ÜYE PROFİLİ
Halil Gürkan
Normal Üye
Cinsiyet : Bay
20.1.2016
HAKKINDA

                                                                                              HALİL  GÜRKAN

 

            1954 yılında Eskişehir ili, Mahmudiye ilçesi, Türkmenmecidiye köyünde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu  Mahmudiye’de   bitirdikten  sonra  Ankara  Erkek  İlköğretmen Okulu’na girdi. 1975 yılında  öğretmen olarak mezun olup, aynı yıl, Bingöl ilinde  öğretmenliğe başladı.

            Bingöl, Sakarya ve Eskişehir illerinin çeşitli okullarında öğretmenlik  ve  idarecilik  yaptıktan  sonra, 1984 yılında Gençlik ve Spor Genel  Müdürlüğü’ne  naklen geçerek, 1990 yılına kadar Eskişehir ili Sivrihisar ilçesi, İlçe Müdürlüğü görevini yürüttü. 1990 yılında tekrar öğretmenliğe döndü. 2001 yılında, Eskişehir Merkez Şeker İlköğretim Okulu Müdürü iken, emekli oldu.

             Emekli olduktan sonra, şiirle daha yakından ilgilenmeye başladı. Bir ŞİİR AKADEMİSİ olduğunu bildiği, Eskişehir Şairler Derneği’ne giderek, o sihirli havayı teneffüs etmeye başladı. Değerli üstatların   teşvik  ve  desteği  ile  sevgi, dostluk  ve  aşk  üzerine şiirler yazdı. Daha sonra Eskişehir Şairler  Derneği’ne  üye oldu.     Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri tarafından 2004, 2010 ve 2014 yıllarında hakkında bitirme tezleri hazırlandı. İLESAM üyesi.  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirme sonucu, Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezine Halk Şairi olarak kaydı yapıldı. İhsan IŞIK tarafından hazırlanan Türk Edebiyatçıları ve Kültür Adamları Ansiklopedisi’nde yer aldı. Ozan-Aşık  sanatını dünyaya tanıtıp, bu değerli sanatın gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunması nedeniyle, Azerbaycan’da faaliyet gösteren “ULDUZ AŞIKLAR BİRLİĞİ” tarafından fahri üyeliğe kabul edildi. Yine Azerbaycan’da faaliyet gösteren “Kitap Evi İçtimai Birliği” ile “Mahseti Şairler Meclisi” ve “Mahseti Jurnalı” İdare Heyeti tarafından fahri diploma ile taltif edildi. 

              Yazmış olduğu şiirlerin bazıları, antoloji, dergi ve gazetelerde yayınlandı. 2007 de “GÖNÜL  DAĞARCIĞI” adında ilk şiir kitabı, 2011 de “Eskişehir Şairler Derneği Şiir Antolojisi” adıyla düzenlediği kitap, 2012 de “KARANLIK SEHER” adlı kitabı  çıktıı. Türkiyenin 81 ili ve ilçelerini şiirle anlattığı kitap ile birlikte dört adet kitabı basılmayı bekliyor. Ulusal ve uluslararası  yarışmalarda, birincilik dahil ödül alan 30 un üzerinde şiiri var.

Yapılan Yorumlar

10 Ekim 2016 Salı 20:59:24

Merhaba Halil bey sizin gibi eğitimci şair çok saygı değer bir insanı tanıdığım için çok mutluyum iyi ki varsınız iyi ki tanıdım sizi en derin selam ve saygılarımla...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...
SON EKLEDİĞİ KONULAR
  KONU BAŞLIĞI KATEGORİ OKUNMA YORUM
Didaktik Eğitici 183 17
Anı Hatırat 168 3
Kitap Özetleri ve Eleştirileri 166 2
Genel 99 4
Pastoral Doğa Kır 179 8
Didaktik Eğitici 107 4
Genel 206 8
Hece Şiiri 167 9
Pastoral Doğa Kır 124 2
Hece Şiiri 129 5
SON YORUM YAPTIĞI KONULAR
  KONU BAŞLIĞI YORUM
Hayırlı olur inşallah.
Hayırlı olur inşallah.
Şahamettin Hocam, tüzüğü okudum. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler. Derneğin ismi de bence gayet güzel. Ancak tüzükte şube ve temsilcilik açma konusu biraz muğlak geldi bana. Bir de yönetim kurulu sayısı 10 yerine 5 yada 7 olsa nasıl olur acaba. Hepimize hayırlı olsun diyor emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum.
Tebrikler Aydın Kardeş. Aydınvari bir şiir. Tat alarak okudum.
Saygıdeğer Üstadım, yoğun işlerim nedeniyle yazını bir çırpıda okuyup bilgisayarı kapatmaktı niyetim. Ancak hiç de öyle olmadı. Gözyaşlarımı silmek üzere birkaç kez ara verdim okumaya. Beni ağlatan anlatmaya çalıştığın köy çocukluğu muydu yoksa içinden geldiğim ve çok özlediğim o köy yaşantısını anlatmadaki beceriniz miydi anlayamadım. Bir kez daha okudum. Ve bir kez daha. Anladım ki iki özellik de bir araya gelince beni bu kadar etkilemiş. Sana teşekkür ediyorum bana o özlediğim hayatı yaşattığın için. Seni kutluyorum o güzel anlatımın için. İyi ki tanımışım seni. Saygılarımla...
Öncelikle ilginiz ve yorumunuz için teşekkür ediyorum. Elbette kadının annelik rolü dışında pek çok kimliği var. Ancak "annelik" öyle bir özellik ki diğer bütün rollerin önüne çıkıyor diye düşünüyorum. Bu nedenle ben bu şiirde kadının "annelik" özelliğini ön planda tutmaya çalıştım. Siz de taktir edersiniz ki bir şiirde bütün özelliklerden bahsedilemeyebiliyor. Saygılarımla.
Hoşluk şiirlerde değil gönüllerde Aydın'cığım. Eminim senin gönlündeki hoşluğun yansıması bu ifade. Teşekkürler.
Teşekkürler Necibe Kardeş. Sizin gönlünüzde de "anne" güzelliği var. Selamlar.
Teşekkürler Ecir Kardeş. Güzellik sizin gönlünüzde.
Teşekkürler ESA. Sayenizde bizler de yenileniyoruz.