MENÜ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
ŞAHMERAN
Ekleyen : Neval Tabak , 16 Temmuz 2012 Pazartesi Beğen 1
ŞAHMERAN PDF Yazdır E-posta
Yazılar - Masallar
Yazar Neval tabak   
Pazartesi, 17 Ocak 2011 05:59
ŞAHMERAN...

Efsaneye göre Şahmaran yüzlerce yıl önce Tarsus\'ta yaşayan yılan vücutlu kadın başlı bir kahraman. Bahçesinde insanoğlunu cezbedecek her türlü yiyecek ve ziynet eşyası bulunan Şahmaran kimsenin bilmediği bir yerde insanoğlundan uzakta yerin altında yaşamış, ta ki insanoğlu Camsab tarafından bulunana kadar. 
Yoksul bir ailenin oğlu olan Camsab bir gün ormanda bir kuyu dolusu bal bulmuş. Balı çıkarmak üzere kuyuya inen Camsab\'ı, bütün balı yukarı çeken arkadaşları aç gözlülükleri yüzünden kuyuda bırakmış. Yalnız başına feryat eden Camsab tam da ümidini kesmişken topraktan iğne deliği büyüklüğünde ışık sızdığını farketmiş. Cebindeki bıçak ile ışığın geldiği deliği büyüten Camsab, ömründe görmediği kadar güzel bir bahçeye girmiş. Bu bahçede dünyada eşi benzeri olmayan çiçekler, ortasında bir havuz ve çevresinde oturaklar ile bir yığın yılan bulunuyormuş. Havuzun başındaki taht üzerinde insan başlı, süt beyaz vücutlu bir yılan Camsab\'a kendi diliyle hitap etmiş; \'Hoşgeldin insanoğlu, çevrendekilerden korkma sen bizim misafirimizsin\'
Şahmaran Camsab\'a türlü türlü yiyecekler ikram edip kendi ülkesine nasıl ve neden geldiğini sormuş. Camsab hikayesini uzun uzun anlatmış... Camsab\'ı dinleyen Şahmaran başını sallayıp \'İnsanoğlu nankördür, hilekardır. Küçücük menfaatleri karşısında muazzam zararlarına razı olur\' demiş.
Şahmaran\'ın güvenini kazanan Camsab uzun yıllar bu bahçede yaşamış. Yıllar sonra bir gün Şahmaran\'a yaklaşan Camsab, ailesini çok özlediğini söyleyip \'Nolur beni aileme kavuştur\' diye yalvarmış. Bunun üzerine Şahmaran kendisini salıvereceğini, ancak yerini kimseye söylemeyeceğine ve asla hamama girmeyeceğine dair söz vermesini istemiş. Çünkü Şahmaran\'la karşılaşan her kim olursa hamama gittiğinde vücudu pullarla kaplanırmış. Şahmaran\'a söz verip ailesine kavuşan Camsab uzun yıllar verdiği sözde durarak Şahmaran\'ın yerini kimseye söylememiş ve hiç hamama gitmemiş.
Derken bir gün Camsab\'ın yaşadığı ülkenin hükümdarı Keyhüsrev hastalanmış. Vezir, hastalığın çaresinin Şahmaran\'ın etini yemek olduğunu söylemiş ve herkesin hamama getirilmesini istemiş. Önceleri direnen sonra zorla hamama gotürülen Camsab\'ın vücudu hamama girince pullarla kaplanmış. Sonunda da yapılan işkenceye dayanamayarak canını kurtarmak için kuyuyu göstermiş. Hemen kuyunun başına gidilmiş ve Şahmaran dışarı çıkarılmış. Camsab\'ı gören Şahmaran \'İşte Camsab nihayet kanıma girdin. Ben insanoğluna itimat edilmeyeceğini biliyordum. Fakat ne çare ki yine aldandım\' demiş. Ölüme giderken de Camsab\'a \'Beni toprak çanakta kaynatıp ilk suyumu sana içirecekler sakın içme zehirlidir. İkinci suyumu iç gövdemi de hükümdara yedir\' demiş Şahmaran\'ın söylediklerini harfiyen yerine getiren Camsab ilk suyu vezire içirip ikincisini kendisi içmiş. Etini de hükümdara yedirmiş. Vezir ölmüş hükümdar da kısa sürede iyileşip Camsab\'ı veziri yapmış.Efsaneye göre Şahmaran\'ın öldürüldüğünü yılanlar bilmemektedir.Tarsus\'un, Şahmaran\'ın öldürüldüğünü öğrenen yılanlar tarafından basılacağı bilinmektedir.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

04 Nisan 2017 Salı 13:35:43

hem insanoğluna itimat etmemek gerektiğini söylüyor hem de yine de iyilik edip," ikinci suyumu sen iç" diyor...bu masalda anlamadığım husus budur. Ne zaman okusam aynı soruyu sorarım..Yani yılan bile insandan daha vefalı daha iyilik sever.Kendine ihanet eden birini yine de koruyor...ilginç..???

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...