MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Günün Şiiri: Haftanın Şiiri: Ayın Şiiri: Günün Yazısı: Haftanın Yazısı: Ayın Yazısı:
İSLAMİYET ÖNCESİ DÖNEM EDEBİYATINA GİRİŞ
Ekleyen : Adem , 23 Ağustos 2016 Salı Beğen

 

 

İSLAMİYET ÖNCESİ DÖNEM EDEBİYATINA GİRİŞ

Türk Edebiyatı başlangıcından gümüze kadarki tarih sürecinde üç döneme ayrılmıştır. Her bir dönem edebiyatla ilgili her açıdan diğerinden çok farklı özelliklere bürünmüştür.

Dil, şekil, edebiyat türleri, konu,şiir, nesir, içerik,zevk, inanç, yaşama biçimi, kültür, sanat gibi herçeşit yönden her bir dönem diğerinden çok farklı bir süreçe dönüşmüştür. Bu denli çok büyük üç toplumsal yapı ve edebiyat zevki değişikliği Türk tarihinde üç önemli edebiyat döneminin olduğunu kabul etmemize yol açar.

İslamiyet öncesi dönem başlığı altında ele aldığımız  bu bölümün alt bölüm başlıklarında madde madde göreceğiniz gibi Türklerin tarih sahnesine çıktığı yer Orta Asya denilen Baykal ve Aral gölleri arasındaki bölgedir. Türk kültürüne ait ilk mayalanmaları gösteren   " Afanasyevo , Anav,Andronovo, Karasug." bkz: http://edebiyadvesanatakademisi.com/islamiyet-oncesi-donem/turklerin-tarih-sahnesine-cikmaları" kültürlerinin de bu bölgelerde oluştuğu görülür. Türk kültürünün oluşum aşamasını AFANESYEVO kültürü olduğunu arkeolojik ve antropolojik bilimlerinin tespitleri açısından kabul etmek zorunda kalıyoruz. Bu süreç ise MÖ 2500 ile MÖ 1700 yıllarına uzanır. Bu kültüre ait kalıntılar bu günki Türk kültürünün ilk izleridir.

" Afanasyevo " kültürü Türklerin İsadan 2000-2500 sene önce batı kültürü oluşmaya başlamadan binlerce yıl önce Türklerin maden çağına girdiğiini gösterir. Bu bulgulara dayanarak medeniyetin başlangıçı sayılan maden çağına ilk ulaşan kültürlerden birisi de Türk kültürüdür. En önemlisi de bu günki Mısır kültürü ve halkı ile Antik Mısır kültürü ve halkı ile bağlantı kurmak olanaksızken  bu günki Türk kültürü ile Afanesyevo ve Anav kültürleri arasında  pek çok bağlantı kurabilmek mümkündür.Abakan, İrtiş ve Kem/Yenisey bölgelerinde şekillenen Karasug kültürü MÖ 1300–700 bilinen ilk Türk devletlerine mirası kalan Karasug kültürüdür.
Bir kültürün oluşmasında edebiyat en önemli faktörlerin başında gelir. Devletlerin ve kültürlerin oluşabilmesi dil ve edebiyatla tesis edilen kıvanç,tasa, amaç , töre ve adet gibi unsurlarla sağlanabilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Türk edebiyatının ilk numunelerinin Karasug kültürüyle başladığını veya en geç M.Ö 700 yıllarında şekillenmeye başladığını kabul etmek zorundayız.Aşağıdaki bölüm başlıklarından da izlenilebileceği gibi bu dönemdeki Türkler göçer bir hayat yaşamaktadır. Doğayla iç içe obalar kışlık ve yazlık otlaklar ve geçici yerleşkelerde çadırlar içinde barınan eski Türklerin  İslamiyetin kabulüne kadar bu şekilde yaşadığı görülür. ( Not : Uygurlar MS. 8-11 ilk yarı yerleşik hayata başlayan Türk kültürü ve devleti olmuştur.)

Dolayısı ile Türklerin tarih sahnesine çıktığı ilk yıllardan İslamiyetin kabulüne kadarki süreç İSLAMİ DÖNEM EDEBİYATI başlığı altında incelenir.

Başlangıçtan İslamiyetin kabülüne kadar İSLAMİYET ÖNCESİ EDEBİYAT döneminin  öğrenilmesi gerekebilecek tüm özellikleri aşağıda ilgili başlıklar altında bölüm bölüm verilmiştir.

İslamiyet Öncesi kültürümüzün ulşatığı mertebeyi  MÖ 4. yy ait Saka Türklerine ait Esik Kurganından çıkan ALTIN ELBİSELİ ADAM zırhı çok iyi anlatmaktadır. Bir Türk prensine ait bu zırh tamamen altından yapılmıştır. Elbise M.Ö. 4. yyda Türklerin ne kadar yüksek bir medeniyete ulşamış olduklarına enfes bir delil teşkil eder. Elbise daha o yıllarda Türk metal işçiğinin ulatığı seviyeyi madencilikte ne kadar ileri gittiklerini, sanatçı ruhlarına ,zerafet, zevk ve ince işçilikte ulaştıkları zirveyi ifade eder.

 

Yukarıdaki kaşık yazısının Türkiye Türkçe'sine çevrilişi şöyledir:

  • Temiz çek tuğunu ağabeyinin
  • Sağlam sahip (ol). Altın, askerin
  • Sana şan verir.
  • Yaşına yeterek (=büyüyerek)
  • Bahtını aşasın.

Üzerinde ay yıldız bulunan Göktürk Parası : Ay yıldız motifinin İslamiyet öncesinden beridir Türkler tarafından kullanıldığının en güzel kanıtıdır.
 

Edebiyat Dil bilim, Kültür, Folklor, Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, ve Araştırmalarınız bize başvurarak bu sitede Paylaşabilirsiniz.
 BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.com 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...