MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Nihat Aşar,
Ekleyen : Şahamettin Kuzucular , 18 Ağustos 2015 Salı Beğen


Nihat Aşar,

 

“Nasıl Geçti Habersiz” dizeleri ile başlayan meşhur şarkının söz yazarı (  d. 1928 yılında Eskişehir, Ö2005 yılında İzmir)


1928 yılında Eskişehir’de doğdu.  İlk ve ortaokulu İzmir'de okudu.1946 yılında İzmir Atatürk Lisesi'nden, 1950 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu.


1950 yılında  Ankara Valiliği'nde Kaymakamlık stajına başladı. 1953 yılı başlarında Eskişehir'e bağlı Mihalıççık Kaymakamlığı'na atandı.  1956 yılında ise Gerze İlçesi Kaymakamı oldu. [1]

1959 yılında Kızılay Genel Merkezi'nde Teşkilat ve İçtimai Yardım Müdürlüğü'nde çalışmaya başladı.

1977 yılında kendi isteğiyle emekli oldu. 1961 yılında Kızılay dergisini çıkarmaya başladı ve  uzun bir süre bu derginin yazı işleri müdürlüğünü yürüttü.

Ayrıca İdarecinin Sesi, Mülkiyeliler Birliği, Çaba Sanat ve Sümerbank adlı dergi ve gazetelerin yayımlanması aşamasında çeşitli görevlerde bulundu.  Şiirlerinin bazılarını Hisar Dergisinde yayınladı Bu yüzden  HİSARCILAR arasında adı anıldı.

Memuriyetinin ardından bir süre Bulvar gazetesi Ankara Bürosu'nda, bir süre de Tercüman gazetesi İzmir Bürosu'nda çalıştı. Çeşitli gazetelerde edebi ve mesleki konularda makaleler yayımladı.


Şiir yazmaya lise yıllarında başladı.  Birçok şiiri bestelendi plak ve kaseti yapıldı.  Şiirleri ile çeşitli ödüller aldı. “ Nasıl Geçti Habersiz O güzelim Yıllarım “ adlı şiiri Teoman Alpay tarafından hicaz makamında bestelendi. Bu şarkı popüler oldu ve çok sevildi. Bu şarkısı 1971 yılında Milliyet gazetesince o yılın en sevilen şarkısı seçildi.


Nihat Aşar, 25 Aralık 2005 tarihinde İzmir'de 77 yaşında vefat etti.[2]


ŞİİR KİTAPLARI

“Ankara'daki Adam” 1966, “Bir Dünya İstiyorum” 1966, “Aydınlık”1968  “Nasıl Geçti Habersiz “ 1972

  • [1] http://www.turksanatmuzigi.org/sanatcilarimiz/sairlerimiz/nihat-asar
  • [2] http://www.eskisehirkulturturizm.gov.tr/TR,70872/unlu-kisiler-ve-eserleri.htm

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...