ÜYE PROFİLİ
Halil Gürkan
Normal Üye
Cinsiyet : Bay
20.1.2016
HAKKINDA

                                                                                              HALİL  GÜRKAN

 

            1954 yılında Eskişehir ili, Mahmudiye ilçesi, Türkmenmecidiye köyünde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu  Mahmudiye’de   bitirdikten  sonra  Ankara  Erkek  İlköğretmen Okulu’na girdi. 1975 yılında  öğretmen olarak mezun olup, aynı yıl, Bingöl ilinde  öğretmenliğe başladı.

            Bingöl, Sakarya ve Eskişehir illerinin çeşitli okullarında öğretmenlik  ve  idarecilik  yaptıktan  sonra, 1984 yılında Gençlik ve Spor Genel  Müdürlüğü’ne  naklen geçerek, 1990 yılına kadar Eskişehir ili Sivrihisar ilçesi, İlçe Müdürlüğü görevini yürüttü. 1990 yılında tekrar öğretmenliğe döndü. 2001 yılında, Eskişehir Merkez Şeker İlköğretim Okulu Müdürü iken, emekli oldu.

             Emekli olduktan sonra, şiirle daha yakından ilgilenmeye başladı. Bir ŞİİR AKADEMİSİ olduğunu bildiği, Eskişehir Şairler Derneği’ne giderek, o sihirli havayı teneffüs etmeye başladı. Değerli üstatların   teşvik  ve  desteği  ile  sevgi, dostluk  ve  aşk  üzerine şiirler yazdı. Daha sonra Eskişehir Şairler  Derneği’ne  üye oldu.     Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri tarafından 2004, 2010 ve 2014 yıllarında hakkında bitirme tezleri hazırlandı. İLESAM üyesi.  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirme sonucu, Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezine Halk Şairi olarak kaydı yapıldı. İhsan IŞIK tarafından hazırlanan Türk Edebiyatçıları ve Kültür Adamları Ansiklopedisi’nde yer aldı. Ozan-Aşık  sanatını dünyaya tanıtıp, bu değerli sanatın gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunması nedeniyle, Azerbaycan’da faaliyet gösteren “ULDUZ AŞIKLAR BİRLİĞİ” tarafından fahri üyeliğe kabul edildi. Yine Azerbaycan’da faaliyet gösteren “Kitap Evi İçtimai Birliği” ile “Mahseti Şairler Meclisi” ve “Mahseti Jurnalı” İdare Heyeti tarafından fahri diploma ile taltif edildi. 

              Yazmış olduğu şiirlerin bazıları, antoloji, dergi ve gazetelerde yayınlandı. 2007 de “GÖNÜL  DAĞARCIĞI” adında ilk şiir kitabı, 2011 de “Eskişehir Şairler Derneği Şiir Antolojisi” adıyla düzenlediği kitap, 2012 de “KARANLIK SEHER” adlı kitabı  çıktıı. Türkiyenin 81 ili ve ilçelerini şiirle anlattığı kitap ile birlikte dört adet kitabı basılmayı bekliyor. Ulusal ve uluslararası  yarışmalarda, birincilik dahil ödül alan 30 un üzerinde şiiri var.

Yapılan Yorumlar

10 Ekim 2016 Salı 20:59:24

Merhaba Halil bey sizin gibi eğitimci şair çok saygı değer bir insanı tanıdığım için çok mutluyum iyi ki varsınız iyi ki tanıdım sizi en derin selam ve saygılarımla...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...
SON EKLEDİĞİ KONULAR
  KONU BAŞLIĞI KATEGORİ OKUNMA YORUM
Pastoral Doğa Kır 125 8
Didaktik Eğitici 63 4
Genel 160 8
Hece Şiiri 120 9
Pastoral Doğa Kır 68 2
Hece Şiiri 91 5
Genel 129 8
Lirik Aşk 108 4
Kitap Özetleri ve Eleştirileri 173 10
Lirik Aşk 82 6
SON YORUM YAPTIĞI KONULAR
  KONU BAŞLIĞI YORUM
Eyvallah Hemşehrim. Şiir teknik olarak bir başka ağır, konu olarak bir başka aģır. Kutluyorum seni. Allah razı olsun.
Bir dörtlüģe sığdırdığın kitaplarınla hoş geldin siteye Aydın Kardeş.
NEY
Öyle bir gazel okudum ki kelimeler gözlerime değil her birisi bir ney namesi olarak sanki kulaklarıma hitap etti. Aruzun özlem duyduğumuz ahengi nama name yayıldı ruhuma. Yüreğine sağlık İbrahim Ağabey. Bu günlerde maalesef bu güzel şiirleri bulmak pek de kolay olmuyor. Mevla'm sana sağlık versin ki sen de bizlere böyle güzel şiirler yaz. Ellerinden öperim.
Sanki mükemmel bir türk sanat müziği dinlemiş gibiyim. Yüreğinize sağlık. Çok güzel bir gazel örneği. Aruz lezzeti açıkça belli. İlhamınız daim olsun.
Savaş; Yeşili,maviyi,beyazı, Kırmızıya boyuyor... Bozuyor ,yıkıyor ,yakıyor ,yok ediyor . İçinde can olan ne varsa alıyor Katlediyor ... Kör ol ,kahrol ,olmaz ol Savaş. Bu son bölüm savaşta yaşananların ve duyulan nefretin özeti olmuş. Yüreğine sağlık Adem Kardeş.
Teşekkürler Adem Kardeş. Güzel olan senin gönül zenginliğin.
"Şehitler asla ölmez Çanakkale geçilmez, Rahat uyu Şehidim gözler Çanakkale’de. Kutsal bir emanetin yılmaz bekçileriyiz, Saygıyla eğiliriz bizler Çanakkale’de." Yüreğinize sağlık Şerife Hanım. Bu iki beyitin üzerine sayısız beyit yazılabilir. Şiiri öyle güzel bağlamışsınız ki hem savaşın vahşetini hem de zaferin sürurunu gözler önüne sermişsiniz. Başarılı bir şairin yapması gereken de bu olmalı diye düşünüyorum. İyi ki varsınız, iyi ki dostuz. İlhamınız daim olsun Şerife Bacı.......
Teşekkürler ESA övgünüze ve güveninize. Elbette ben de bütün üyeler gibi elimden geleni yapacağım. Çünkü biz bir aileyiz. Aile içerisinde her bireyin gücüne ve yeteneğine göre görev ve sorumlulukları vardır. Ben de elimden geleni en iyi şekilde yapmaya çalışacağım. Bundan emin olabilirsiniz.
Tebrikler Üstad. Birinci bentin mısraları ile yeni bentler açman ilginç bir şekil vermiş şiire. İlhamın daim olsun.
Değişik bir anlatım. Kutluyorum. İlhamınız daim olsun.