ÜYE PROFİLİ
Hüsnü Özdilek
Normal Üye
Cinsiyet : Bay
20.1.2016
HAKKINDA

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...
SON EKLEDİĞİ KONULAR
  KONU BAŞLIĞI KATEGORİ OKUNMA YORUM
Hece Şiiri 76 1
Hece Şiiri 202 9
Hece Şiiri 110 6
Hece Şiiri 111 4
Kitabını Tanıt 208 2
Kitabını Tanıt 187 2
Hece Şiiri 184 9
Hece Şiiri 158 4
Hece Şiiri 304 8
Hece Şiiri 225 12
SON YORUM YAPTIĞI KONULAR
  KONU BAŞLIĞI YORUM
Tesekkürler Ecir bey. Saygi ve selamlarimla.
Tesekkürler.
"Ürəyim bir köhnə məzarlıq olub Nə qədər arzumun var cəsədləri .. ....................................................... Kəfənsiz dəfn etdim xeyallarımı,"..... Bu misralar beni cok etkiledi. Özellikle su misra, "kefensiz defnettim hayallerimi" iste hece siirlerin de görmek, duymak okumak istedigim özgünlük, siradisilik budur. Tesekkürler ve tebrikler.. Selamlarimla.
Nurcan hanim, gördügünüz gibi, eski bir siirim bu. Fakat ele alinan tema güncelligini hala koruyor. Yillar önce bir edebiyat sitesindeki bir tartismadan yola cikarak kaleme almistim bu siiri. Hece mi serbest mi idi konu, siirden de anlasilacagi gibi. Ben 35 senedir heceyle yaziyorum. Yüzyillardir kullandigimiz bir ölcüdür, bizimdir yani, bizdendir. Serbest siirin edebiyatimizda fazla bir gecmisi olmasa da, bu tarz da tutulmus ve yerini almistir Türk siirinde. Nasil ki cok basit, siradan ve basmakalip bir hece siiri siirden anlayan birisini siirden uzaklastirirsa, serbest diye yazilan nesirden farksiz bir siir de, edebiyatimiza hicbir sey katmaz, zevk vermez okuyucuya. Her iki tarzin da cok basarili ve cok siradan siir örnekleri mevcuttur. Önemli olan, duygulari, sanatsal bir dille okuyucuya ulastirabilmektir. Bunu su sekilde de örneklendirebiliriz belki de. Araba sürerken hangi marka bir araba sürmeniz önemli degildir, önemli olan trafik kurallarina uyarak, ustaca arabayi sürerek, yolculari kazasiz belasiz hedefe götürebilmektir. Tabii ki usta bir soför olabilmek icin de, tecrübe, donanim ve bilgi gerekir, degil mi? Siirde de böyle degil midir? Ustalastikca cita yükselir, beklenti daha da artar. Bu siirde yillar önce vermek istedigim mesaj bugün de aynidir benim icin. Hece, sadece ölcüyü tutturmakla, kafiyeleri yerlestirmekle olmuyor. Basmakalip sembollerin, imgelerin disina cikabilmeli, yeni anlatimlarla, yeni imgelerle yani kisacasi siir sanatinin bircok unsurlarini siirin icine yerlestirebilmeliyiz. Gülle baslayan bir kafiyenin arkasindan bülbül, sümbül gelecegini hayatinda hic siir okumamis bir insan bile farkedebiliyor ve siralayabiliyor. Yani yüzyillar önce yazilmis, binlerce kez kullanilmis kafiyelerle, ayaklarla hece yazilamayacagini söylüyorum ben. Kelimelere yeni anlamlar yükleyerek, yeni heyecanlar vererek, basmakalipligi asmali. yeni imgelerle siirlerimizi zenginlestirmeliyiz. M. A. Ersoy rahmetlinin dedigi gibi. siirin yüzde onu ilhamsa, geriye kalani da calismadir, emektir. Ve ben de bu düsüncedeyim. Elimden geldigince yeni siirlerim de bunu uygulamaya, hecedeki siradanligi asmaya calisiyorum. Yoksa okuyucuya da bikkinlik veriyor ve hicbir sey kazandirmiyor. Bu düsüncelerim serbest siir icin de gecerlidir. Serbest siir de, "saldim cayira Mevlam kayira" gibi bir anlayisla yazildigi müddetce, serbest degil, nesirdir bana göre. O. Veli'nin N. Hikmet'in siirlerindeki ahengi ve müzikaliteyi yakalayabilmek gercekten serbest siir yazabilmek icin de, önce aruzu, sonra heceyi icsellestirmek, bilmek gerekir. Son sözü O. Veli'yle bitirelim.“Kolayca okunabilen bir şiirin kolayca yazıldığını mı sanıyorsunuz?..” Nurcan hanim, "ele verir talkini, kendi yutar salkimi" fikrinde olmadim hic. Eger ben karsimdakilerden dört basi mamur siir istiyor ve bekliyorsam, ilkönce benim de bunu bilmem, farketmem ve yazmam gerektiginin bilincindeyim. :) Tesekkür ediyor, Almanya'dan Isvicre'ye saygi ve selamlarimi gönderiyorum.
Tesekkür ederim Yusuf bey. Bilmukabele.
'Mutluluk, sadece benmerkezli değil toplumsal ve evrensel bir duyarlılığı da barındırmalı.' Sözün özü...Tebrikler ve basarilar Sevim hanim.
Tesekkürler Nurcan hanim. Herkes hak ettigini bulacaktir nihayet. Bu cografya sevenlerini tarihin sayfalarinda ebedilestirdigi gibi, hainlerini de topragin 9 kat altina gömmeyi bilmistir yüzyillarca. Saygi ve selamlarimla.
Ne mutlu tercüman olabildi isem duygu ve düsüncelerimize. Tesekkür ediyorum Aytül hanim. Selam ve saygilarimla.
Tesekkürler Yusuf bey. Saygi ve selamlarimla.
"Sokaksız bir çevrenin içindeyim."...Paradoks gibi görünse de kayip "sokaklar" güzel bir sekilde vurgulanmis. Bugün ile dün kiyaslanmis, dile getirilmis misralarda. Tebrikler ve basarilar Sevim hanim.