MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Dönüm Noktası: Monotonluk
Ekleyen : Sefa Güvercin , 17 Ağustos 2013 Cumartesi Beğen 2

Bu Eser 06.09.2013 Tarihinde Günün Yazısı Seçilmiştir

Bir insan düşünün her gün sabah 6’da uyanır, kahvaltıyı kahveyle geçirir, sat 8’de iş başı yapar. Akşam 5’e kadar dergiye gelen yazıların editörlüğüne yapar, evine gelir tek başına yemek yapar ve saat 10’da uyur. Ve bunu her geçen gün monoton bir şekilde devam ettirerek kendisine böyle bir yaşam felsefesi seçer.(Ne kadar sıkıcı değil mi?)

Peki bu monotonlukta değişen tek bir şey var. O da dergiye gelen yazılar. Bunun dışında bu insan hep aynıdır bir kukla gibi.Bu arada kendisine yenilik arayan bir genç bu adamı takip eder.Ve kendiside monoton hale gelir.Ama genç biraz zaman geçmiş olsa da bunun farkına varır.Ve bu genç hayatına başka başka aktiviteler katar kendisini sürekli yeniler ve bundan da zevk alır.

Kendisini değiştiren genç monoton olan bu insanı da değiştirmek ister. Bunu kendine görev sayar.Ve monoton insanı, monotonluktan kurtarmak için zorda olsa onu bir sohbete ikna eder.İkna kabiliyeti bu kadar zayıf olsa da bunu başarır.Aradan zaman geçtikçe sohbet koyulaşır ve demini almaktadır.Genç bu anı fırsat bilerek monoton insana durumunu bahseder.Kendi hayatından örnekler vererek onu, bu konuda değiştirmek için elinden gelen ne varsa yapmaktadır ama monoton insana yine bunlar fayda etmemektedir o çünkü hayatından memnundur.

Aradan aylar geçmiştir fakat monoton insan bunu kafasından çıkarmamıştır bir türlü hep düşünmektedir fakat bir şey bulamamaktadır. Konuşmada hayatından ne kadar memnun olduğunu söylese de artık kendisi de bu hayat tarzından soğumaya başlamıştır.

Monoton insan en sonunda kendine kararına alır ve monotonluktan kurtulmak için editörlük işinden ayrılır.Kendisine yeni yollar bulmaya çalışır her gün yeni bir aktivite bulur fakat hiçbirinden memnun kalmaz en sonunda bir sabah eline bir kalem kağıt alarak yazmaya başlar.Ve bunu yüzlerce sayfa yazar.Oluşturduğu kağıt parçalarını erbabı olduğu meslek, editörlüğünü yaparak bir kitap haline getirir.Kitabı tekrar tekrar  inceler ve yayınevine gönderir.

Kitabın basımı yapıldıktan bir ay sonra milyon satar.Artık bunun tek bir açıklaması vardı aslında.Bizim monoton dediğimiz insan hayatında değişen tek şey yazıları ona bir harman oluşturmuştur.

Günlerde monoton değil midir? Bizler de bu monotonluğun arasından kendimize bir şeyler depolamalıyız.Kim bilir  bizim içinde bu monotonluktan çıkarımlarımız hayatımızın dönüm noktası olabilir.


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...