MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
DİL ve ŞİİR İÇİN BİR KAÇ SÖZ..!
Anasayfa / YAZILAR / Deneme Haftanın Yazısı
Ekleyen : Faruk Nafiz Kılıçalan (Beşiroğlu) , 04 Temmuz 2018 Çarşamba Beğen 9

 

Kültür milli, medeniyet ise evrensel, yani müşterektir.. Lokal kültür insanlık aleminin mevzi hayatındaki değerler dizisiyle süzülüp ortak paydalar(ın)da tezahür eden ve bir diğeriyle paydaş olan artık kazanımlarını Medeniyet dediğimiz değerler manzumesini insanlığın hizmetine sunar.

İnsanlık tarihinde her değer değişmiş, hatta yok olmuştur.. Mes'ela tarihte doğu-batı, Roma, Mısır ve Uzak-doğu; Çin, Hind medeniyetlerinden eser kalmamış, bu gün bir çoğu kaybolmuş, yok olmuştur. Değişmeyen ve varlığını sürdüren tek beşeri değer DİL'dir.. Dil değişmemiş, lakin yazılı ve sözlü özelliği, ürünleriyle tekâmül ederek kendisini korumuş, milletleri millet yapan biricik amil olmuştur.

Dil'in dışında milletlerin kültürel bütün değerleri maddi, dil ise asli unsuru olmuştur. İnsanlığın ve özelde milletlerin Dil, sihirli ve değişmeyen, değiştirilemeyen, yok edilemeyen ve (gariptir) paylaşılmayan bu özel değerin en beliğ ve kadimden bize ulaşan -sözlü veya yazılı- ürünü şüphesiz ki Şiiridir...

Şiir, bir şuaranın da belirttiği üzere; "yüksek idrak", yüksek idrakin tezahürüdür. Şiir, müktesebat ile dil'in tezahür ettiği üstün idrakin tevlit ettiği tevhit terennümüyle güzeldir.

Onun içindir ki, ŞİİR milletlerin varlığını devam ettirebilmesi bakımından hep önemli olmuş ve olacaktır da.

Ezcümle, Şiir için; insanoğlunun biyolojik olarak nefes, boğaz, dil, diş, damak, dudak ve diğer ağız müştemilatıyla meydana gelen ahengin, fiziken de tezahür belgesi olan DİL'in en değerli ve önemli şubesidir diyebiliriz..

(Beşiroğlu)


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

04 Temmuz 2018 Çarşamba 23:54:49

kaleminizi ve yüreğinizi kutlarım saygılar.

05 Temmuz 2018 Perşembe 00:54:50

Bu konu hakkında yazılmış en iyi yazı bu denemez ama yapıcı bir yaklaşım var. Güzeldi.

09 Temmuz 2018 Pazartesi 15:17:04

Dil ya da diller canlı birer organizmadır toplumların içinde... Kelimeler doğar, yaşar, bazıları ölür kelimelerin günün şartlarına göre, bazılar ise toplumca benimsenir ve vazgeçilmez olur... Şiir nesir yazılara nazaran daha kolay akılda kalır ve ezberlenir... Şiirin bu özelliği onu edebiyatçıların gözünde vazgeçilmez yapar. Düz yazı da yazsa hemen hemen bütün yazarlar şiire kıyısından köşesinden bulaşmıştır... Ruhun coşkunluğudur şiir... Şiiri ve dili iyi kullanan şair ve yazarlar her zaman diğerlerine göre bir adım önde olurlar ve de kalıcıdırlar... Kutluyorum içtenlikle haftanın bu güzel yazısını...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...