MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Günün Şiiri: Haftanın Şiiri: Ayın Şiiri: Günün Yazısı: Haftanın Yazısı: Ayın Yazısı:
SİHİRLİ DEĞNEK
Ekleyen : Maksud & Maksude , 21 Mayıs 2016 Cumartesi Beğen 5
 
 
           Bir varmış, iki yokmuş, evvel zaman içinde,kalbur saman içinde,cahiller padişahken,aslanlar kuzulara çobanken,bülbüller kargalardan makam dersi alırken,yakın mı desem uzak mı,herkesin bildiği,kimsenin görmediği,güzel ama bakımsız bir ülke varmış.
Bu ülkenin padişahı kim ne derse desin, kendi bildiğini okurmuş.Hoş kimsenin bir şey bildiği de yokmuş ya en cahilleri bizim padişahmış.
            Bu padişah, bir gün ormana avlanmaya gitmek istemiş. Kendisini çok iyi bir avcı zannettiği için de yanına kimseyi almamış. Gidip avladığı hayvanlarla dönmek ona göre en kolay işmiş.
Başına geleceklerden habersiz, ilk gördüğü kuşu hemen vurmuş. Meğer bu kuş ormanın hem en güzel kuşu, hem de en çok sevilen kuşuymuş.  Kuşun  en  samimi  arkadaşı  da  aslan  değil miymiş!
             Arkadaşlarının vurulduğunu gören diğer kuşlar, aslana acı haberi hemen yetiştirmişler. Haberi duyan aslan, yıldırım hızıyla koşup geldiğinde bizim büyük padişah,küçük avcı,avını pişirmek için ateş yakıyormuş.
Birden bire karşısında öfkeli bir aslan görünce ne yapacağını şaşırmış. Korkudan ,  nereye gitse elinden düşürmediği sihirli değneğini ateşe düşürmez mi!Kaçsa kaçamaz,savaşsa yenemez…Sihirli değneği başlamış yanmaya.Aslan tam o sırada adamı parçalamak için uzattığı pençelerini geri çekmiş.
           Elleriyle yüzünü kapatıp ölümü bekleyen padişah, gözlerini açtığında ne görsün! Kuş yeniden canlanmış. Padişah gözlerine inanamamış.
              Meğer akılı kuş ölmediği halde ölmüş gibi yapmış, arkadaşlarının gelip kendisini kurtarmasını beklemiş. Arkadaşının ölmediğine sevinen aslan,düşmanlarının canını bağışlamış.bütün bu olanları sihirli değneğinin yaptığını zanneden padişah ise değneğini kurtarmak için,elini ateşin içine uzatmış.Uzatmasıyla can acısından bağırıp zıplayarak koşmaya başlaması bir olmuş.Yanında getirdiği her şeyi orada bırakıp ülkesine zor yetişmiş.Öylesine yorulmuş ki aslandan,ateşten kurtulmuş ama cahilliğinden,yani kendinden kurtulamadan az kalsın ölüyormuş.
          Akılsız başın cezasını, padişahlar bile çekermiş değil mi çocuklar? Siz siz olun,her şeyi iyi öğrenin ve bir şeyi çok iyi bilseniz bile,başkalarının da fikrini almaktan çekinmeyin.Çünkü bilmemek ayıp değil,öğrenmemek ayıptır.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

21 Mayıs 2016 Cumartesi 11:53:15

Maksuduna yakışan öğütler ve derslerle dolu güzel bir fabl. Paylaşım için teşekkürlerimle.....

23 Haziran 2016 Perşembe 13:30:47

Bir akılsız padişah akıllı küçük bir kuşa yenilmiş. Keşke sadece küçükken değil, büyüyünce de fabl okusaydık. Gönlüne sağlık sevgili Maksut...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...