MENÜ
ESA E- DERGİ
DUYURULAR
SON 5 ÜYEMİZ
BEĞENİLENLER
Günün Şiiri: Haftanın Şiiri: Ayın Şiiri: Günün Yazısı: Haftanın Yazısı: Ayın Yazısı:
DÖRTYOL GÖNÜL DURAĞI
Ekleyen : Ecir Demirkıran , 25 Aralık 2016 Pazar Beğen 2
   7. saatlik bir yolculuktan sonra vardığımız dörtyol ilçesi öğretmen evinde arabadan iner inmez merdivenlerin başında  birinin bize karşı yürüdüğünü ve yanımıza varmadan Şahin öğretmeni fotoğrafından tanı
mış olacakki Şahin öğretmene ismi ile hitap etti , bana dönüp Ecir hocam deyince cevabı bekeldiğimi sezmiş olacakki, ben Şahamettin demezmi, Şahamettin bey'i fotoğraflarından tanıyorduk foğrafta simsiyah tril tril saçları pala bıyıkları ile yağız bir Anadolu  delikanlısı imajını yaratmıştı artist gibi adamdı gözümde, Seferi hocamı hayal ederken avrupada yaşıyan yaş olarak kemale ermiş zarif ve alımlı bir hanım olarak resim çiziyordum, onu biraz kilolu ve yaş olarak çok genç gördüm, Tayyip bey kendi fotoğrafından daha yakışıklı diyebilirim, keşke bir misafir olarak  değilde, organizasyonun başında olan biri gibi daha sıcak ve sevecen olsaydı, belki fıtratı böyle bilmiyorum, ancak misyonuna ve bilgisine olan hayranlığımdan dolayı olacakki kendisini çok seviyorum ve buda kusurlarını örtüyor. 
Yusuf bilge hocam çok karizmatik, her halı her tavrı ile farklılığını ortaya koyuyordu, şiirleri tıpkı kendisi gibi karizmatik ve farklı bir tarz. diğer arkadaşlara gelince hepsi yaşını başını almış ununu elemiş eleğini asmış üstadlardı, arabaya binerken bir an ben şimdi bu arabada kalburüstü şairlerlemi beraberim yoksa bir sürü emeklilerlemi beraberim,Dıştan bakınca emekli gurubu , içten bakınca ilim ve irfan gurubu olarak görülüyordu hepsi. herşey çok güzeldi, bunu üstadlarım yazdılar, bense Dörtyola meftun oldum, bir ara nerde ise evlerin bahçelerine dalıp portakal hırsızlığı yapacaktım, Allahım o ne güzel görüntü öyle, yöresel yemekleri bedesten, kahvaltı sofrası tabiat güzelliği mühteşem, gördüğüm ve konuştuğum kadarı ile insanları cana çok yakın ve misafirperverdiler,  hernekadar Şahamettin hocam bizi portakal konusunda ekmiş olsada kendisini...
    Sıcak kanlılığı ve arkadaş canlısı tavırları. Seferi hocamı ,gördüğüm ve tanıdığım tüm üstadlarımı ömrüm boyunca unutmayacağıma huzurunuzda yemin ediyorum, kalın sağlıcakla.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

25 Aralık 2016 Pazar 23:24:48

"Ununu elemiş eleğini asmış"veya "emekliler grubu" deyince yanlış bir benzetme olmuş hocam, gönül hazineleri dopdolu, şiir yüklü üstatlarımızın hepsi çok gençti. Sanırım en yaşlımız sizdiniz, azıcık gözler bozulmuş demek ki. Ben de "Dokuzcuğu kaldı" hikayemde kendimden ipuçları vermiştim, şişman bir hanımım bu doğru. Selamlar...
26 Aralık 2016 Pazartesi 07:21:35

Adımızın karekterimiz üzerine bir etkisi var da fiziksel özelliklerimizin edebi kişiliğimize bir tesiri olmasa gerek. Herbirimiz ayrı sağlık problemleriyle savaşıyoruz sadece değil mi? Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak hem bedenimizi hem ruhumuzu koruyacağız inşallah. Bana söz düşüyor muydu bilemedim ama sıra arkadaşım konuşunca duyuverdim.:)) Sevgi ve selamlarımla.
26 Aralık 2016 Pazartesi 08:05:49

maksut hocam kırdıysam özür dilerim, maksadım kırmak değildi, sadece yorumu yazarken geziye ayrı pencereden değindim. saygılarımla

