ÜYE PROFİLİ
Halil Gürkan
Normal Üye
Cinsiyet : Bay
20.1.2016
HAKKINDA

                                                                                              HALİL  GÜRKAN

 

            1954 yılında Eskişehir ili, Mahmudiye ilçesi, Türkmenmecidiye köyünde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu  Mahmudiye’de   bitirdikten  sonra  Ankara  Erkek  İlköğretmen Okulu’na girdi. 1975 yılında  öğretmen olarak mezun olup, aynı yıl, Bingöl ilinde  öğretmenliğe başladı.

            Bingöl, Sakarya ve Eskişehir illerinin çeşitli okullarında öğretmenlik  ve  idarecilik  yaptıktan  sonra, 1984 yılında Gençlik ve Spor Genel  Müdürlüğü’ne  naklen geçerek, 1990 yılına kadar Eskişehir ili Sivrihisar ilçesi, İlçe Müdürlüğü görevini yürüttü. 1990 yılında tekrar öğretmenliğe döndü. 2001 yılında, Eskişehir Merkez Şeker İlköğretim Okulu Müdürü iken, emekli oldu.

             Emekli olduktan sonra, şiirle daha yakından ilgilenmeye başladı. Bir ŞİİR AKADEMİSİ olduğunu bildiği, Eskişehir Şairler Derneği’ne giderek, o sihirli havayı teneffüs etmeye başladı. Değerli üstatların   teşvik  ve  desteği  ile  sevgi, dostluk  ve  aşk  üzerine şiirler yazdı. Daha sonra Eskişehir Şairler  Derneği’ne  üye oldu.     Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri tarafından 2004, 2010 ve 2014 yıllarında hakkında bitirme tezleri hazırlandı. İLESAM üyesi.  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirme sonucu, Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezine Halk Şairi olarak kaydı yapıldı. İhsan IŞIK tarafından hazırlanan Türk Edebiyatçıları ve Kültür Adamları Ansiklopedisi’nde yer aldı. Ozan-Aşık  sanatını dünyaya tanıtıp, bu değerli sanatın gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunması nedeniyle, Azerbaycan’da faaliyet gösteren “ULDUZ AŞIKLAR BİRLİĞİ” tarafından fahri üyeliğe kabul edildi. Yine Azerbaycan’da faaliyet gösteren “Kitap Evi İçtimai Birliği” ile “Mahseti Şairler Meclisi” ve “Mahseti Jurnalı” İdare Heyeti tarafından fahri diploma ile taltif edildi. 

              Yazmış olduğu şiirlerin bazıları, antoloji, dergi ve gazetelerde yayınlandı. 2007 de “GÖNÜL  DAĞARCIĞI” adında ilk şiir kitabı, 2011 de “Eskişehir Şairler Derneği Şiir Antolojisi” adıyla düzenlediği kitap, 2012 de “KARANLIK SEHER” adlı kitabı  çıktıı. Türkiyenin 81 ili ve ilçelerini şiirle anlattığı kitap ile birlikte dört adet kitabı basılmayı bekliyor. Ulusal ve uluslararası  yarışmalarda, birincilik dahil ödül alan 30 un üzerinde şiiri var.

Yapılan Yorumlar

10 Ekim 2016 Salı 20:59:24

Merhaba Halil bey sizin gibi eğitimci şair çok saygı değer bir insanı tanıdığım için çok mutluyum iyi ki varsınız iyi ki tanıdım sizi en derin selam ve saygılarımla...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...
SON EKLEDİĞİ KONULAR
  KONU BAŞLIĞI KATEGORİ OKUNMA YORUM
Hece Şiiri 155 6
Didaktik Eğitici 105 1
Genel 94 2
Didaktik Eğitici 222 14
Genel 86 1
Didaktik Eğitici 266 17
Anı Hatırat 217 3
Kitap Özetleri ve Eleştirileri 241 2
Genel 141 4
Pastoral Doğa Kır 239 8
SON YORUM YAPTIĞI KONULAR
  KONU BAŞLIĞI YORUM
Yüreğinize sağlık Seferi Kardeş. Yaşımız itibariyle bizim yaşlardaki hemen hemen herkes dedesini hatta babasını kaybetmiş, dolayısıyla sizin yaşadığınız acıyı yaşamıştır. O duygu yoğunluğu içinde çırpınıp durmuştur. Ancak o yaşananları acaba kaçımız sizin gbi anlatabiliriz. Ben kendi adıma hem dedemi hem babamı kaybettim ama bu güne kadar o yaşadıklarımı ve duygularımı bu kadar samimi, bu kadar sıcak, bu kadar akıcı anlatabileceğimi sanmıyorum. Bu da sizin farkınız olsa gerek. Dedenize rahmetler dilerken sizi de kutluyorum bu güzel anlatımınız için.
Yüreğine sağlık Sayın Ağabey. Bir dörtlükle işi bitirmişsin. Ustalık bu olsa gerek. Saygılarımla.
Yüreğine sağlık Ağabey. Şiirini okuyunca çok sıcak bir havada buz gibi bir su içmiş gibi oldum. Allah razı olsun. Gerçek bir usta malı.
Allah rahmet eylesin o Yiğit Babaya. Mekanı Cennet olur inşallah.
Güzel babaya, güzel yetiştirdiği güzel kızından güzel bir şiir. Mevlam mekanını cennet eylesin inşallah.
Mevlam rahmet eyleye, mekanları ennet olur inşallah.
Allah rahmet eylesin, mekanları Cennet olsun inşallah.
Her kelimesinden özlem sızan bir şiir. Nurlar içinde yatsın.
Eyvallah Üstad. Güzel bir uyarı. Allah razı olsun.
Yüreğine sağlık Üstad. Yerinde bir uyarı. Anlayana tabii...