay’in ikinci kitabıdır. Yazar bu eserini 60 yaşında iken kaleme almış, eser, yayınlandığı günden itibaren oldukça ilgi görmüş, kitap 1988 yılında  New York Times’ın  Best Seller listesinde üst sıralara yerleşmiştir. [1] Günümüze kadar otuz dile çevrilen eser, 34 milyondan fazla satmıştır.

2007 yılında,  kitabın senaryo su hazırlanmış  ve kitap ile aynı adı taşıyan  bir belgesel film uyarlaması yapılmıştır. [2]

Metafizik konularda  eğitim gören ve  bu konularda öğretim üyesi olan Louise L. Hay, 30 yılı aşkın bir süre  kişisel gelişim ve kendi kendini iyileştirme  konuları üzerinde  araştırmalar yapmış dünyanın pek çok yerinde pek çok insan tanımış  ve  bireylerin  kendi yaratıcı güçlerinin tam potansiyelini hayata  geçirmeleri konusunda yaptığı çalışmalarını bu eserine almıştır.

Eser , öz düşünce üzerinde yoğunlaşarak  “düşündüğün her şey, yaşayacağınız her şeyin belirleyicisi dir.” Ana fikri üzerinden giderek  insanın kendi kendini "Düşünce Gücüyle Tedavi"  edebileceği konusunu işlemektedir. 

Sevgi ve öz-güven temelleri üzerinde kurulan kişilik kendini belli hedeflere odaklayarak düşündüğü ve hayal ettiği her şeyi gerçekleştirebilir tezini savunan yazar, kişisel başarıda öz-güven, öz düşünce , sevgi dolu bir bakış açısının insanın ruhu ve kişiliği üzerindeki olumlu etkilerine temas etmektedir. Sevgi ve  öz güvenin başaramayacağı hiçbir şey yoktur düşüncesinde olan yazar okura bunları önermekte,  okurlarında  bu yönde olumlu bir değişim  yaratmak amacını gütmektedir.

Kitabın temel özü  bedensel hastalıkların  pek çoğunun zihinsel olduğu tezine dayanmaktadır. Zihinsel düşünme modellerinin bedene etki ettiğini, zihinsel düşünme şekillerinin insanın kendini iyi hissetmesine veya bedende çeşitli hastalıklara yol açtığı fikrine dayanmaktadır. O halde kendini seven, insanı seven , olumlu düşünen, hayata güzel bakan  insanlar neşeli ve sağlıklı aksi olanlar ise çeşitli hastalıklara muzdarip olacaktır  düşüncesini işlemektedir.

Hay  hastalığa olan  zihinsel yaklaşımın  hastalığın seyrine etkileyebileceğini savunmakta zihinsel tedavinin mekanik tedaviden daha yaralı olacağını iddia etmektedir.  Hastalıklarını çoğunun ruhsal veya psikolojik duruma bağlı olarak geliştiği fikrindedir. O halde kötü düşünceler, hastalığı körüklerken iyi düşünceler tedavi eder düşüncesindedir.. Hay  stres  ve sağlıksız düşünce kalıplarının hastalılara yol açtığını savunur. İnsanlar inandıkları gibi olur ve vücut düşünülen şekle girer düşüncesindedir

Bir tür düşünce tedavisi öneren eser, “ bugüne kadar başınıza gelen tüm olumsuzlukların ve hastalıkların, kendi kendinize ürettiğiniz olumsuz düşüncelerden kaynaklandığını  savunur. Eğer iyi şeyler yaşamak istiyorsanız iyi şeyler düşünmeye başlamalısınız “Kendinizi bu dünyaya çile çekmeye ve mutsuz olmaya gelmiş bir zavallı insancık olarak değil; seven, sevilen ve mutlu olmaya layık bir canlı olduğunuz için gönderilmiş bir insan olarak düşlmeye başlayın “  önerisini getirmektedir.

Kitap küçücük bir sivilceden, kansere kadar birçok hastalığın nedenlerinin psikolojik olumsuzluklardan kaynaklandığını  hangi hastalık için, hangi olumlu öneriyi düşünmemizi dahi   bizlere sunmaktadır.

  • [1] https://en.wikipedia.org/wiki/You_Can_Heal_Your_Life
  • [2] Sen Your Life Heal Can at Internet Movie Database


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...