ÜYE PROFİLİ
Salih Özel (Evreni)
Vip Üye
Cinsiyet : Bay
12.5.2016
HAKKINDA

Yapılan Yorumlar

13 Haziran 2016 Pazartesi 01:59:29

Hayat öykümüzün ma'sûmluğunu ve mahzûnluğunu manzum ifade edebilmek ne güzel... Tebrikler. Zeyneb'imiz bu şiirinizi hafızâsına nakşedecektir inşâallah... Salih kardeşim, profilinizdeki tablo için ayrıca teşekkürler..."Karabağ'da" şirimle birlikte "Can Anam" şiirime yorumlarınızı özellikle istirham ediyorum.."Atam der ki iki dövlet / Unutmayın biz bir millet / Bitsin artık kahr ü hasret / Karabağ’da Karabağ’da… / Daha nice müşterek duygu ve düşüncelerde buluşmak dileğiyle selam ve muhabbet Cân Dost...
21 Haziran 2016 Salı 00:34:06

Şahin kardeş: Sayfamı ziyaretinizden onur duydum. Her şair yaşamıştır acı ve kederli günler. Ortak duyguya gelince Allahü teâla bizleri ayrı milletler olarak yaratmış bize de TÜRK lük düşmüş. Milletimi seviyorum ama ırkçı değilim. Türk milleti övülmüş bir millettir ve asildir. Bu asaletini de İSLAMA yaptığı hizmetlerden almıştır sevgi ve saygılarımla..

19 Aralık 2016 Pazartesi 09:06:04

salih bey kardeşim. öncelikle asil ve kibar düşünceniz için size çok teşekkür ederim, ozanlık geleneği ve mahareti zaten tartışılmaz, bu maharet Allah vergisidir, siz o güzelliğe ve ayrıcalığa sahipsiniz. çok hoş bir şiir olmuş, tebrikler. selam ve saygılarımla.
20 Aralık 2016 Salı 20:53:47

Ecir hocam, sayfamı ziyaretiniz onur verdi çok teşekkür ediyorum. Selam ve saygılar bizden.

26 Aralık 2016 Pazartesi 00:47:14

Hayatınız da güzel, siz de güzelsiniz, şiirsel tasvirinizde güzel.... Hep güzel kalınız. Selam ile...
26 Aralık 2016 Pazartesi 22:28:52

