ÜYE PROFİLİ
ESA
Admin
Cinsiyet : Bay
24.8.2016
HAKKINDA

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...
SON EKLEDİĞİ KONULAR
  KONU BAŞLIĞI KATEGORİ OKUNMA YORUM
Karadeniz Türküleri 2 0
Karadeniz Türküleri 1 0
Karadeniz Türküleri 1 0
I-İ ile Başlayanlar 1 0
Karadeniz Türküleri 1 0
Karadeniz Türküleri 1 0
Karadeniz Türküleri 1 0
Karadeniz Türküleri 1 0
Karadeniz Türküleri 1 0
Karadeniz Türküleri 1 0
SON YORUM YAPTIĞI KONULAR
  KONU BAŞLIĞI YORUM
Neşe- sevinc qeder ,qem-qüsse gözel .., Senle bir ağlayıb, gülenin varsa...! Hetta gülmek qeder ,ağlamaq gözel... Eger gözyaşını ,silenin varsa...! .............." Bekleyenim olsa da razıyım kavuşmasam " diyen şairin dizelerini daha derinden dile getiren bir şiir. Hayatı güzelleştiren kudretin ne olduğunu bizlere hissettiren derin görüşlü, engin duygulu şaire tebriklerle
Keşf etdim özümde ince ruhumu, Zerif naxışlarla resmini çekdim. Çıxardım içimden derdi, kederi.., Qırğın duyğuları qelbimden sökdüm................ Bize çok sevimli gelen Gardaş bir aksan ile garip kalmış bir ruhun aklını ve gönlünü temizleyerek iç huzurunu bulmasını nefis bir şiirsellikle dile getiren bir şiirdi. Şiirde kendi iç hesaplaşmalarımızı da bize gösteren bu güzel aynaya bakıp ruhumuzu şad eyledik.
Özleşim kitabında da şiirleri var
Nurcan Hanım İsmail Bey Özleşimi en kolay uygulayan ve kendine özgü stiller de geliştiren bir şair. Yusuf Bilge Hocam ile birlikte en iyi uygulayıcılarından .
/Ezelden sonuçlandı nihayetsiz cengimiz/ Bitmeyecek anladım kalbimdeki hasreti Doğduğu gün başlamış sonsuzluğa hicreti /Neden görmüyorlar ki aşikârken rengimiz/............... Teknik olarak baktığımızda çift ölçülü bir Özleşim şiiri . Şiir deki çift ölçüyü de ilk iki dize sağlamış. İlk dizedeki hecelerin sesli veya sessiz harfle bitiş ölçeğindeki sistem şiirin bentlerine sistemli bir şekilde dağıtılmış. İkinci ölçüyü kullandığı dizeleri ise dizelerin başına bıraktığı ( / ) işareti ile belli etmiş. Çift ölçünün şiirin bentlerine dağıtılması ise tamamen şairin kendine özgü, özlşim tarzından yazan tüm diğer şairlerden bağımsız ve ismail Koray bey'in kendi geliştirdiği, İsmail Koray Bey'e mahsus bir metod olmaktadır. Bu metod Özlşim şiirini modern şiirlerle bağlayan özgün bir yaklaşımdır ve İsmal Bey'in icadı bir yaklaşımdır. İsmail Koray Bey , Özleşim tarzında yazan şairler arasında en çok örnek veren üstelik anlatacaklarını benden de daha kıvrak ve daha kolayca kullanabilen bir şair . Heceyi ve Özleşim'i bir arada işleyen , bu mantığı şiirlerime çok basitmiş gibi uygulayabilen en kolay söyleyişe sahip özleşim şairidir. Özleşim şiirinin En son uygulayıcılarından birisi olan Nurcan hanım'ın tebriklerini de ben bu yönde değerlendirdim. Bu şiiri içerik olarak incelemeye çalıştığımızda inancı kuvvetli bir gönlün Hicret serüvenlerini anlatıyor. Bu noktadan anlatmaya başlayınca izahat uzun çıkacak. Yeteneklerini takdir ettiğim İsmail bey'in diğer şiirlerine belki de söz kalamayacak. Değerli şair yerinize hoş geldiniz.
Küçük şairimize başarılar . Gelişmek için ne kadar doğru yerde:)
Modern bir mevlit yazmayı denemişsiniz Sevim Hocam. hoş ve güzel çalışma olmuş tebrik ederim.
Zaman axıb gedir, ömür tükənir, Təqvimdən vərəqlər, bir- bir tökülür. Mənimlə ağlayır yenə də payız, Ürəkdənn ümidlər qopur, sökülür..................Özlemelerin tavan yaptığı , bir sonbahar şiiri. Payız ( sonbahar) mevsimine düşenler, kışın yaklaştığını hissettikçe ömrün muhabesini yapmaya bazı şeylere artık geç kaldığını anlamaya gelmeyecek ve olmayacak olanların derdine düşmeye başlıyor. Çünkü artık ertelenecek bir zaman bile kalmıyor. Aşk , özlem, özlenenler ve sonbaharına erişenler konularını başarı ile işleyen lirizmi yüksek bir şiir. "Ürəyim bir köhnə məzarlıq olub Nə qədər arzumun var cəsədləri .." gibi dizelerde yapılan benzetmeler ve mecazlar , Saralan duyğular xəzəl olduqca, Leysan yağışları töküldü saysız... dizelerindeki gibi sanatsal özelliği öne çıkan mısralar şiirdeki lirizmi ve şiiri basit olmaktan çıkarıyor. Şairlik yeteneği doğuştan güçlü olan kaleme sevgilerle...
Amerikan Edebiyatının Efsanesi . Bu romanı üç kere de okumuş olsanız bu yazıyı okumadan okumuş sayılmazsınız.
Her şairin mutlaka okuması gereken bir yazı