26 Aralık 2016 Pazartesi 08:01:08

hocam ben kendimi ayrı koymadım, en yaşlınız bendim buda doğru, ancak her yazan ,aynı şeyleri değişik kelimelerle yazıyordu bende değişik bir açıdan bakmaya çalıştım, ard niyetim yoktu, kırdıysam özür dilerim .
26 Aralık 2016 Pazartesi 10:05:47

Yok hocam, karıncanın kardeşi olmak hoşuma gitti sadece. Aslında kırmak kırılmak değil mesele. Serde bir de nisa olmak olunca kalemi tutamamış oldum. Siz de hakkınızı helal edin.

27 Aralık 2016 Salı 14:28:46

Sen benim dünyalar tatlısı kardeşimsin, uygun görürseniz, yüreğiniz kocaman, ayrıca Dokuzcuğu kaldı meselesi olmasa ordan ipuçları vermesseniz bende büyük ihtimalle yazmayacaktım, siz kendinizle zaten barışıksınız. birde beni yaşlı bunak göstermişsiniz sanki bende biraz kırıldım gibi mi ne. saygılarımla

26 Aralık 2016 Pazartesi 09:12:30

Ecir bey'i de Nurcan hanımın da tenlerini ilk kez orada gördüm. Fakat onlar buraya gelmeden en önemli yanları olan özleri ve ruhlarını çok önceden tanımış, kabuktan ve tenden çok çok önde olan özlerini çok sevmiştim. Ecir beyin bu yazıda benim hakkımda yazdıklarına çok kırıldım. Bir kerem ben hiç bir filmde oynamış bir artist olmadığım gibi , hayatım boyunca da Pala Remzi misali bir bıyık bırakmadım. Benim bıyıklarım olsa Tanzimat döneminde tipine şarkılar yazılar yazılan kaytan bıyık olabilir. Bu nedenle Ecir beye çok teessüf ederek müteessir olduğumu belirtmek isterim. Hakkımda söz ederken sadece kara kaşlarımdan ve saçlarımdan söz etmiş. Ama Nurcan hanım, Zeynep Hanım ve Aytül Hanım'ın hayranlıkla iltifat ettiği yamuk burnumdan hiç söz etmemiş . Ecir Bey'in Özenle yamulltuğum burnumdan hiç söz etmemiş olması açıkça gücüme gitti. Velhasıl ki tenler ile kabuklar ve bedeni görüntüler şairler alemi için dış kabuktan ibarettir. Bu nedenle Ağarmış saçları, tombul yanakları, on okkalık kollarına rağmen Ecir Beyi ben çok sevdim:)
26 Aralık 2016 Pazartesi 12:24:46

ŞAhamettin hocam sen çok yaşa, bak ne güzel, kaytan bıyıklı demedim çünkü yağız türk delikanlısında kaytan bıyık bulunmaz, ancak eski İstanbul sosyetesinde vardı şimdi ise nauzubillah ben söylemiyeyim kimlerde olduğunu, ayrıca senin için bsşks şeyler yazmıştım tabi iyi babında sonra sildim, işin doğrusu biraz monotonluktan kurtulmak için bu tarz yazı yazdım , bak reklamın iyisi kötüsü olmaz, bütün puanları ben topladım.

29 Aralık 2016 Perşembe 05:43:45

"Dörtyol'a meftun olmak" ne güzel bir duygu ve unutulan kelimelerimizden "meftun olmak" ne güzel bir kelime ve "meftun olmak" gibi güzellikleri yaşatmak için kilometrelerce uzaklıktan gelip bir şiir okumak... "Yaşlılık, ihtiyarlık, emeklilik" vs fiziki olarak bazı olumsuzlukları çağrıştırsa da; uzaklardan gelip şiir okumak ihtiyar birinin yapabileceği bir fiil mi dersiniz? Bana göre fiziki olarak yaşlı gibi görüntü oluşsa da ruhuyla "ben daha gencim" diyebilenlere selam olsun.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...