Çok teşekkür ediyorum... Ahmet hocam; Güzel bakan güzel görürmüş.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...
SON EKLEDİĞİ KONULAR
  KONU BAŞLIĞI KATEGORİ OKUNMA YORUM
Lirik Aşk 1090 2
Didaktik Eğitici 293 9
Hece Şiiri 154 6
Didaktik Eğitici 147 7
Genel 150 6
Genel 93 2
Lirik Aşk 358 6
Genel 274 8
Genel 94 4
Epik Kahramanlık 114 9
SON YORUM YAPTIĞI KONULAR
  KONU BAŞLIĞI YORUM
Erden Ender Güner Hocam; Değerli yorumunuz için teşekkür ederim, ben hiç bir zaman yapıcı olan, art niyetli olmayan eleştirilerden gocunmadım. Yapılan her eleştiriden bir ders çıkardım. Şiirimi geliştirmem bu yolla oldu. Yaptığınız eleştirilerde hece konusunda haklısınız, tekrar düzenlemem gerek sağolun. 1 Kıtanın şiirin temasına uygun olmadığı konusunda ki eleştirinize katılamayacağım maalesef, bu kıta şiire hazırlık kıtası, İnsana önce kendisinin sandığı can, beden, ve bil umum azalarının kendisinin olmadığını hatırlatıp, Azerbaycan türkçesinde kişinin kendisi manasına gelen (Öz) kelimesini kullanarak özün özü dedim bu bağlantı bu şekilde kurulmuş oluyor. 2. mısrada ise insanın nasıl yaratıldığını hatırlatıp nihayeti kerih bir su olan NUTFE yi hatırlatıp kibirlenmeden yaşamayı tavsiye ettim. Kıyam ayakta durmaktır, Ayakta durmanın mecazı ise dizleri üzerine doğrulmaktır, dizlerinin tutmasıdır, bu kıtada ki bağlantıyı da böyle kurmuş oldum. Keşke "üçüncü mısra böyle yazılmamalıydı" derken nasıl yazılacağını da tarif etseydiniz uygun bir mısra ise hiç tereddüt etmeden kullanırdım. Şiirin duygularla değil düşünce ile yazılmış olduğu konusuna gelince, Şiirin ilk kıtası şaire gelen ilham ile kaleme alınır gerisini şair kendi düşünce ve bilgi birikimini kullanarak yazar, Her şiir de duygu ile yazılmaz, bazen bir başkasının yaşadığını kaleme alır şair, bazen toplumda meydana gelen bir olayı şiirine konu eder. " Adam gibi yaşamak "yerine "insan gibi yaşamak" cümlesini önemişsiniz her ikisi de olabilir. İnsanlar kendi arasında konuşurken, Adam ol adam. derken neyi kastettiğini anlıyoruz. burada da benim neyi kast ettiğim anlaşılıyor. velev ki Başka türlüsü olsa bile şiir de mecaz vardır bu cümleyi de mecaz olarak düşünün. Zamanınızı ayırıp eleştiri yaptığınız için tekrar teşekkürler. Ben karşılaştığım bütün üstatlarla şiir konusun da konuşurken şunu fark ettim, kişiden kişiye değişiyor şiirin iyisi kötüsü. Kimisi halk dilinde yazılanı beğenmiyor illa ki bütün mısralarda İMGE arıyor. Kimisi İMGEDEN, MECAZDAN hoşlanmıyor düz yazı istiyor. Kimisi hece seviyor, kimisi hece gereksiz diyor serbeste aşık. Neticei kelam sevgili hocam, Sözün özü "Tek kelime şiir gibi yaşamak" diyor saygılar sunuyorum.
Şahin hocam çok teşekkür ediyorum. Bizlere emanet veren elbette emanetini ihanet etmeden teslim etmemizi ister. Bunun yolu Adam gibi yaşamaktır diye düşünüyorum.
Günün şiiri seçen seçki kuruluna teşekkürlerimle, Yorumunuz için de size teşekkürler Nurcan hocam.
ESA da günün şiiri seçilen her şiiri inceleyin bakın mutlaka emek ve alın teri kokusunu alırsınız. Bu şiir de de aynı kokuyu aldım. Tebrik ederim Hakan kardeşi, im.
Bir OZANIMIZ diyor ki " Aşıklar, ozanlar, şairler halkın gözü, kulağı, dilidirler. İçerisinde bulundukları toplumun söyleyemediğini söyler, göremediklerini görürler" Nurcan hanım kardeşim; biliyorum ki senin gidenin yok, lakin halkımızın ,ç,nden birisi bu şiire ilham kaynağı olmuştur mutlaka. Ya da okuduğunuz bir cümlenin beyninizde çaktırdığı bir şimşek bu güzel dizelere sebep olmuştur. tebriklerimi gönderiyorum . selamlar.
Tekrar teşekkür ediyorum Nurcan hanım kardeşim.
365*4=1460+1 Gün için Bir pazar tatilinin 3,5 saatini feda edemeyenlerin şikayet etmeye hakkı yoktur kanaatindeyim. Çok elzem bir işi ve hastalığı yok ise eğer. Sizleri ve sizin gibi düşünerek hareket eden gurbetçilerimizi tebrik ediyorum, her kime oy vermiş olurlarsa olsunlar. Gurbetçilik oy verirken de zor. Türkiyede evden çıkış okula varı, oy kullanış ve geri dönüş hepsi 15 dakika. Ayrıca bu zahmete katlandığınız için de tebrik ederim.
Aytül hocam teşekkürler. Sohbet esnasında birisi dediki "Acının tarifi yok" Cevaben "Boğaza düğümlenen bir nefes, gözlerden damlayan iki damla yaştır acının görünen yüzü, görünmeyen ise buz dağının su içinde kalan kısmı kadardır." Dedim.
Okuya okuya öğreneceğiz, yaza yaza eksiklerimizi tamamlayacağız inşallah. Bilgiler için teşekkürler hocam.
Yusuf Hocam; Sizin beğeniniz benim için mihenk taşıdır. Onur duydum sağ olun.