ÜYE PROFİLİ
Aytül Kaplan
Editör
Cinsiyet : Bayan
21.6.2016
HAKKINDA
 
Doğum Yeri: Kozan
Doğum Tarihi:12.04.1968
Medeni Durum: Evli- 3 çocuk
         16.02.2015 tarihinde Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı Eskiçağ Tarihi Bilim DalıDoktora Programı’ndan “Hellenistik ve Roma Dönemi’nde Kilikia Pedias (Çukurova) Yerleşimleri tezini hazırlayarak, mezun oldum. 1993 yılında yine Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı Yüksek Lisans Programı’ndan “Danuna Krallığı’nın Tarihi” isimli tez ile mezun oldum. 1989 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Bölümü’nden mezun oldum. 01.10.1991 tarihinde Konya Çumra Nuri Tömtöm İlköğretim Okulu’nda Tarih öğretmenliğine başladım. 1997 yılında Adana Kurttepe Endüstri Meslek Lisesi’ne tayin oldum. 2000 yılında Kiremithane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne tayin oldum. 2007 yılında şimdiki adı Mehmet Akif İnan Anadolu Lisesi olan o zamanki adıyla Yüreğir Lisesi’ne tayin oldum.  Mesleğimin 26. yılını yaşamaktayım. Halen Adana Yüreğir Mehmet Akif İnan Anadolu Lisesi’nde Tarih öğretmenliği görevini sürdürmekteyim. Her çeşit Tarih Dersi müfredatını anlatabilirim. 2004-2009 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Beyazevler Meslek Yüksek Okulu’nun birçok bölümünde misafir Öğretim Görevlisi olarak İnkılap Tarihi derslerini anlattım. Ayrıca özel bir dershanede Açıköğretim Fakültesi öğrencilerine “Siyaset Tarihi” ve “Uygarlık Tarihi” dersleri de anlattım. Osmanlıca Kurslarına katılarak “Osmanlıca” okuma yazmamı geliştirdim. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı hizmet içi kurslara da katılarak bilgisayar kullanımı ile ilgili becerilerimi geliştirdim.
 EĞİTİM
2015 Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı Eskiçağ
         Tarihi Bilim Dalı Doktora Programı
1993 Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı Eskiçağ
         Tarihi Bilim Dalı Yüksek Lisans Programı
1989 Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Bölümü
 
 

Yapılan Yorumlar

21 Haziran 2016 Salı 14:37:18

Edebi yad ederken bir tarihçinin refakatinde çalışmak adımızı tarihe geçirecektir evvelallah. Hoş geldin sevgili Aytül Kaplan...

21 Haziran 2016 Salı 14:56:54

tesekkür ederim guzel arkadasım...
25 Temmuz 2016 Pazartesi 09:50:07

Aytül Hanım Merhaba Hakkınızda hemen hiçbir şey bilmediğim halde yazılarınızdan çıkardığım sonuç; sanat tarihi, tarih veya arkeoloji konularında en az master düzeyi eğitim almış veya kendinizi geliştirmişsiniz. Bu yüzden Güzel sanatlar bölümüne yazılar ekleyebileceğinizi hatta mevcut yazılarda gözünüze çarpan yazılar ana hata görürseniz düzeltebileceğiniz kanısına vardım. Sanatlar ve güzel yazılarda paylaşılan yazılar ana sayfada gözükmese bile birkaç içinde Google de ilk sayfalarda gözükeceğinden ( Özgün olması ve önceden başka yerde yayınlanması olması şartıyla ) yıl içinde birkaç bin kişiye uluşacaktır. Bu yüzden orada paylaşacağınız yazılar sizin için önemli olacaktır diye düşünüyorum. Editörlük yeklisi ile güzel sanatlar bölümüne yazı ekleyebilme olanağı na kavuşmuş olacak bir müddet sonra da önceden eklenmiş yazıları düzeltebilme seçeneğine de sahip olacaksınız. Şimdiden tebrik ve teşekkürlerimle….

21 Haziran 2016 Salı 18:34:40

Tarihimizi taraflı dizilerden değil, gerçek kaynağından doğru öğrenelim, değil mi?

20 Mart 2017 Pazartesi 14:53:09

Aytül Hanım dergi için "Mehmet Akif'i Nasıl Anlıyoruz" isimli öykümü paylaştım. Uygun bulunursa yayınlayabilirsiniz.

