ÜYE PROFİLİ
Halil Gürkan
Normal Üye
Cinsiyet : Bay
20.1.2016
HAKKINDA

                                                                                              HALİL  GÜRKAN

 

            1954 yılında Eskişehir ili, Mahmudiye ilçesi, Türkmenmecidiye köyünde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu  Mahmudiye’de   bitirdikten  sonra  Ankara  Erkek  İlköğretmen Okulu’na girdi. 1975 yılında  öğretmen olarak mezun olup, aynı yıl, Bingöl ilinde  öğretmenliğe başladı.

            Bingöl, Sakarya ve Eskişehir illerinin çeşitli okullarında öğretmenlik  ve  idarecilik  yaptıktan  sonra, 1984 yılında Gençlik ve Spor Genel  Müdürlüğü’ne  naklen geçerek, 1990 yılına kadar Eskişehir ili Sivrihisar ilçesi, İlçe Müdürlüğü görevini yürüttü. 1990 yılında tekrar öğretmenliğe döndü. 2001 yılında, Eskişehir Merkez Şeker İlköğretim Okulu Müdürü iken, emekli oldu.

             Emekli olduktan sonra, şiirle daha yakından ilgilenmeye başladı. Bir ŞİİR AKADEMİSİ olduğunu bildiği, Eskişehir Şairler Derneği’ne giderek, o sihirli havayı teneffüs etmeye başladı. Değerli üstatların   teşvik  ve  desteği  ile  sevgi, dostluk  ve  aşk  üzerine şiirler yazdı. Daha sonra Eskişehir Şairler  Derneği’ne  üye oldu.     Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri tarafından 2004, 2010 ve 2014 yıllarında hakkında bitirme tezleri hazırlandı. İLESAM üyesi.  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirme sonucu, Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezine Halk Şairi olarak kaydı yapıldı. İhsan IŞIK tarafından hazırlanan Türk Edebiyatçıları ve Kültür Adamları Ansiklopedisi’nde yer aldı. Ozan-Aşık  sanatını dünyaya tanıtıp, bu değerli sanatın gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunması nedeniyle, Azerbaycan’da faaliyet gösteren “ULDUZ AŞIKLAR BİRLİĞİ” tarafından fahri üyeliğe kabul edildi. Yine Azerbaycan’da faaliyet gösteren “Kitap Evi İçtimai Birliği” ile “Mahseti Şairler Meclisi” ve “Mahseti Jurnalı” İdare Heyeti tarafından fahri diploma ile taltif edildi. 

              Yazmış olduğu şiirlerin bazıları, antoloji, dergi ve gazetelerde yayınlandı. 2007 de “GÖNÜL  DAĞARCIĞI” adında ilk şiir kitabı, 2011 de “Eskişehir Şairler Derneği Şiir Antolojisi” adıyla düzenlediği kitap, 2012 de “KARANLIK SEHER” adlı kitabı  çıktıı. Türkiyenin 81 ili ve ilçelerini şiirle anlattığı kitap ile birlikte dört adet kitabı basılmayı bekliyor. Ulusal ve uluslararası  yarışmalarda, birincilik dahil ödül alan 30 un üzerinde şiiri var.

Yapılan Yorumlar

10 Ekim 2016 Salı 20:59:24

Merhaba Halil bey sizin gibi eğitimci şair çok saygı değer bir insanı tanıdığım için çok mutluyum iyi ki varsınız iyi ki tanıdım sizi en derin selam ve saygılarımla...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...
SON EKLEDİĞİ KONULAR
  KONU BAŞLIĞI KATEGORİ OKUNMA YORUM
Genel 98 8
Lirik Aşk 85 4
Kitap Özetleri ve Eleştirileri 86 4
Lirik Aşk 59 6
Genel 55 6
Genel 142 2
Genel 38 0
Didaktik Eğitici 66 1
Genel 81 5
Anı Hatırat 114 6
SON YORUM YAPTIĞI KONULAR
  KONU BAŞLIĞI YORUM
Bir vefa örneği olarak gördüğüm bu şiirin için kutluyorum seni Hemşehrim.
Şiirin babası sayılan "gazel" e en güzel örneklerden birisi olmuş şiirin. Ellerinden öpüyorum Usta. İyi ki varsın.
ESA'nın değerli yöneticileri, sitenize açıldığı ilk yıllardan beri üyeyim. Başta Sayın Şahamettin KUZUCULAR olmak üzere ekibin olumlu çabalarının şahidiyim. Bugüne kadar büyük bir özveriyle hiç de küçünsenemeyecek işler başardınız. ESA edebiyat siteleri içerisindeki yerini haklı olarak aldı. Hem edebiyatı hem de edebi ön pilana çıkardınız. Bunun için hepinize sonsuz teşekkürlerimi bildiriyorum. Sahip olduğunuz edep gereği sık sık üyelerin görüşlerine başvuruyorsunuz. Bu da bir erdem diye düşünüyorum. Yeni üyelikler konusundaki referans uygulaması elbette seçkinliğin bir örneğidir. Üyelerin seçiminde etkili olacağı inancındayım. Ancak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da site içi denetimin daha etkili olacağı da aşıkardır. Çalışmalarınızda başarılar diliyor, sitenin geleceği konusunda üzerimize düşün görevi elimizdem geldiğince yapmaya çalışacağımızın bilinmesini istiyorum. Saygılarımla.
Dizelerdeki güzellik sizlerin gönlünden yansıyan güzelliktir diye düşünüyorum. Saygılar Sevim Hanım.
Teşekkürler Şerife Hanım. Güzel bakmasını bilen o güzelliği baktığı her yere taşıyor diye düşünüyorum.
Teşekkürler Nurcan Hocam. Güzellik sizlerin yüreğinde.
Yüreğinize sağlık Sevim Hanım. Çok önemli bir konuya ciddi bir şekilde değinmiş ve mühür vurur gibi ayetle tamamlamışsınız. İlhamınız daim olsun. Saygılarımla.
Yüreğine sağlık Ozan. Hoş bir divan okudum. Az da olsa böyle değişik örnekleri bu sayfalarda sayenizde görmek bizleri sevindiriyor. Mevla'm ilhamını daim eylesin.
Yüreğine sağlık Üstad. Yine damlanın içine umman sığdırmışsınız. Saygılar sunuyorum.
Elemi, kederi, acıyı bile bu kadar güzel anlatabilmek Allah vergisi herhalde diye düşünüyorum. Yüreğinize sağlık Şerife Hanım.