MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Günün Şiiri: Haftanın Şiiri: Ayın Şiiri: Günün Yazısı: Haftanın Yazısı: Ayın Yazısı:
KAZANILAN DOSTLUKLAR
Ekleyen : Halil Gürkan , 25 Aralık 2016 Pazar Beğen 5

KAZANILAN DOSTLUKLAR

Yaklaşık on yıldır Edebiyat ve Sanat Akademisi Sitesi aracılığıyla tanıdığım söz konusu sitenin kurucusu Sayın Şahamettin Kuzucular’ın “Şiir yarışması” duyurusunu öğrendim. ESA ile Dörtyol Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği bu yarışma dikkatimi çekti. Hem düzenleyenler hem konu hem de Jüri üyeleri bana çok ciddi geldi. Yarışma konusu olan vatan üzerine yazdığım şiiri gönderdim.

12 Aralık 2016 tarihinde ESA sitesinde Sayın Şahamettin Kuzucular’ın açıkladığı sonuçlardan “üçüncülük” ödülünün bana layık görüldüğünü öğrendim. Ödül törenine katılmak üzere 17 Aralık 2016 Cumartesi günü 08.00 sıralarında etkinliğin yapılacağı Dörtyol Öğretmen Evi’ne vardım. Öğretmen Evi personeli tarafından Anadolu sıcaklığıyla karşılandım. Odama yerleştikten sonra gelen şairlerle tanışmak üzere aşağıya indim. Resepsiyondaki televizyondan sabah saatlerinde Kayseri’de haftalık izne çıkan askerlere bombalı saldırı düzenlendiğini, şehit ve yaralıların olduğu haberini aldım. Bu üzüntüyle ilk tanıştığım kişi daha önce yüzyüze tanışma imkanı bulamadığım ESA sitesi kurucusu Şahamettin Kuzucular oldu. Sıcak bir tanışmadan sonra sohbete başladık. Sohbet sırasında yanımıza gelen siteden tanıştığımız Aşık Mizani (Taner Karataş), Köksal Cengiz, Celil Çınkır ile tanışıp ayak üzeri hal hatır sorduk. Şiir bilgisinin mükemmel olduğunu, çok mantıklı yorumlar yaptığını siteden bildiğim Seferi mahlaslı çok sempatik bir hanım geldi yanımıza. İlk defa görmüştüm ama yıllardır tanıyor gibiydim. Daha sonra seferi’nin okul arkadaşı Maksut katıldı bizlere. Sohbet vakti ilerletti vakit de yeni yeni dostları kattı aramıza. Jüri üyelerinden Tayyib ATMACA, Mahmut TOPBAŞLI, Yusuf Bilge BÜYÜKBOYACI, yarışmada ödül alan Ahmet Süreyya Durna, hemşehrim olan Eskişehir Şairler Derneği üyesi Fikret Görgün, Hatay’dan Zeynel Abidin Payas, Ali Parlak şereflendirdiler Dörtyol Öğretmen Evi’ni. Öğlen saatlerine yaklaştıkça Batman’dan Şahin Mutlu ve ekibi, Ecir Demirkıran Tokat’tan Hasan Akar, Çanakkale’den tanışmayı çok istediğim Mustafa Berçin gurup içerisindeki yerini aldı. Etkinliğe sadece ödül alanlar değil, aynı zamanda sitede etkin olan tanınmış pek çok şair de davet edilmişti. Etkinliği neredeyse tek başına götüren Şahamettin Hoca herkesle ayrı ayrı ilgilendi, hal hatır sordu, bir taraftan da mekânlardaki görevlilere talimatlar yağdırdı.

Öğlen yemeği için Dörtyol’un seçkin Restoranlarından Sultan Sofrası’na götürüldük. Yöresel yemeklerden oluşan gayet zengin bir mönü ve güler yüzlü elemanlarla karşı karşıyaydık. Açık büfe düzeninde yemeklerimizi alıp masalara yerleştik. Sohbeti yiyeceklere katık ederek karnımızı doyurduk.

 Kayseri’deki hain saldırı nedeniyle programda bazı değişiklikler yapıldı. Öğle yemeğinden sonra akşam yapılması gereken ödül töreni için öğretmen evi salonuna geçildi. Hatay Vali Yardımcısı Sayın Bilal Ölmez ve Dörtyol Belediye Başkanı Sayın Yaşar Toksoy ve diğer protokolün katıldığı törende birincilik ödülü Ahmet Süreyya Duran’a, ikincilik ödülü M. Nihat Malkoç’a üçüncülük ödülü Halil Gürkan’a Vali Yardımcısı Bilal Ölmez tarafından verildi. Mansiyon ödülleri Fikret Görgün, Mustafa Sade ve Zeynel Abidin Payas’a,Jüri özel ödülleri ise Mehmet Ulaş, Recep Odacı Hüseyin Hüsama Koz, Yusuf Aydın ve Ali Parlak’a Dörtyol Belediye Başkanı Sayın Yaşar Toksoy tarafından verildi. Törene katılamayan Mahmut Hasgül ile Azerbaycan’dan Saadet Rzayeva’ya ödüllerinin gönderileceği bildirildi. Birinci, ikinci ve üçüncü gelen şiirlerin şairleri tarafından okunmasından sonra tören sona erdi. Yeni gelen şairlerle tanışıp ayak üstü biraz sohbet ettikten sonra Dörtyol İlk Kurşun Müzesi'ni ziyaret ederek o günleri tekrar yaşadık.