24 Mart 2017 Cuma 20:56:55

Ben üniversite öğrencisiyim sizde benim öğretmenim sayılırsınız.Bende dergi için yazımı mail attım yayınlanmasını çok istiyorum.İnşallah kabul görürsünüz,saygılarımla.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...
SON EKLEDİĞİ KONULAR
  KONU BAŞLIĞI KATEGORİ OKUNMA YORUM
Epik Kahramanlık 532 13
Deneme 393 2
Deneme 357 4
Deneme 659 10
Deneme 598 6
Deneme 368 1
Deneme 573 2
Deneme 859 6
Mektup 476 3
Deneme 506 2
SON YORUM YAPTIĞI KONULAR
  KONU BAŞLIĞI YORUM
Dostun vurduğu yerden gül mü biter hare mi "derken aslında daha çok acıttığı için dikeni kastettiğiniz çok açık. Türkçemizde "Dost acı söyler" diye de bir deyim vardır. Dost, uyardığı için söyledikleri acı gelebilir. Ayrıca başkalarından duyduğumuz acı sözleri hemen unutabiliriz de kendisinden beklemediğimiz için dostun acı sözleri daha da acıtır. Dostluğumuzu sorgulatan ama yine de düşerken gene de bizi onun tutacağına inandığımız için yine güvendiğimiz dostlarımızı hatırlatan şiiriniz için "yaralı" gönlünüze sağlık...
Çok güzel. .muhtesem..tespitler ve değerlendirmeler çok yerinde...😍😍😍
Bir toplumun sırf yaşayışı farklı diye "öteki" leştirilmesinin ne kadar yanlış olduğunu adeta haykırmışsınız. Horasan'dan beraber gelmişiz ama yine de bakış açımızı değiştirmemişiz. Bu arada öyle sert darbelerle bizi kendimize getirmeye çalışmışsınız ki "sadece Dere yatağının genişletilmesi değil, derenin üstüne köprü yapılması da gerekir" derken tam da ilk taşkında sele kapılacak yere çadır kurulması da manidardı. Bunun yanı sıra kadınlar kimsenin ayağına gitmez, şarkı da olsa kimseye köle olunmaz, Türküz biz de şehit verdik, misafirlik, toplumun bakış açısı derken... güzel dersler vermişsiniz. Kimse kimseden üstün değildir. Birlik beraberlik içinde, eşit haklarla yaşamanın kimseye zararı olmaz. Uygulamaya da koysak ne iyi olur.....selamlar...saygilar..
Nasil bir hikaye bu ya hu???!!! oteki olmak ne kadar zor...cocuklarinin olumune sevinecek ve gururlanacak kadar zor..."artik bizim de bir farkimiz yok..."😭 Allah kimseyi oteki yapmasin....buna dikkat cektiginiz icin tesekkur ederim..
Sayın hocam çok güzel anlatmış ve yazmışsınız..selamlar..saygılar..
İŞTE BU!!!..Erkek istediğini yapar ama kadının yaptıkları hiiiiç göze gözükmez..Ne güzel yazmışsınız...harika..selamlar...saygılar...
erkek hükümranlığını ve erkek hükümdarların istediği ölçüde kadınları, bu kadar güzel sözlerle ifade eden başka bir şiir okumadım.çok güzel sayın hocam. .selamlar..
Çok güzel bir hatıra.... çalışkan öğrencilerin telapatik anlaşması mı desek aynı dili konuşmaları mı desek...çok güzel...tebrikler...Ayrıca Edebiyat 4. sınıfın o kalabalık ve telaşlı ders öncesini de yeniden yaşadık...Ben de o sınıfa girmek için bir kaç girişimde bulunmuştum ama kapıdan kafamı bile uzatamamıştım. Bizim Tarih bölümünün sınıflarında bu kadar telaşlı bir kalabalık pek olmazdı. selamlar...
Çok güzel sayın hocam...
Çevremde o kadar çok şehit anası var ki...şehit anası olmadım ama öğrencilerim şehit oldu...aynı yürek yangınını, aynı hayal kırıklıklarını yaşadığımı zannediyorum. Allah şehit analarına sabırlar versin. çünkü yanan ciğerleri bir an olsun soğumaz. Sayın hocam yazınız için teşekkür ederim...saygılar...selamlar..