ÜYE PROFİLİ
Ahmet Süreyya Durna
Normal Üye
Cinsiyet : Bay
13.5.2016
HAKKINDA
                                                       Ahmet Süreyya DURNA
       1954 Doğumlu olan gazeteci-şair Ahmet Süreyya DURNA; Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine bağlı Nadır köyünde dünyaya geldi. İlkokul, orta, lise ve imam hatip lisesinden sonra yüksek öğrenimini tamamladı.
       İki dönem, bir siyasi partinin İskenderun ilçe başkanlığını yaptı. Uzun süre Akdeniz Bölgesi Basın Ajansı olarak çalıştı. Bazı gazetelerde belgesel araştırmalarının yanında, kültürel makaleleri yayınlandı. İç ve dış gezileriyle ilgili yazılar kaleme aldı, röportajlar aktardı. Daha sonra belirli aralıklarla köşe yazarlığı icra etti. Ayrıca Anadolu’nun muhtelif yerlerinde çıkan mahalli gazetelerde de söz konusu hizmetini sürdürdü.
       Mizah, Milli Mücadele, İttihat, Somuncu Baba, Kültür-Sanat, Bengisu, Edebiyat Ufku, Mefkûre gibi birçok Edebiyat dergilerinde şiirleri neşredildi ve bazı eserleri bestelendi. Aynı zamanda, bu dalda birçok ödüller aldı. Afşin Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevinde de bulunan Ahmet Süreyya DURNA, makalelerini bir müddet müstear isimle yazdı.
       Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde ayak bastığı yerlerin tümünü istisnasız dolaşan Gazeteci-Şair, İskenderun Demir Çelik Fabrikalarından emeklidir ve iyi bir gezgindir.
       Taekwon-do milli hakemliği de yapan Ahmet Süreyya DURNA, sporla iç içe yaşamaktadır. Sosyal faaliyetlerinin dışında, Hat sanatı ve Osmanlı arşivi üzerinde çalışmaları mevcuttur. Şu anda ise, birçok internet medya da köşe yazmaktadır.
Eserleri:
Muzur İkili (Hikâyeler)
Denemeler (Edebiyat Seçkisi)
Şafak Taarruzu (Şiirler)
Üç Değirmen Ötesi (Öykü)
Yalaka Üretim Merkezi (Eleştiri) kitabı basım aşamasındadır.
 İletişim:e-mail   : a.sureyyadurnavakit@mynet.com
 

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...
SON EKLEDİĞİ KONULAR
  KONU BAŞLIĞI KATEGORİ OKUNMA YORUM
Anı Hatırat 32 1
Hece Şiiri 71 0
Tartışma Aç 292 5
Genel 320 11
Anı Hatırat 250 6
Genel 181 2
Genel 174 0
Didaktik Eğitici 187 2
Genel 234 4
Genel 194 2
SON YORUM YAPTIĞI KONULAR
  KONU BAŞLIĞI YORUM
Eyvallah... Tabii ki zaman zaman böyle hatırlatıcı ve bilinmesi gereken konulara site içi yer verilirse isabetli olur.
Eyvallah Şahamettin Bey. Duyarlılığınız için teşekkürler.
Eyvallah güzel insan, kıymetli dost. Bir anekdot aktarmak elzem oldu galiba... Sevdiğim çok kıvrak ve şehla bakışlı bir pehlivan vardı. Rakibinin neresinden tutacaksa, doğası gereği başka taraflara bakar gibi görünürdü. Rakibiyse esas baktığı ve odaklandığı yeri pek fark etmezdi şehla olunca. O, bu caydırıcılık silahını çok iyi kullanır ve anlık bir atakla rakibini tuş ederdi. İşte şimdi o çok sevdiğim şehla bakışlı pehlivan geldi aklıma ve sizde yoğunlaştı bu betimlemem... Sizler de az şiir pehlivanı değilsiniz yani Halil hocam... Her ne kadar şehla bakmasanız da... :) :) :) Ha bu arada, Nedim Uçar ağabeye bizden dolu dolu selamlar...
Sizlerin övgüsüne mazhar olmak ne mutlu bizim için. İlgi ve düşünceleriniz için teşekkür ederim. Bilmukabele... Güzel günlerde olunuz.
Çıkış kaynağı ve var oluş amacı sosyo kültürel hizmete dayanan bu düşünceyi benimsiyor, hayırlı olsun diyorum.
Yazı biraz uzun olsa da iştaha ile okudum. Bana da rahmetli dedemi hatırlattı bu yazı. İnşallah Ölüm yıl dönümünde vaktiyle dedemle ilgili yazdığım bir köşe yazısını bende paylaşayım kısmet olursa. Rahmetli dedenizin "Ruhu şad olsun" derken, bu güzel yazınızdan dolayı sizi kutluyorum değerli şairem. Bir dolu yüreksiniz maşallah...
Eyvallah Nurcan Hanım. Yorumlarınızla şiire nasıl bir perspektif noktasından baktığınızın müşahidiyim. Vealeykümselam... Şükranlarımla...
Analiz için teşekkürler. Şahsen her şairin bir başkalığı olması gerektiğine inanıyorum. Güzel günlerde buluşmak arzusu ile...
Eyvallah değerli dost. Kalbi muhabbetlerle...
Halil Bey, bu denli güzel şiir yazmak zorunda mısınız a güzel dostum... Yapmayınız ama... Neredeyse göz hakkım kalacaktır üzerinde... Neyse... Dedim işte diyeceğimi... İftarlık sofra tadında ve bereketinde kutluyorum yüreğinizi... Yine de... :)