Akşam yemeğini yine Sultan sofrasında yedikten sonra tekrar öğretmen evine geldik. Programda yurdun dört tarafındaki Edebiyat ve Sanat Akademisi üyeleri arasından davet edilen şairlerin katılımıyla müstesna bir şiir ve müzik ziyafeti vardı. Ancak Kayseri’de meydana gelen menfur saldırı nedeniyle programların müzik ve eğlence kısmı iptal edildi. Gönüllerimiz buruk bir biçimde şiirlerimizi okuduk. Bir sonraki günün erken başlayacak programı için dinlenmek üzere odalarımıza çekildik.

18.12.2016 Pazar Günü Dörtyol Öğretmen Evi’nde yaptığımız hafif bir kahvaltıdan sonra Şahamettin Kuzucular’ın komutuyla otobüslerimize binerek yola revan olduk. Sıcak sohbetlere güzel görüntüler de eklenince yolculuğun nasıl geçtiğini anlamadan Hatay Büyükşehir belediyesi Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın konuğu olacağımız Hidro Tesisleri’ne vardık. Sayın Başkan bizden önce gelmişti. Geç kalışımızın mahcubiyetini Başkan’ın erkenden gelerek bizlere verdiği değeri göstermesinin gururu telafi etti. Sadece kuş sütünün eksik olduğu masalarımıza oturarak hem sohbete hem de kahvaltıya başladık. Hatay Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Ali Parlak’ın sunumunu yaptığı mini şiir dinletisinin ardından Şelale’nin muhteşem görüntülerini sindire sindire seyrettik.

Sonraki durağımız, hakkında çeşitli rivayetlerin söylendiği, Yasin Suresi’nde adı geçen şahsın olduğu iddia edilen Habib-i Naccar’ın adıyla anılan ve kabrinin de içinde olduğu camiydi. Caminin manevi havası ve görevliden aldığımız bilgiler hepimizi rahatlattı. Bu rahatlıkla oradan ayrılarak İskenderun’a gitmek üzere yola çıktık. Belen zirvesinden Amik Ovası’nın muhteşem görüntüsünü izledik. İskenderun içinde attığımız bir turdan sonra Payas Belediyesi tarfından restore edilen Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’ne geldik. Türkiye’deki tarihi eserlerin büyük bir bölümünü gezdim. Ancak hiç bir  yerde bu kadar güzel korunmuş bir eser görmedim. Bu duygularla külliyeyi gezip akşam yemeğini orada yedik. Hiç ayrılmak istemediğimiz bu tarihi mekandan ayrılarak tekrar Dörtyol Öğretmen Evi’ne döndük.

Sabah kalktığımızda ilk günkü gibi güler yüzlü, ilk günkü gibi zinde bir vaziyette Sayın Şahamettin Kuzucuları kahvaltı için bizi bekler bulduk. İşte o zaman bu etkinlikteki en önemli kazancımın aldığım “üçüncülük” ödülü değil Sayın Şahamettin Kuzucular’ın o sıcacık dostluğu olduğunu anladım.

Başta Sayın Şahamettin Kuzucular olmak üzere Dörtyol Belediye Başkanı Sayın Yaşar Toksoy, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş ve diğer emeği geçenlere teşekkürlerimizi ileterek herkesle vedalaşıp bir sonraki etkinlikte tekrar buluşmak üzere ayrıldık.


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

25 Aralık 2016 Pazar 21:04:05

Selam ve muhabbet can dost, bu güzel yazınız inşâallah birlikteliğimizi kayıt altına alacak olan ESA albüm/dosya içerisinde yerini alacak. Çalışmayı nihayetlendirdiğimde mail adreslerine ulaştırmaya çalışacağım. Hoşça bakın zâtınıza...
25 Aralık 2016 Pazar 21:49:11

Teşekkürler Şahin Bey.

25 Aralık 2016 Pazar 23:43:51

Hocam gönlünüze ve hafızanıza sağlık, benim için de yeniden hatırlama oldu. Hakkımdaki hüsn-i zannınızdan dolayı çok teşekkürler... Ayrılırken hepimiz birbirimize "Sitede görüşürüz" demiştik, öyle de oluyor. Tanışıp görüşebildiğimiz için çok mutluyum, Şehamettin Hoca'ya yine, yeniden teşekkürler ediyorum. Selamlar, saygılar...

28 Aralık 2016 Çarşamba 19:12:05

Teşekkürler Seferi Kardeş.

29 Aralık 2016 Perşembe 14:36:16

Maşallah kadri yüce arkadaşlarımız, ne güzel anılar kaleme almışlar. Hepsin de tekrar o atmosferi ve o birliktelik ruhunu yad ederek okudum. Kendilerini çok özleyeceğimi bildirir, selam ve muhabbetlerimi sunarım.

05 Ocak 2017 Perşembe 23:23:53

Hemşehrim yazını okudum. Duyularımıza tercüman olmuşsun. Ben teşekkür yazısını ancak bu gün yazabildim. Sebebini de belirttim. Sen şaşırmazsın da diğer arkadaşlar belki yadırgayabilirler. Neyse! Bundan sonra sitede daha sık görüşürüz. Bu arada başkanım İbahim Sağır'ın çalışmalarını gördüm. Çok mutlu oldum. Ona da duygularımı ileteceğim inşallah

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...