MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
MEHMED ÂKİF VE HATAYLI D.SÜKÛTÎ
Ekleyen : Şahin Mutlu , 08 Ekim 2016 Cumartesi Beğen 4

                               MEHMED ÂKİF VE HATAYLI D.SÜKÛTÎ

(Yedi Gün’den)

       Hataylı okuyucularımızdan D. Sükûtî imzasıile bir mektub aldık. Bu okuyucumuz bize geçenlerde vefat eden Mehmed Âkif’e âid bir hatırasını anlatıyor. Mektubunu aşağıda aynen yazıyoruz:

        “Merhum Mehmed Âkif iki sene evvel tebdilihava için Antakya’ya gelmişti. Ciğerinden muzdarıpdı. Ümidsizdi. Bir gün (Asi) boyunca gezerken birkaç genç onu teselliye çalışıyorduk. Bir aralık Antakya’yı nasıl bulduğunu sorduk. Durdu, düşündü,kararan sulara, morlaşan dağlara, gölgelenen ovalara baktı,baktı…’ çok güzel,yalnız havada üzerime çöken bir ağırlık var’ dedi ve sonra bize şu kıt’ayı okudu:

 

          ‘Virânelerin yascısı baykuşlara döndüm,

          Gördüm de hazanında şu cennet gibi yurdu.

          Gül devrini görseydim onun bülbülü olurdum,

          Yarab! Beni evvel getireydin ne olurdu? ‘

 

        Ne demek istediğini pek iyi anlamıştık,gözlerimiz dolmuştu. Bugün istiklâline kavuşan yurdumuzun hür havasına karşı onun o zaman duyduğu tahassürleri şu birkaç beyt ile ifade etmek istedik:

 

         Görmek bugünü sence de ne mutlu dilekti,

         Dursandı ne var? Beklediğin gün gelecekti.

         Gittin bizi öksüz gibi âvâre bıraktın,

         Kalsaydın “ Hatay “ marşını da sen yazacaktın!...

” 9 Mart 1937 D:SÜKÛTÎ

(ÂKİFNAME- Hasan Basri ÇANTAY )


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

ESA
08 Ekim 2016 Cumartesi 05:06:28

Mâzimiz ve Hatay'ımız adına teşekkürler Şahin Hocam. Merhum Nurettin TOPÇU'nun " Fazilet diyorsunuz,yetmiyor.; Hamiyet küçük kalıyor; Aşk, önünde yanıp kül oluyor. Cezbe nedir bilirseniz eğer, "Allah" deyip kalıyorsunuz. Kelime ile cevaplanmayan bu ilahî bilmeceyi, ancak yine kelimesiz ibadetteki vecd cevaplandırıyor. Eğer bulmak hususunda iktidarınıza inanıyorsanız, işte Âkif'te onu arayınız." sözlerini bir kez daha hatırlamamıza vesile oldunuz.Bu tür yazılarınızın devamı dileğiyle...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...