MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Günün Şiiri: Haftanın Şiiri: Ayın Şiiri: Günün Yazısı: Haftanın Yazısı: Ayın Yazısı:
ANI YAKALAMAK
Anasayfa / YAZILAR / Deneme Ayın Yazısı
Ekleyen : Sevim Kınalı , 06 Temmuz 2017 Perşembe Beğen 2
        Erken kalkmak ve belki de biraz geç yatmak, bazı özel anları yakalamak ve yaşamak için bir fırsattır. Sabahın ilk aydınlığına tanıklık etmek, henüz insan sesinin gölgede bırakmadığı kuş cıvıltılarını duyabilmek ve daha birçok güzel, tertemiz anları yakalamak için güzel bir fırsat... Adeta insansız veya insanı az olan bir havayı teneffüs edersiniz. Her şey daha yakındır iç dünyanıza ve daha yalındır.  Belki daha yalansızdır da birçok şey.
       Gökyüzü daha çok sizindir. Her şeyin ayrı bir dinginliği ve dinlenmiş bir hali vardır. Birçok kişi belki uyurken siz günü ilk karşılayanlardan ve tabiatı ilk izleyenlerden biri olursunuz. Güzel bir duygudur güneşin ilk ışıklarını izlemek ve o saatlerde çayını demlemek. Evlerden gelen bardak, kaşık seslerini  ve perdeleri güne aralanmış pencerelerden insan sesleri duymak... Tatlı ve farklı bir telaş vardır o vakitlerde. Belki, eşini işe, çocuğunu okuluna uğurlayan anaların "güle güle " deyişini, hafiften televizyon sesini duyar; tek tük yolları adımlayan insanları izlersiniz.
         Bir kediye, bir köpeğe, bir çiçeğe takılır gözünüz. Tam bir seyirliktir o anlar. Daha bir sizindir sanki her an. Daha bir hissederek izlersiniz tabiatı. Kim bilir belki güzel bir şiir karalarsınız ilhamın kanatlarına konup. Sevdiklerinize uyurken bakıp şükredersiniz. Tüten bir ocağınız, yiyecek ekmeğiniz olduğu için bir daha şükredersiniz. Başka bir şükür duygusuyla süslenir o saatler. Her şeyden önce yeni bir umuttur o anlar ve günün o ilk saatleri.
         Günün ilk saatlerinin bu bereketli güzelliği, bazen gecenin ilk saatlerinde de hissedilir. El ayak çekildiğinde de gecenin sessizliğini yudumlarsınız. İç dünyanıza bir gece seferi yaparsınız. O da bir gece yolculuğudur. Farklı bir keşfetme duygusu sarar sizi. Belki yine bir şeyler takılır fikrinize ve kaleminize. Yine insansız bir zaman diliminin sükunetini hissedersiniz. Daha bir kendinizlesiniz ve yine başka bir yolculuk yaparsınız.
        Bazen en tatlı sohbetler o saatlere hastır. Belki biraz atıştırır ve küçük kaçamaklar yaparsınız. O da gecenin bir başka lezzetidir. Ay ışığını, yıldızları ve yavaş yavaş sönen ışıkları izlersiniz. Acaba, her evde nasıl bir hikâye vardır, dersiniz. Evinizin dışındaki hikâyelere dalar gidersiniz. Belki sizi bir hüzün de kaplar ve bir de keder varsa o hikâyede bir dua gönderirsiniz gitmediğiniz, bilmediğiniz yuvalara.
        Gece, belki daha çok hüzünlüyken zamanla yolculuğunuz, gündüz, umutlu bir yolculuğa çıkarsınız. Günün ilk saatleri ve son saatleri anı keşfetmek için ne güzel bir fırsattır! Yazılacak ve söylenecek ne çok şey varmış...Zamanın anlamı o saatlerde saklıymış. Tıpkı sabahın bu ilk saatlerinde yazdığım bu satırlar gibi taptazedir her an. 
         Anı yakalamanın güzelliklerini keşfedip, o duyguyu kelimelerle resmetmenin güzelliği bu olsa gerek!
 
06.07.2017

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

07 Temmuz 2017 Cuma 23:56:38

Evet, sabahın ilk ışıklarında sokaklarda tek tük ayak sesleri işitilir. Sakindir bu sesler; adımlar kendinden emindir. Çünkü varılacak yer çok iyi hesaplanmıştır! Sabahın ilk ışıklarında kavga yoktur; sessizliğin içinde huzur ve sükûnet vardır. Sabahın ilk ışıklarında öfke yoktur; daha dostça ve sevecenlikle bakar gözler. Sabahın ilk ışıklarında; Sabah ezanı daha bir durudur; temiz ve henüz gürültüden kirlenmemiş bir havaya haykırır minareler. Sabahın ilk ışıklarında; nefret yoktur. yüreklere kimse el sürmemiştir henüz: Varsa yarası kabuk bağlamıştır geceleyin Sabahın ilk ışıklarında; sevgi ve dostluk duygusu hep ön saftadır. Çünkü o saatlerde henüz kötülükler nefretler uykudadır henüz ipini koparmamıştır. Yüreğinize sağlık hocam, Sabahın ilk anlarına hep tanıklık ediyorum. O anları hem çok güzel resmetmişsiniz; hem de son derece yalın ve akıcı dillendirmişsiniz. Saygılar selamlar.
08 Temmuz 2017 Cumartesi 00:35:34

Kemal Bey, her yorumunuzda yazılanlara çok içten duygularla yorum yaptığınız için ve güzel katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim. Sizin de gözlem ve betimlemeleriniz çok anlamlı. Yazdıklarınızla çok anlamlı anlara dikkat çekmişsiniz. Kaleminize sağlık. Selâmlar. Saygılar.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...